Yukarı Çık
27 Mar

Basta! Street Food Bar’ın Yaratıcıları: Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş ile Röportaj

Leona_Soyleona_2016_#3A470F

Kimsenin dilinden düşmeyen Basta!’nın yaratıcıları Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş söyleşimiz burada!

Yurt dışında başarılı eğitimlerinin ardından geçtiğimiz aylarda Basta! Street Food Bar’ı kuran Kaan ve Derin’le geçmişlerini, Basta!’yı, neden Bahariye’yi seçtiklerini ve café açmak isteyenlere önerilerini konuştuk. Keyifli okumalar!

kaan derin

 

Sevgili Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş sizleri daha yakından tanıyabilir miyiz?

Derin: 1985’te İstanbul’da doğdum; 2007’de Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2008’de Lyon’da Institut Paul Bocuse’de Mutfak Sanatları eğitimi almaya gittim. 2011’de mezun olduğumda, arkamda Daniel et Denise’de dört aylık ve 3 Michelin yıldızlı Astrance’ta yedi aylık iki staj bırakmıştım. 2012’de Belçika’nın Kruishoutem şehrinde yine 3 Michelin yıldızlı Hof van Cleve’de ‘chef de partie’ olarak çalışmaya başladım ve bu pozisyonda bir yıl devam ettim. Ardından istikamet Dubai oldu; iki buçuk yıl boyunca Fransız “Atelier des Chefs” şirketinin ‘head chef” pozisyonunda bulunarak amatörlere daha önceden belirlenmiş mönüler çerçevesinde dersler verdim. 2016 yılının başında Türkiye’ye geri döndüm.

 

Basta1

 

Kaan: 2005 yılında Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra üç sene Alamet-i Farika’da reklamcılık yaptım. Ardından profesyonel mutfak dünyasına 2007’de Sheraton Maslak’ta çalışmaya başlayarak adım attım. 2009 yılında Paris’e, Ecole Ferrandi’de Gastronomi eğitimi almak için taşındım. Eğitim süresince ve sonrasında 3 Michelin yıldızlı Arpege ve 2 Michelin yıldızlı Taillevent gibi çok önemli restoranlarda çalıştım. 2010 senesinde Türkiye’ye dönerek, Aylin Yazıcıoğlu ile Asmalımescit’teki evimizde “Gastroloft” projesine başladık ve yaklaşık bir sene boyunca çatı katında ağırladığımız konuklar için tadım mönüleri yaptık. 2011’de Belçika’ya doğru yola çıktık. In de Wulf, Pastorale gibi yine Michelin yıldızlı restoranlarda çalıştıktan sonra; Paris’te L’Ami Jean ve akabinde Garance’in mutfaklarında tecrübe kazandım. 2013’te tekrar İstanbul’a dönerek, yine Aylin ile, Nicole’u kurmaya karar verdik. Yaklaşık üç yıl boyunca Head Chef pozisyonunda Nicole’de bulunduktan sonra, bana ait bir projeye imza atmak adına, 2016’nin Ocak ayında buradan ayrıldım.

Sokak yemekleri barı kurma fikri nereden geldi? Basta!’nın hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Her ikimizde 2016’nin başında, daha önceden planlarını yapmaya başladığımız, beraber ortak bir projeye başlamak için bir araya geldiğimizde; aklımızda birçok fikir vardı. Sonrasında, İstanbul’da eşi pek olmayan, şeflerin başında durduğu artisanal bir sokak yemeği konsepti fikri bizi oldukça heyecanlandırdı. Sonunda Nisan 2016’da Basta! hayata geçmiş oldu.

 

Basta_4

Görsel: theguideistanbul.com

“Basta” İspanyolca’da “Yeter” anlamına geliyor. Neden “Basta”? 🙂

“Basta” her ne kadar İtalyanca ve İspanyolca’da “yeter” demek olsa da; mutfaklarında uzun zaman geçirdiğimiz Fransa’da “servise hazır” ya da “yolla” anlamında kullanılan bir kelime olması nedeniyle tercih edildi. Sokak lezzetleri üreten bir mekanın akılda kalan ve sloganımsı bir isim ile iyi bağdaşacağını düşündük.

Bahariye Basta için muhteşem bir bölge! Bahariye’yi neye göre seçtiniz? Neden Arnavutköy veya Karaköy değildi?

2016’nin başında yeni bir projenin heyecanı ile İstanbul’da turlarken; Kadıköy’ün şaşırtan kalabalığı dikkatimizi çekti. Beyoğlu’nun bir süredir eski cazibesini kaybetmesinin de etkisi ile Anadolu Yakası’na ciddi bir kayma yaşandı. İçinde vakit geçirmekten hayli keyif aldığımız Kadıköy’de bir yer açmak fikri parlak göründü. Oldukça şanslı bir biçimde şu andaki ufak köşe dükkanı bulduğumuzda, hiç tereddüt etmedik.

Herkes kaburga dürümünüzden bahsediyor!

Açıldığımız günden bu yana en çok konuşulan ürünler kuzu ve dana kaburga dürümler oldu. Görece yağlı olmaları nedeniyle oldukça lezzetli olan bu kısımları sevilmesi bizi çok da fazla şaşırtmıyor açıkçası. Özellikle de kaburganın, bir dürüm içinde kemiksiz olarak servis edilmesine çok alışık olmadığımız göz önüne alınırsa…

Peki sizin menünüzdeki favori yemeğiniz nedir?

Derin: Kuzu Burger ve Ayran.

Kaan: Kuzu Kaburga Dürüm ve Sütlaç

 

sutlac

Görsel: theguideistanbul.com

Kendi cafesini/restoranını açmak isteyen kişilere başarılı olmaları için birkaç tavsiyede bulunabilir misiniz?

Kendi yerini açmak isteyen kişilere nacizane tavsiyemiz; böyle bir karar almadan önce kariyerlerinde sabırlı ve sağlam şekilde ilerlemeleri olacaktır. Yemek yapmaktan çok daha farklı, yorucu ve dikkat dağıtıcı, birçok nokta ile uğraşmak zorunda olduğunuzda geçmiş deneyimleriniz ne derece fazla ve çeşitli olursa, o nebze verimli olabiliyorsunuz.

İleride başka bir şube açmayı düşünüyor musunuz?

Basta!’nın büyümesine yönelik projeler tabii ki mevcut. İlerleyen dönemde; nasıl, ne şekilde ve nerede olacağını göreceğiz.

Basta!’nın çalışma saatleri nasıl? Bir de size sosyal medyada nerelerden takip edebiliriz?

Basta! haftanın, pazartesi günleri hariç, altı günü açık. Salı-Cumartesi arası 12.00-22.00 ve Pazar günleri 12.00-21.00 saatlerinde servis veriyoruz. Instagram’da “basta_food” ve Facebook’ta “Basta! Sfb” sayfalarından bizi takip edebilirsiniz.

Teşekkürler!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın