Yukarı Çık
1 Tem

Dünyanın Dört Bir Yanında Festivallerin Bir Parçası Ol!

festivaller - kapak

Sarı Yakalı yurt dışı seyahatlerinde de alışıldık rotaların dışına çıkar, benzersiz deneyimlerin peşinden koşar! 

Panoramik şehir turları, alışveriş caddeleri, seyahat rehberlerinin dediğini yapmak, şehirle özdeşleşmiş bir yapının önünde çekilen bir selfie… Bunlardan sıkıldıysan, yurt dışı seyahatlerinde herkesin ziyaret ettiği büyük şehirlerin dışına çıkıp, başka hiçbir yerde bulamayacağın deneyimler sunan lokal festivallerin peşinde koşabilirsin. Üstelik yazın gelmesiyle sokaklar yılın herhangi bir zamanında olduğundan çok daha renkli!

 

La Tomatina, İspanya

La Tomatina | Fotoğraf: latomatina.info

La Tomatina | Fotoğraf: latomatina.info

Her şey 1945 yılındaki bir geçit töreni sırasında çıkan karmaşanın bir sebze savaşına dönüşmesiyle başlamış. La Tomatina, İspanya’nın Valencia yakınlarındaki Buñol kasabasında bu savaşın geleneksel bir domates savaşı haline getirilmesi sonucu ortaya çıkmış. Başlarda polis tarafından engellenmeye çalışılan bir karmaşa olarak görülse de bugün dünyanın en renkli festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Her ağustos ayının son çarşamba günü 11.00-12.00 saatleri arasında tüm katılımcılar Buñol sokaklarını birbirlerine domates fırlatarak kırmızıya boyuyor! Kurallar basit; domatesleri atmadan önce elinle sıkıp ezmeli ve 12.00’deki ikinci zille durmalısın. İyi eğlenceler! (La Tomatina, bu yıl 31 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşecek.)

 

Gilroy Sarımsak Festivali, ABD

Gilroy Sarımsak Festivali | Fotoğraf: Bill Strange Photography, gilroygarlicfestival.com

Gilroy Sarımsak Festivali | Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: Bill Strange Photography, gilroygarlicfestival.com

Adına aldanma, California eyaletinin körfez bölgesinde yer alan Gilroy şehrinde düzenlenen Sarımsak Festivali, yalnızca sarımsak özelinde bir festival olmanın çok ötesinde. Her yıl temmuz ayında üç gün-üç gece süren bu festival, dünyanın en büyük yemek festivali olarak kabul ediliyor. 1979’dan beri düzenlenen festival, yüzlerce yemek standının bulunduğu yemek pazarının yanı sıra yemek yarışmaları, konserler, sanat ve zanaat atölyeleri ve pazarı, türlü eğlenceler ve bir güzellik yarışması barındırıyor. Gelirinin büyük kısmı yerel okullar, yardım dernekleri ve sivil toplum örgütlerine ayrılan festivalde binlerce farklı lezzeti bir arada bulabilir, “ateşli” yarışmaların heyecanını paylaşabilir ve yılın “sarımsak güzeliyle” tanışabilirsin! (Gilroy Garlic Festival, bu yıl 29-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.)

 

Boryeong Çamur Festivali, Güney Kore

Boryeong Mud Festival | Fotoğraf: onedaykorea.com

Boryeong Mud Festival | Fotoğraf: onedaykorea.com

Sağlık ve eğlence bir arada! Güney Kore’nin en fazla sayıda uluslararası ziyaretçi çeken festivali, Boryeong Çamur Festivali. Bu festival, 1998 yılında Boryeong çamurunu pazarlamak için bir fikir olarak ortaya atılmış ve geleneksel, uluslararası bir eğlenceye dönüşmüş. İçerdiği minerallerle sağlığın için sayısız faydası olan bu çamura boyanarak çamur güreşi, çamur maratonu ya da kaydıraklı çamur oyununa katılabilir, festival boyunca konser, sergi ve performansların tadını çıkarabilirsin. (Boryeong Mud Festival, bu yıl 15-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.)

 

Bodies and Beats Vücut Boyama Festivali, Avusturya

World Bodypainting Festival | Fotoğraf: Karsten Renz, facebook.com/wb.festival

World Bodypainting Festival | Fotoğraf: Karsten Renz, facebook.com/wb.festival

Her yıl temmuz ayında, Avusturya’nın güneyinde, göl kıyısındaki Wörthersee kasabasında düzenlenen Vücut Boyama Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen vücut boyama sanatçılarının yanı sıra model, fotoğrafçı ve vücut boyama sanatı meraklılarını buluşturuyor. Vücut boyamadan ya da vücudunu boyatmadan da tadını çıkarabileceğin bir festival bu: Yarışmalar, gösteriler, atölye çalışmaları, defileler ve konserlerle hareketlenen festivalin en renkli ve en görkemli etkinliği ise gösterişli kıyafetler ve boyalı vücutlarla sabaha kadar eğlenilen Bodycircus Balosu. (Bodies and Beats Vücut Boyama Festivali, bu yıl 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşiyor.)

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın