Yukarı Çık
25 Ağu

Bu Bayram Portekiz’e Kaçmak İçin 10 Sebep

Azenhas do Mar Seaside Town

Seyahat otoriteleri Portekiz’i 2017 yılında mutlaka görülmesi gereken ülkeler listesine ekledi. Bu bayram atlayıp Portekiz’e gitmek için sana şimdi bilet baktırtacak 10 nedeni de biz hatırlatalım 🙂

 

1. Deniz & Güneş

Deniz, kum ve güneş dedikten sonra çok da açıklamamız gerekmiyor diye düşünüyoruz. Portekiz’de bunlardan 100 küsür kadar var! Comporta & Figueirinha turuncu-pembe gün batışını izleyebileceğin en güzel sahiller.

Portekiz BeachGörsel: www.supercoolbeaches.com

 

2. Gurme Lezzetler & Fado Müziği

Balıktan ahtapota kadar tüm deniz ürünlerinin hem en tazesini hem de en lezzetlisini Portekiz’de bulmak mümkün. Bir de bu keyifli yemeklere Fado eşlik ederse, keyfin ikiye katlanır. Portekiz’in gerçekten anlamak ve yaşamak isteyen herkesin bir Fado dinletisine katılması ve bu melankolik müziği deneyimlemesi lazım. Sr.Vinho bizim önereceğimiz adreslerden biri.

 

3. Sarı Tramway

Şehrin tam ortasından geçen tramway ile bir tam tur atarak şehri gezebileceğini biliyor muydun? Üstelik tramway’ın rengi sarı! Burayı çok sevmek için bir neden daha!

Lisbon TramvayGörsel: http://www.telegraph.co.uk

 

4. Ödüllü Bağlar

Her yıl ödüllere doymayan bu bölgenin meşhur bağlarıı, Portekiz’e gitmek için çok iyi bir neden! Alentejo bölgesinde ya da Duoro Vadisinde tur yapmanı öneririz, eğer bu mümkün değilse şehirde Bairro Alto’da iyi bir bar’da bu bağların keyifli mahsullerinin tadını çıkarabilirsin.

 

5. Hayal gibi bir kale Pena Sarayı

Unesco Dünya Miras Listesi’nde sağlam bir yer edinmiş olan Sintra’nın en göz alıcı yeri tabi ki Pena Sarayı.  Lizbon’dan yalnızca 40 dakika uzaklıktaki bu lokasyon mutlaka ziyaret edilmeli.

Sintra KaleGörsel: www.golisbon.com

 

6. The Pastéis de Nata – Belem Pastanesi

Ülkenin en meşhur tartı “The Pasteis de Nata” Portekiz’in tüm pastanelerinde bulunur ama en iyisi Belem’de yenir. Rivayete göre geleneksel lezzetin tarifini Belem pastanesinde bilen çok az sayıda kişi varmış ve bunlar asla aynı uçağa binmezmiş 🙂

Belem PastaneGörsel: http://portugalresident.com/

 

7. Porto’ya Aşık olacaksın.

Başkent Lizbon seyahatseverlerin ilk adresi olsa da Porto’ya bir defa gidip aşık olmadan döneni duymadık! Eski şehir, Duoro Nehri, eşsiz binaları ve yürüyerek gezmesi keyifli olan bu şehir Portekiz’e gitmek için başlı başına bir sebep.

Porto Old TownGörsel: http://www.telegraph.co.uk/

 

8. Vasco da Gama Köprüsü

İsmini Portekizli kaşif Vasco de Gama’dan alan ödüllü mimariye sahip meşhur köprüyü tam karşına almak ve gün batışını izlemek herkesin bucket list’inde olmalı.  Vasco da Gama köprüsü Lizbon’da.

Vasco Da Gama BridgeGörsel: http://jonvilma.com/

 

9. Sörf Deneyimi

Atlantik Okyanusu sayesinde Avrupa’nın en iyi sörf merkezlerinden biri haline gelmiş olan Portekiz’de daha önce hiç yaşamadığın bir deneyimin tadına varıp adrenalin dolabilirsin. Peniche, Sagres ve Porto Santo gitmen gereken sahiller!

Surfing PortugalGörsel: http://www.hashslush.com/

 

10. Keşfedilmemiş Şehirleri

Lizbon ve Porto’yu duyduğuna eminiz ama Portekiz’in sunacakları bu 2 şehirle sınırlı değil. Guimarães, Tavira and Sintra çok da bilinmeyen ama keşfetmeni bekleyen diğer harika Portekiz şehirleri.

Portugal guimaraesGörsel: http://cidadesemfotos.blogspot.com.tr/

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın