Yukarı Çık
5 May

Alessi’nin İkonik Ürünleri

kapak_leona_screw2

Ünlü İtalyan firma Alessi 1921’den beri tasarım dünyasında ses getiren ikonik ürünler üretiyor. Gündelik hayatta kullandığımız ev aletleri Alessi ve çalıştığı yıldız tasarımcılar sayesinde birer heykele dönüşüyor. Neo modern ve postmodern stildeki ürünleriyle İtalyan tasarım çizgisini evlere taşıyor. Alessi’nin sıra dışı ürünleri sadece formlarıyla değil hikayeleriyle de ilgini çekecektir.

Juicy-Salif-lemon-squeezer-by-Philippe-Starck-for-Alessi_dezeen_02

Fotoğraf: alessi.com

Juicy Salif  (Limon sıkacağı, 1990) // Philippe Starck

Fransız tasarımcı Philippe Starck’ın limon sıkacağı Juicy Salif’i ilk bakışta bir örümcek heykeli sanabilirsin. Üretildiğinden beri en çok satanlar arasında yer alan bu ürün aynı zamanda tasarım dünyasının en çok tartışılanlarından biri. Ergonomik olarak bir limon sıkacağının gerekliliklerini karşılamasa da kullanıcıya yepyeni bir estetik sunuyor. Bu ürünün formu kadar tasarım süreci de oldukça ilginç. Starck, Alessi’den teklifi aldıktan sonra İtalya’da çıktığı tatil sırasında gittiği bir restoranda kalamar sipariş ediyor. Kalamarı yedikten sonra servis kağıdı üzerine kalamarlar çizmeye başlıyor ve o kalamar çizimleri Juicy Salif’i oluşturuyor. Alessi’nin baş yöneticisi Alberto Alessi, Juicy Salif’i herkese yapılmış koca bir şaka olarak tanımlıyor.

9093-kettle-by-Michael-Graves-for-Alessi_dezeen_02

Fotoğraf: alessi.com

9093 (Kettle, 1980) // Michael Graves

Postmodern mimarinin en önemli isimlerinden Michael Graves, Alessi için 1980’lerde bir kettle tasarlıyor. İtalyan tasarımına Amerikan bakışı getiren Graves’in tasarımının en çarpıcı özelliği kettle’ın ağız kısmında yer alan kuş. Klasik kettle’lardaki düdük yerine su ısındığında ötecek bir kuş öneriyor. Mekanik ve sıkıcı olan kettle, minik bir jestle duygularına hitap eden bir ürüne dönüşüyor. 30 yılda 1.5 milyondan fazla satılan bu kettle’la Michael Graves kahvaltı deneyimine neşe getirmeyi amaçlıyor.

b-pop-up-alessi-AAM01-AZ-n

Fotoğraf: alessi.com

Anna G. (Tirbüşon, 1994) // Alessandro Mendini

Oyuncak bir bebeği andıran bu neo-modern tirbüşonun tasarımı ünlü tasarımcı Alessandro Mendini’ye ait. Mendini adeta yetişkinler için bir oyuncak tasarlamış. Eteğini şarap mantarına yerleştirdikten sonra Anna’nın gülen yüzünü çeviriyorsun, elleri havaya kalkıyor ve şarap açılıyor. Tasarım yazarı Elizabeth Glickfeld, Anna G. eşliğinde tek başına şarap içerken artık daha az yalnız hissettiğini söylüyor. Mendini bu tirbüşonu tasarlarken ilhamını yakın arkadaşı sanatçı/tasarımcı Anna Gili’den almış ve ürünün ismi de buradan geliyor.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın