Yukarı Çık
12 May

Beyoğlu’nun Vazgeçilmez Café’leri

urban_kapak

Her gün açılan yeni mekanlara rağmen Beyoğlu’nun en keyifli mekanları neredeyse hiç değişmiyor!

Şimdi Café // Asmalımescit

Fotoğraf: intagram.com/emre.eminoglu | Kapak Fotoğrafı: tripadvisor.com

Fotoğraf: instagram.com/emre.eminoglu | Kapak Fotoğrafı: themagger.com

Asmalımescit’teki tarihi Atlas Apartmanı’nın girişinde yer alan tabelasız Şimdi Café’yi üzerinde şimdi yazan saatten tanır herkes. Mekanın kapısındaki kadife perdeler, içeri girerken büyük gizem uyandırır. Burası, günün sadece belli bir saatinde değil “şimdi” dediğin her an için uygun bir mekan. Şimdi’ye kahvaltı, öğle yemeği, akşam üstü içkisi ya da akşam yemeği farketmeksizin gidebilirsin. Mekandaki kitle de bir o kadar değişken olsa da sürekli gidiyorsan tanıdık yüzler görmen mümkün. Izgara somon, croque madame’a benzeyen hulkiye, ve özellikle büyük kaselerde gelen çeşit çeşit çorbalar Şimdi’nin vazgeçilmezleridir. Ama tercihi tek bir şeyden yana kullanacaksan güzel bir şarap eşliğinde Şimdi’nin hamurunu kendi yaptığı taze makarnalarının tadını çıkarmalısın.

 

URBAN // Galatasaray

urban

Fotoğraf: zomato.com

Galatasaray civarında bir şeyler içmek istiyorsan, arkadaşlarınla buluşacaksan aklına gelecek ilk mekan Urban’dır. Sokağına girer girmez canlı kalabalığı, sürekli değişen duvar resimleri ve renkli ışıkları seni kendine çeker. Birkaç jenerasyonun ortak mekanıdır Urban, farklı yaş gruplarından ve kültürlerden insanlar görmek mümkündür. Pub kültürünü  İstanbul’da tam anlamıyla deneyimlemek için biçilmiş kaftandır. Yemekleri ne kadar güzel olsa da buranın asıl keyfi arkadaşlarla içilen bira ve etraftan gelen geçeni izleyerek çıkar.

 

Gölge Kahve // Asmalımescit

golge kahve

Fotoğraf: likealocalguide.com

Urban ve Şimdi’ye göre daha geç açılsa da Gölge Kahve de Beyoğlu mekanları arasında  bir klasik olmuştur. Olivya geçidinde yer alan bu mekan yer aldığı dar sokakta tam bir Avrupa cafesi hissi uyandırıyor. Gölge’ye gidilebilecek en güzel zamanlar, akşam üstü kahvesi ve  öğle yemeğidir. Süzme yoğurtla servis edilen fırın mücverinin lezzetini herkes bilir. Kahve ve çayın yanında gelen kakaolu tereyağlı kurabiyeleri enfestir, bir-iki tane yetmez bir tabak dolusu yemek gerekir. Ayrıca kış aylarında servis ettikleri sıcak şarabı da mutlaka denemelisin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın