Yukarı Çık
16 Haz

Deniz, Güneş, Lezzet: Ayvalık

kapakalternatif

Hafta sonu kaçamağı ya da uzun bir tatil… Deniz, güneş ve kültürün birleştiği Ayvalık her zaman için iyi bir fikir!

Bayram tatili yaklaşıyor, eğer henüz planını yapmadıysan Ayvalık hem yorgunluğunu atman, dinlenmen için hem de yeni şeyler deneyip ilham alman için harika bir rota. Ayvalık, Ege’nin en canlı yörelerinden bir tanesi. Hem merkezinde hem de Cunda adasında ziyaret edebileceğin, deneyimleyebileceğin çeşitli restoranlar, müzeler, zanaat dükkanları, plajlar, tarihi yapılar var.

aynagorsel2

Ege dendiğinde akla tabii ki ilk olarak çeşitli otlar, zeytinyağı ve deniz ürünlerinin ağırlık gösterdiği Ege mutfağı gelir. Ayvalık ise Ege mutfağının lezzetli örneklerini denemen için fazlaca çeşide sahip. Eğer çok zamanın yoksa ve nokta atışı yapmak istiyorsan, Cunda’da gitmen gereken ilk yer Ayna. Kendini yeme, içme, oturma yeri olarak tanımlayan Ayna Cunda, Ege mutfağının klasik örneklerini modern bir üslupla sunuyor. Burası günün üç öğününde de gelebileceğin bir yer. Kahvaltıları yerel olarak üretilmiş zeytinyağı, petek bal, domates püresi, çeşitli Ege peynirleri, köy yumurtası gibi seçeneklerle dolu. Akşam yemeğine geldiysen başlangıç olarak mutlaka 5 çeşit mezeyle donatılmış zeytinyağlı tabağı söylemelisin. Özellikle kabak çiçeği dolmasına bayılacaksın. Rokalı baharatlı sübye kavurma ve balık sahanaki de Ayna’nın lezzetli seçeneklerinden. Tabii tüm bu güzelliklere bir şişe şarap da eşlik etmeli. Tatlı konusunda da lavantalı limonlu cheesecake’ten, şarapta armuta baştan çıkarıcı seçenekleri var.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Ayvalık’ın sadece Cunda adası değil merkezi de pek çok seçenekle dolu. Özellikle antikacılar bu bölgede yer alıyor. Cam işleri, değerli seramik takımlar, renli emayeler gibi harika parçalar bulabilirsin burada. Antikacılardaki gezinin sonunda ise masmavi döşenmiş hatta içinde mavi antikalardan oluşan bir koleksiyonu olan Café Caramel’de güzel bir öğle yemeği ya da tatlı eşliğinde kahve günün keyfini arttıracaktır.

4 (1)

Çarşı bölgesi içerisinde çeşitli zanaat ve tasarım dükkanları da bulunuyor. Atölye patika’nın el yapımı sabunları, mo/Santimetre’nin incecik ve rengarenk porselenleri, çöpmadam’ın da geridönüşümle ürettiği çantaların merkezi burası. Eğer kahveden vazgeçemeyenlerdensen, alışveriş sonrası Kvcii’de içeceğin güzel bir kahve günün yorgunluğunu götürecektir.

ayvaliksokak (1)

Çeşitli meyhane ve tavernalardan yükselen seslerden anlaşıldığı gibi Cunda adası akşamları da oldukça hareketli oluyor. Eğlenmek için seçenek bol. Ege denince akla gelen bir diğer lezzet ise tabii ki şarap! Bu tavernalardan birine gitmeden önce dinlenmek ya da sakin bir akşam geçirmek için en tatlı seçenek Vino. Vino etrafı asmalarla sarılmış taş bir evde yer alan kırmızı sandalyeleri olan şirin bir şarap evi. Aynı zamanda şaraplarına eşlik edecek lezzetli mezeler de sunuyorlar.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Ayvalık’da daha yapılacak çok şey var! Eğer yakalarsan Taksiyarhis Kilisesi’nde konserler, merkezdeki sanat galerisinde sergiler sokaklara kurulan gece pazarları oluyor. Tüm bu hareketin tersini de bulmak mümkün Ayvalık’ta. Çoğu tatil yöresinin aksine Ayvalık’ın plajları el değmemiş bir güzelliğe sahip. Özellikle Cunda adasının kuzeyinde kalan Pateriça Koyu görülmeye değer.

Fotoğraflar: Adnan Faysal Altunbozar

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın