Yukarı Çık
5 Nis

Akşam Sineması: L’auberge espagnole (İspanyol Pansiyonu)

ae

Yoğun bir gün geçirdin. Dinlenmeye ihtiyacın var. Ama erkenden yatıp uyuyacak kadar da pes etmiş değilsin.

İşte böyle akşamlarda yapılacak en iyi şeyin atıştırmalık bir şeyler hazırlayıp ya da dışarıdan yemek söyleyip koltuğa yayılmak ve şarabın yanında iyi gidecek bir film seçip izlemeye koyulmak olduğunu biliyorsun.

auberge_espagnole

Sana bugün son yılların en eğlenceli Avrupa filmlerinden birini önereceğiz. Barcelona’nın güneşini, sokaklarını, gece hayatını ve tutkulu aşklarını senin salonuna taşıyacak bu Fransız filminin adı L’auberge espagnole, yani İspanyol Pansiyonu.

ae 1

Bir İtalyan, bir İngiliz, bir Danimarkalı, bir Belçikalı, bir Alman, bir İspanyol ve bir Fransız…. Bu bir fıkra değil! Üniversite öğrencisi Xavier’nin, değişim programıyla gittiği Barcelona’da, hepsi de Avrupa’nın farklı köşelerinden gelmiş altı farklı öğrenciyle aynı evde kalmaya başlamasıyla, sen de eğlenmeye başlayacaksın. Konuşulan dillerin hangileri olduğunu, farklı kültürlerden gençlerin neler hissettiğini de takip etmeye çalışırken tüm yorgunluğunu unutacaksın.

ae

2002 yapımı filmin oyuncuları arasında bugünkünden daha az ünlü ve daha çok genç olan Romain Duris, Audrey Tautou, Cécile De France gibi yıldız oyuncuları bulacaksın. Filmin tadı damağında kalırsa, yönetmen Cédric Klapisch’in filmin eğlenceli kadrosunu ilerleyen yılllarda iki devam filminde bir araya getirdiğini de söyleyelim. Ama onlar da başka yazıların konusu!

İyi seyirler!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın