Yukarı Çık
2 Ara

Sarı Yakalı’nın En İyileri: 2016

2016-northeastern-edu

Yılın sonu hızla yaklaşırken, şimdi 2016’nın en iyilerini hatırlama zamanı!

İşte yılın en iyi etkinlikleri, filmleri, kitapları, sergileri, mekanları…

 

2016’nın En İyi Etkinlikleri

Fotoğraf: kesifperisi-com

Fotoğraf: kesifperisi.com

Lezzet, müzik, sinema… 2016 Sarı Yakalıları bir araya getiren birbirinden eğlenceli etkinliklerle doluydu:

Türkiye’nin en büyük gastronomik etkinliklerinden Restoran Haftası, ülkemizde 1-30 Nisan 2016 tarihleri arasında 7. kez gerçekleştirildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya ve Gaziantep olmak üzere 7 şehirden yaklaşık 150 restoranın katıldığı Restoran Haftası’nın teması “Sokak Lezzetleri”ydi. Biz lezzetseverler olarak özel menüler sayesinde Türk ve dünya mutfaklarından sokak lezzetleriyle buluştuk.

Dingin bir ortamda kaliteli müzik dinleme imkanı sunan Chill-Out Festival ile bu yıl 28-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul Life Park’ta, 23-24 Temmuz‘da Bodrum Xuma Yalıkavak’ta, 27 Ağustos‘ta ise Çeşme Fun Beach’teydik. Sonbahar ise 7-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen, ayrıca birer hafta sonu boyunca Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir’e de uğrayan Filmekimi sayesinde 51 filmle ve sinema aşkımızla doldu taştı.

***

2016’nın En İyi Mekanları

screen-shot-2016-12-02-at-09-20-02

Fotoğraf: trendus.com

Bu senenin en çok ses getiren mekanlarından biri Zorlu’da, Eataly’nin içerisinde açılan Nutella Cafe oldu. Executive Şef Claudio Chinali’nin, Nutella ekibi ile birlikte hazırladığı menü, İtalyan tatlılarının içi Nutella dolu hallerini yaratmaya devam ediyor. 2016 içerisinde en çok popülerleşen semt şüphesiz ki Arnavutköy’dü. Kavanoz Kitchen ise Arnavutköy’de bir villanın bahçesinde yer alan, şarap eşliğinde romantik bir akşam yemeği yemek için ideal bir mekan. Bu tarz yerler arayan İstanbullular için Kavanoz Kitchen, kısa zamanda semtin en ünlü restoranlardan biri haline geldi. Deniz ürünlerini yepyeni bir konseptle Boğaz’a taşıyan Capricorn, açılışında İstanbul’da Akdeniz mutfağı severler arasında büyük ilgi odağı oldu. Ortaköy’de Xuma’nın eski yerinde açılan Capricorn, ıstakozlu, karidesli veya karışık deniz mahsullü olarak farklı alternatifler ile hazırlanan ev yapımı makarnalar, istiridyelerle dolu menüsü ile deniz mahsülü tutkunlarının bir numaralı adresi oldu.

***

2016’nın En İyi Filmleri

2016-julieta

Evet, evet… Henüz 2016’nın ödül avcısı filmleri ülkemizde, hatta dünyada bile vizyona girmiş değil, Aralık ayını bekliyorlar. Fakat şimdilik izlediğimiz 2016 filmlerinden bile tekrar tekrar izlenecek bir en iyiler listesi oluşturmak mümkün. Önce şubat ayında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde, ardından nisan ayında vizyonda izlediğimiz, Jake Gyllenhaal ve Naomi Watts’ın başrollerini paylaştığı, bir yas filmi olmasına rağmen sağlam bir mizah içeren Demolition bunlardan biri. Yaz aylarında vizyona giren, en sevdiğimiz yönetmenlerden Woody Allen’ın imzasını taşıyan Café Society ise bizi 1930’ların Hollywood’una götürmüştü. 2016’nın aklımızda kalanlarından en yenisi, Filmekimi ve hemen ardından vizyonda izlediğimiz Pedro Almodóvar imzalı Julieta oldu ve film gerek güçlü kadınları gerekse canlı renk paletiyle zihnimize kazındı.

***

2016’nın En İyi Kitapları

2016-orhan-pamuk-sadecehaber-com

Fotoğraf: sadecehaber.com

Henüz kütüphanende bulunmuyorlarsa, 2016’yı eksik kapatmamak adına bir an önce edinmen gereken üç kitap var: Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk‘un son romanı Kırmızı Saçlı Kadın, bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürükledi bu yıl. Elif Şafak‘ın yazı güzelleştiren kitabı Havva’nın Üç Kızı, Türkiye ile Avrupa, dün ve bugün arasında gidip gelen, inanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair bir romandı. Dünya edebiyatından akıllara kazınan ise Haruki Murakami‘nin en yenisi, Japonya’dan bir Yunan adasına uzanan, üç kişiyi birbirine kenetleyen büyüleyici bir aşk hikâyesi anlatan Sputnik Sevgilim oldu.

***

2016’nın En İyi Sergileri

Fotoğraf: gazetemsi.com

Fotoğraf: gazetemsi.com

2016, müze, sanat alanı ve çağdaş sanat galerilerindeki yüzlerce serginin yanı sıra İstanbul Tasarım Bienali ve Contemporary İstanbul gibi bienal ve fuarlarla da sanat ve tasarım alanında zenginleşti. 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, başlık olarak “Biz İnsan mıyız?” diye sormayı ve insanlığın tarihi boyunca tasarımla olan ilişkisine yoğunlaşmayı seçti. 3-6 Kasım arasında düzenlenen, Türkiye’nin en kapsamlı çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, bizi yurt içi ve yurt dışından yüzlerce galeriyle buluşturdu, yeni sanatçılarla tanıştırdı. 2016’dan iz bırakan sergiler arasında önemli sanatçılarımızdan İnci Eviner‘in İstanbul Modern’deki, sergi tasarımıyla da dikkat çeken retrospektif sergisi İçinde Kim Var? (22 Haziran – 27 Kasım) ve İstanbul’da doğmuş Rum sanatçı Mario Prassinos‘un eserlerini, doğumunun 100. yılında İstanbul’a geri getiren Pera Müzesi sergisi Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul (25 Mayıs – 14 Ağustos) da vardı.

2017’nin de yepyeni güzellikler getirmesi dileğiyle…

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın