Yukarı Çık
29 Eki

48 Saatte “SÖYLE ONA” Stockholm

Stockholm 1100x730

Sarı Yakalı için hazırladığımız 48 Saat’te #SöyleOna rehberlerinin tek amacı zamanı kısıtlı olan ve gezmeye bayılan sen için harika keşiflerden oluşan şehir programı sunmak. “48 saatte Stockholm” rehberi senin için hazır! İyi keşifler.

 

Gün 1 – Sabah

Gamla Stan yani eski şehir, Avrupa’nın en iyi korunmuş ve en büyük ortaçağ şehir merkezlerinden bir tanesi. Stockholm’un simgesi haline gelen yan yana dizilmiş renkli evlerden de hatırlayacağın Gamla Stan’da sokaklar arasında kaybolarak yürümek güne en güzel başlangıç olacak. Kahvaltı için şehrin meşhur fırını Fabrique’den geleneksel lezzet  Kanelbulle yani tarçınlı börek alabilir yürüyüşüne devam edebilirsin.

KanelBullen kopya

 

Gamla Stan’da yer alan Nobel Müzesi’nin ilgini çekeceğine eminiz. Burayı gezdikten sonra,  bilgiyle başı dönen ve mola vermek isteyen Sarı Yakalı için şehrin en meşhur çikolatacısı Chokladkoppen harika bir durak olacak.

 

Gün 1 – Öğle

Bilinmedik yerleri keşfetme arzusuyla dolu olsak da klasikleri buraya kadar gelmişken keşfetmemek olmaz. Stockholm’un en çok ziyaret edilen, bizim de sana önereceğimiz 2 müzesi var: Nordiska ve Vasa Müzeleri. Nordiska müzesi kuzey kültürünü anlamanı, Vasa Müzesi’de Stockholm gibi bir denizci şehrinin ve meşhur Vasa gemisinin trajik hikayesini yaşaman için mutlaka görülmeli.

Nordic Museum kopya

 

Yaz sezonundaysan şanslısın! Bu iki müzeye oldukça yakında yer alan Gröna Lund dünyanın en keyifli lunaparklarından bir tanesi. Uğramayı unutma!

GrönaLund

Görsel: http://hemhososs.blogspot.com.tr/

 

Gün 1 – Akşam 

Akşam yemeği ve eğlencesi için önerimiz Cultur Bar. Burası Stockholm’un geleneksel yemeklerini modern olarak yorumlayan şehrin sosyalleşmek için en popüler lokasyonlarından bir tanesi.

Cultur Bar

 

Gün 2 – Sabah

Güne şehrin trendlerine yön veren en hip mahallesi Södermalm’da başlamanı öneririz. Greasy Spoon önünde oluşan uzun kuyrukların hakkını veren, yemelere doyamayacağın kadar güzel bir kahvaltı sunacak. İlk durak burası olmalı. SöyleOna önerimiz ise ekşi maya ekmek üzerinde servis edilen ıspanak soslu sote sebze & ev yapımı keçi peynirli yumurta.

Greasy Spoon kopya

 

Greasy Spoon’a çok yakın olan, kendini “fotoğraf severler için buluşma merkezi” olarak konumlandıran Fotografiska’yı ziyaret etmelisin. Burada kalıcı koleksiyonların yanı sıra kısa süreli tanınmış ve yükselen sanatçıların sergilerini bulabilirsin.

Fotografiska, Stockholm, Northwest view

 

Gün 2 – Öğle

Södermalm’da birbirinden farklı tasarım & hediyelik eşya dükkanlarını keşfetmek için kendine vakit ayırmanı ve şehrin keyfini çıkarmanı öneririz.

Sarı Yakalı’nın bayılacağı bu civardaki favori mekanlarımız;

  • Sneakersnstuff : Tasarım + limited edition Sneakers’ları bulacağınız koleksiyonerlerin uğrak noktası.
  • Konst-ig : Tüm İskandinavya’daki en geniş koleksiyona sahip olan sanat kitapçısı.
  • Bruno Götgatsbacken : Yemek ve modanın buluştuğu yeni bir galeri. Alışverişten yorulursanız asya mutfağı ve çiğ gıda bar’ında( raw bar) gurme lezzetler deneyebilirsin.
  • Judits secondhand : 50’lerden 70’lere Vintage ürünler özenle seçildi ve seni bekliyor.

 

sneakernstuff

 

Gün 2 – Akşam 

Bir klasik İsveç köftesi ( Kötbullar) için doğru zaman! Şehirdeki en iyi köfteci ise geleneksel sunumu ve lezzetli sosuyla Bakfickan.

meatbal-2

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın