Yukarı Çık
24 Oca

Avrupa’da Yerinde Denemen Gereken 7 Lezzet

mussels1

Sarı Yakalı’ya yeni Avrupa seyahatleri planlatacak muhteşem lezzetler.

Yeni yerler keşfetmenin, seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de muhteşem lezzetlerle tanışmak. Belki daha önce onlarca kez yediğin yemekler yerel mutfaklarında yerel malzemelerle bir başkalar. İşte sedece “o” pizzayı, risottoyu, paellayı yemek için uçak bileti aldıracak lezzetler:

 

Risotto alla Milanese / Milano

fotoğraf: shopify.com

fotoğraf: shopify.com

 

İtalya’nın her bölgesinde farklı malzemelerle yapılan risottoyu bir de Milano’da milano stilinde denemelisin. Saftan, et suyu, şarap ve parmesanın mükemmel birlikteliğinden oluşan Risotto alla Milanese yanında da güzel bir kadeh shiraz ağzında unutmayacağın bir tat bırakacak. Milano’da leziz risottoyu Osteria del Binari’de yiyebilirsin.

 

Pastel de Nata / Lizbon

fotoğraf: missdenglishclass.wordpress.com

fotoğraf: missdenglishclass.wordpress.com

 

Lizbon sokaklarına pastanelerden yayılan tarçın kokusunun sebebi tam olarak Portekiz’in ünü dünyaya yayılan tatlısı pastel de nata. Lizbon’da hangi pastenede yersen ye seni tatmin edecek bu tatlıyı şehirin biraz dışında kalan Jeronimos Manastır’ını ziyaret ettiğin gün bir de Chique de Belém pastanesinde dene. 

 

Cafe de Paris / Paris

fotoğraf: lagujaenelpajar.com

fotoğraf: lagujaenelpajar.com

 

Fransız mutfağı dendiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri tabii ki Cafe de Paris soslu et. Bol tereyağlı sosla lezzetlendirilen dilimlenmiş antrikot ya da bonfile yanında da içeceğin cabernet sauvignon hiç bitmesin isteyeceksin. Paris’in farklı yerlerinde bulunan L’entrecote’a bayılacaksın!

 

Pizza Napoletana / Napoli

fotoğraf: aliciatasteslife.com

fotoğraf: aliciatasteslife.com

 

Pizza her yerde güzel ama Napoli pizzası bir başka. Pizza’nın çıkış noktası diyebileceğimiz Pizza Napoletana olabilecek en basit iki malzemeyle, volkanik arazide yetişen San Marzano domatesleri ve mozerella campana, sana unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Da Michele, Napoli’de kusursuz pizzayı yiyebileceğin yerlerden biri.

 

Moules marinière / Brüksel

fotoğraf: foodnetwork.com

fotoğraf: foodnetwork.com

 

Fransız mutfağı tarafından benimsense de Moules marinière asıl oarak Belçika mutfağına ait bir lezzet. Beyaz şarap ve sarımsak sosunda pişmis midyeler ve yanında çıtır çıtır  trüf yağıyla lezzetlendirilmiş patates kızartmasına karşı koymak mümkün değil. Le Zinneke’yi gidelecek mekanları listene mutlaka al.

 

Somon füme / Oslo

Fotoğrag: Schefferbird, commons.wikimedia.org

Fotoğrag: Schefferbird, commons.wikimedia.org

 

Somon dendiğinde tabii ki akla denizlerinde en lezzetlisi yetişen Norveç geliyor. Somon fümenin, Norveç’çe Røkt Laks, her türlüsünü ve en lezzetlilerini Oslo kafelerinde bulabilirsin. Bir öğle yemeğinde kendine tahıllı ekmek üzeri avokado ya da pancar soslu somon tartine söyleyip yanında da bir kadeh sauvignon blanc içmelisin. Fjord Restaurant’ta harika bir somon yemek için heyecanlanabilirsin.

 

Paella / Barselona

fotoğraf: i-live-spain.com/

fotoğraf: i-live-spain.com/

 

Barselona’ya gidip de paella yemeden dönmek olmaz. En taze deniz ürünleri ya da tavşan etiyle yapılan muhteşem paella devasa bir tavada masanın ortasındaki yerini alır almaz paylaşmaya ve kaşıklamaya başlayacaksın. Siete Puertas, Barselona’nın en ünlü paella restoranı. Not almayı unutma!

 

kapak fotoğrafı: http://kitscoastal.com/

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın