Yukarı Çık
28 Haz

Alternatif Mekanlarda Caz

caz - kapak

İlginç mekan seçimleriyle cazı şehrin dört bir yanına taşıyan 23. İstanbul Caz Festivali başladı!  27 Haziran – 25 Temmuz 2016 tarihleri arasında sürecek festival, yine getirdiği sanatçılar, gruplar ve sunduğu kaliteli müzikle dikkat çekiyor. Fakat her yıl olduğu gibi seni baştan çıkaracak bir detay daha var: Bugüne kadar konser alanlarından dışarı taşan, tersanelerden parklara, müzelerden meydanlara alternatif ve dikkat çekici mekan seçimleri yapan, hatta bir dönem Caz İçin Tuhaf Bir Yer başlıklı bir konser serisine imza atan festival, seni yine ilginç mekanlarda caz dinlemeye davet ediyor!

caz - beykoz kundura

Beykoz Kundura Fabrikası | Fotoğraf: caz.iksv.org

İstanbul Caz Festivali’nin en ilginç mekanı 14 Temmuz Perşembe akşamı kapılarını açacak: İşlevini yitirse de gizemli ve büyüleyici bir atmosfer kazanan Beykoz Kundura Fabrikası. Şehrin hayalet mekanlarından olan bu fabrikanın yüksek tavanları, boyalı camları ve muhteşem güzellikteki Boğaz manzarası, yeni cazın heyecan verici isimlerinden Kamasi Washington ile daha da renklenecek. Amerikan cazının yeni ustalarından olan saksafon sanatçısı Kamasi Washington’dan önce ise yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul projesi Ibeyi‘i dinleyebilirsin.

Kamasi Washington | Fotoğraf: caz.iksv.org

Kamasi Washington | Fotoğraf: caz.iksv.org

İstanbul Boğazı’nın karşı kıyısındaki bir diğer konserden de bahsetmemek olmaz. Temiz hava, açık hava, iyi müzik ve güzel bir manzara… 13 Temmuz Çarşamba gecesi, Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi‘nin bahçesinde trompet virtüözü ve multienstrümantalist Nicholas Payton ve üçlüsü sahne alacak. Onlara Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuvarında eşlik edecek isim ise Amerikalı vokal Jane Monheit. Caz tarihinin efsaneleşmiş isimlerinin sevilen klasiklerini dinlemek için bir müzeden daha iyi bir mekan olabilir mi!

Jane Monheit | Fotoğraf: Bill Westmoreland, caz.iksv.org

Jane Monheit | Fotoğraf: Bill Westmoreland, caz.iksv.org

Açık havada müzik dinlemek için koltuklara ihtiyaç duymayanların, çimenlere uzanıp müzik eşliğinde yıldızları seyretmenin tadını çıkarabilenlerin gecesi ise 17 Temmuz Pazar gecesi… Saat 17.00’den başlayarak gece boyunca sürecek bir dizi ücretsiz konser ve Fenerbahçe Parkı‘nın atmosferiyle, unutulmaz bir deneyim seni bekliyor. Türkiye’den beğenilen topluluklar 95th Jazz Ensemble, Hacettepe Jazz Band, Naimian Trio, Ersin Özer Quartet, Brassist ve Geeva Flava‘nın yanı sıra, Parklarda Caz gecesinin konukları arasında New York’tan The Hot Sardines ve Danimarka’dan The KutiMangoes da yer alıyor.

Parklarda Caz | Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: Kübra Karaçizmeli, caz.iksv.org

Parklarda Caz | Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: Kübra Karaçizmeli, caz.iksv.org

İstanbul Caz Festivali’nin Beyoğlu ve Tünel’in sokaklarını canlandıran festival-içinde-festival etkinliği Tünel Şenliği’ni hatırlarsın… Bu coşkuyu geçtiğimiz yıl Anadolu yakasına, Moda ve Yeldeğirmeni’nin sokaklarına taşıyan festival, Gece Gezmesi‘ne bu yıl da programında yer veriyor. 21 Temmuz Perşembe gecesi, 20’nin üzerinde mekanda, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleşecek 50’ye yakın konserle oradan oraya koşmaya, mekandan mekana konmaya ve iyi müzikle dolmaya hazır ol! İstanbul’un en canlı semtlerinden Moda ve Yeldeğirmeni’nin sokaklarını keşfetmek için bahanen olacak bu gecede Kadıköy gece hayatının olmazsa olmaz konser mekanları ve barları programda yer alıyor. Fakat Gece Gezmesi‘nde mutlaka uğraman gereken iki büyüleyici mekan var: All Saints Moda Kilisesi ve eski bir manastırdan kültür merkezine dönüştürülmüş Yeldeğirmeni Sanat.

Gece Gezmesi | Fotoğraf: Selçuk Polat, caz.iksv.org

Gece Gezmesi | Fotoğraf: Selçuk Polat, caz.iksv.org

İstanbul Caz Festivali ile özdeşleşen, son yıllarda festivalle Paul Simon’dan Erykah Badu’ya birçok ünlü ismi ağırlayan Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi‘nin yanı sıra bu yıl programda KüçükÇiftlik Park, UNIQ İstanbul, Zorlu PSM, Salon İKSV gibi alışıldık mekanlar da tabii ki varlığını koruyor. Festival, İstanbul’un sıcak yaz gecelerinde müzikle serinlemen için temmuz boyunca seni bekliyor!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın