Yukarı Çık
5 Ağu

Dünyanın Farklı Köşelerinden 7 Saklı Plaj

Cable Beach Club Resort

Tatilde doğanın saklı güzelliklerinin peşinden koşmayı düşleyen Sarı Yakalı için, işte 7 muhteşem plaj!

Bodrum’un, Alaçatı’nın, Kaş’ın ya da Bozcaada’nın tartışmasız güzellikleri bir yana, yurt dışında deniz tatili yapmak da seyahat tutkunlarının vazgeçilmezlerinden. Peki sen yurt dışında deniz tatili dendiğinde herkesin gittiği o klasik destinasyonlara bağlı kalanlardan mısın, yoksa dünyanın saklı köşelerinde bambaşka bir deneyim vadeden o plajları arayanlardan mı? Tabii ki ikincisi diyorsan, işte farklı kıtalardan 7 öneri:

 

Agonda Beach, Goa | Hindistan

Fotoğraf: afreentravelbug.wordpress.com

Fotoğraf: afreentravelbug.wordpress.com

Yeryüzünün hippi cenneti, çılgın partilerin merkezi ya da Hindistan’ın rüya kumsalları… Goa denince akla birçok farklı tanım, fakat her seferinde huzuru ve eğlenceyi dengeleyen bir tatil geliyor. Goa’nın Arap Denizi kıyısındaki, palmiyelerle kaplı kumsallarından zincir otellerin, beş yıldızlı tatil köylerinin ve gurme restoranların uzağında kalan bir nokta arıyorsan doğru adres Agonda Beach. Burada, kulübelerde konaklayabileceğin, basit ve özgür bir tatil bekliyor seni. Goa’nın en yoğun olduğu sezon ise Aralık dönemi. Kim bilir, belki de eğlenceli bir deniz tatilini ülkemizde kışın hakim olduğu günlere bırakmayı tercih edersin!

 

Alagoas | Brezilya

Fotoğraf: thousandwonders.net

Fotoğraf: thousandwonders.net

Bugünlerde Rio Olimpiyatları nedeniyle her zamankinden daha fazla göz önünde olan Brezilya, daha çok bu kentin uçsuz bucaksız, eğlencenin dinmediği plajlarıyla tanınıyor olabilir. Binlerce kilometrelik sahilleriyle bir tatil cenneti olan ülkenin en doğu kıyılarındaki Alagoas ise saklı bir cennet gibi. Barra de São Miguel, São Miguel dos Milagres ve Porto de Pedras gibi plajlarıyla Brezilya’nın bu bölgesinde turkuaz sular, uçsuz bucaksız beyaz kumlar ve geleneksel Portekiz mutfağından deniz ürünü yemekleri bulabilirsin. Oldukça zevkli tasarlanmış, çağdaş sanatçıların eserleriyle süslenmiş Kenoa Exclusive Beach Spa & Resort, Pousada do Topque ve Pousada Patacho gibi butik oteller ise hayattan ve bu kumsallardan alacağın zevki doruklara taşıyacak.

 

Anguilla | Karayipler

Fotoğraf: businessdestinations.com

Fotoğraf: businessdestinations.com

Karayipler’deki sayısız ada ve ülke binlerce farklı tatil deneyimi vadederken, bu bölgeden listemize soktuğumuz kumsallar Anguilla’dan. Az gelişmiş ve topu topu 25 km uzunluğunda bir ülke olmasına rağmen, her sezon Anguilla’nın kumsallarının büyüsüne kapılan turistlerin sayısı artıyor. Lokal mimariye uyumlu bir şekilde inşa edilmiş beyaz kubbeleriyle Cap Juluca gibi birçok otel, Atlantik Okyanusu’nun ve Karayip güneşin tadına varabilmen için seni bekliyor!

 

Cable Beach | Avustralya

Fotoğraf: trover.com

Fotoğraf: trover.com | Kapak Fotoğrafı: cablebeachclub.com

Batı Avustralya‘da, Hint Okyanusu kıyısında bulunan Cable Beach, 22 km uzunluğundaki bembeyaz ince kumları ve turkuaz sularıyla Broome şehrinin yakınlarında yer alıyor. Sahildeki birçok tesis kokteylleri, yemekleri ve eğlenceleriyle dikkat çekerken,  bu kumsalda yapabileceğin en otantik ve ilginç aktivite ise deve üzerinde çıkacağın günbatımı turları. Cable Beach’in iç tarafındaki Minyirr Park ise dünyanın en köklü kültürlerinden Aborjin kültürünü keşfedebileceğin korunmuş bir bölge.

 

Essaouira | Fas

Fotoğraf: travellingbackflip.com

Fotoğraf: travellingbackflip.com

Kuzey Afrika’nın egzotizmini uçsuz bucaksız okyanusun büyüsü ile birleştiren, rüzgar ve dalgaların dans ettiği Essaouira, Fas’ın en özel sahil kasabalarından biri. Kültür ve sanat etkinlikleri bakımından da zengin bir destinasyon olan Essaouira, su sporları için de vazgeçilmez bir durak. Geleneksel evlerde konaklama imkanı sunan birçok otel arasından seçimini yapabilir (örneğin Riad Gyvo), Fas mutfağının lokal lezzetlerini şehrin sokaklarındaki restoranlarda tadabilirsin.

 

Phu Quoc Adası | Vietnam

Fotoğraf: phuquocisland.org

Fotoğraf: phuquocisland.org

Güneydoğu Asya’da deniz tatilinden konu açıldığında birçoklarının aklına Tayland’ın Endonezya’nın plajları, adaları gelir. Tayland Körfezi’ndeki en büyük ada olmasına rağmen adını pek duymadığımız Phu Quoc Adası ise Vietnam’a bağlı, Kamboçya’ya yakın bir ada olarak gözden kaçırılmaması ve seyahat planlarından eksik tutulmaması gereken bir yer. Vanilya rengi kumsalları, motorla gezilebilen küçük kasabaları ve Vietnam mutfağının bel kemiğini oluşturan balık sosuyla hazırlanan lezzetli yemekleriyle Phu Quoc Adası’nda özellikle adanın doğu kıyısındaki Bai Truong plajını ziyaret etmelisin.

 

 

Pyla-sur-Mer | Fransa

Fotoğraf: tourisme-aquitaine.fr

Fotoğraf: tourisme-aquitaine.fr

Fransa’da deniz ve güneşin tadını yalnızca Côte d’Azur kıyılarında çıkarabileceğini sanıyorsan yanılıyorsun. Güneybatı Fransa’da, Atlantik Okyanusu kıyılarındaki Pyla-sur-Mer, ülkenin sahip olduğu güzel sahil bölgelerinden yalnızca biri… Gündüzleri okyanusa girip, geceleri istiridye restoranlarının ve eğlence hayatının tadını çıkarabileceğin Pyla-sur-Mer bölgesinde Cap Ferret, Côte d’Argent ve Grande Dune du Pilat gibi muazzam kumsalları tercih edebileceğin gibi doğa yürüyüşlerinden hoşlanıyorsan bölgenin güneyindeki milli parkı ziyaret edebilirsin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın