Yukarı Çık
21 Tem

#Söyleona Dünyanın İyi Bir Yer Olduğunu Hatırlatan Çok Proje Var!

1518520_10152617583491611_3497008734075649195_o

Yaşanan tüm olumsuzluklara karşı dünyada umut verici projeler ve iyi insanlar çoğalmaya devam ediyor!

Dünyada yaşanan olumsuzluklar her geçen gün geleceğe dair umudunu azaltıyor olabilir. Fakat dünyada sadece kötü şeyler olmuyor. Küresel ısınma, kıtlık, göçmen hakları için her gün yeni projeler çıkıyor ve daha fazla insan bu konular üzerine yoğunlaşıyor. İşte sana dünyanın hâlâ iyi bir yer olduğunu hatırlatacak, umut verecek birkaç proje:

Ecosia | Görsel: ecosia.org, Kapak Fotoğrafı: facebook.com/ecosia

Ecosia | Görsel: ecosia.org, Kapak Fotoğrafı: facebook.com/ecosia

Ecosia

Ecosia aslında basit bir arama motoru gibi gözükse de diğer arama motorlarından çok daha önemli bir görev üstleniyor. Ecosia yapılan her arama için kullanıcılarına bir ağaç dikme sözü veriyor. Ecosia’dan yaptığın aramalardaki reklamlardan gelen gelirin %80’i Burkina Faso, Afrika’da ağaç dikimi için kullanılıyor. Ecosia’nın ana sayfasında yer alan sayaç bugüne kadar kaç ağaç dikildiğini gösteriyor. Şu ana kadar 4 milyondan fazla ağaç diken Berlin kökenli firmanın 2020’ye kadar hedefi 1 milyar ağaca ulaşmak. Sadece günlük internet aramalarını Ecosia üzerinden yaparak sen de bu projeye dahil olabilirsin, üstelik yaptığın her aramanın ardından dikilen ağaç sayısını görmek sana iyi bir şeyler yaptığını hissettirecek.

Fotoğraf: Brigitte Blaättler, huffingtonpost.com

Fotoğraf: Brigitte Blaättler, huffingtonpost.com

Çirkin Meyve-Sebze Akımı

Özellikle Amerika’da başlayan bu akım, güzellik standartlarına uymadığı için israf edilen meyve ve sebzelerin tekrar kullanıma dahil edilmesini amaçlıyor. Üretilen meyve ve sebzelerin “çirkin” gözüktüğü için %40’ı israf edilebiliyor. Aslında herhangi bir sorunu olmayan, tarım ilaçları değil de doğal nedenlerle biçimleri bozulan bu meyve ve sebzeler “düzgün” gözükenlerle aynı besin değerine sahip. Bu israfın önlenmesi için çeşitli projeler ortaya çıkmış. Örneğin ABD’nin en büyük market zinciri Wal-Mart ayrımcılık yapmayı bırakıp artık “çirkin” meyve-sebze de satmaya başlamış. Ugly Fruit adlı oluşum da görünüşleri nedeniyle tüketilmeyen meyvelerden meyve püresi gibi lezzetli atıştırmalıklar yapıp onları tüketime dahil ediyor.

Fotoğraf: karnaval.com

Fotoğraf: karnaval.com

Türkiye’den bir örnek de “Bombalara Karşı Sofralar” ekibi. Ekip, semt pazarlarında gün sonu çöp diye atılan meyve ve sebzeleri toplayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor ve onlar için vegan mutfağından yemekler hazırlıyor.

Fotoğraf: istanbulokurken.com

Fotoğraf: istanbulokurken.com

İstanbul Okurken

Bu aralar popüler olan Humans of New York ya da Hot Dudes Reading Instagram hesapları gibi İstanbul Okurken de şehir ve insan teması üzerinden ilerliyor. İstanbul Okurken, İstanbul’un toplu taşıma sistemlerini kullanan ve zamanlarını okuyarak değerlendiren şehirlileri fotoğraflıyor. İstanbul Okurken’in sitesindeki verilere göre, bir İstanbullu günde yaklaşık 100 dakikasını toplu taşımada geçiriyor. Proje bu süreyi okuyarak değerlendirenlerin fotoğraflarını, tabii onlardan izin alarak, okudukları kitap ismiyle birlikte yayınlıyor. İstanbul Okurken’in fotoğrafları sana hem okuyan bir şehirli olarak yalnız olmadığını hissettirecek hem de eğer okumaya ara verdiysen tekrar motive olmanı sağlayacak.

Not: Bugünlerde sen de moralinin yükselmesine, yaşananlardan uzaklaşmaya ihtiyaç duyuyorsan, bu filmleri izleyebilirsin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

1Yorum

Cevap bırakın