Yukarı Çık
25 Eki

Düşük Bütçeyle Unutulmaz Deneyimler Yaşatacak 6 Ülke

budget-travel-kapak

Sarı Yakalı, unutulmaz bir seyahatin her zaman bol harcama gerektirmediğini bilir!

Başta Uzakdoğu, Orta ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın birçok köşesinde çok daha az harcayarak çok daha fazlasını yaşayabileceğin destinasyonlar var. Popüler metropol şehirlerini gezmek ya da inanılmaz bütçeler ayırman gereken lüks seyahatlere çıkmak yerine bu ülkelerden birini tercih edebilir, yeni kültürler, yeni lezzetler ve yeni deneyimler keşfederken paranı da cebinde tutabilirsin.

budget-travel-bolivia

Fotoğraf: budgetyourtrip.com

Bolivya | Güney Amerika

“Amerika’nın Tibet’i” olarak da anılan Bolivya, Güney Amerika’nın denize kıyısı olmayan iki ülkesinden biri. Başkent La Paz, İspanyol etkilerinin hissedildiği sokakları ve mimarisiyle capcanlı Güney Amerika kültürünü en iyi hissedebileceğin şehirlerden…Tropikal iklimin etkisi altında olmasına rağmen etrafındaki dağlar sayesinde serinliğini koruyan La Paz, sokaklarında gezmesi oldukça rahat bir şehir. Söz konusu yeme-içme olduğunda kıtanın en ekonomik ülkelerinden biri olan Bolivya’da bir şişe lokal Paceña içkisi ve bir tabak chairo (patates çorbası) için yaklaşık 2.5€ ödemen yeterli olacak. La Paz dışında, karnavalı ile ünlü, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi şehir Oruro’yu da mutlaka ziyaret etmelisin.

 

Fotoğraf: skyscanner.net

Fotoğraf: skyscanner.net

Hindistan | Güney Asya

Dünyanın en köklü ve en ilginç medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapan, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, hem kültürel hem de spiritüel anlamda unutulmaz deneyimler vadediyor. Üstelik yaşam, yeme-içme ve gezmek için ayıracağın bütçe yok denecek kadar az! Trenlerde birinci sınıf yolculuk etmene, şehir içinde sürekli taksi kullanmana ve bir raja gibi yaşamana rağmen, günde yaklaşık 20€’dan fazla harcamadığını göreceksin. Oldukça büyük ve geniş bir ülke olan Hindistan’ın iklimi de, göreceğin izlerin hangi din ve uygarlıklara ait olduğu da, konuşulan diller de 29 eyaletinden hangisini ziyaret ettiğine göre değişecektir. Eğer seyahatini planlarken bazı önerilere ihtiyacın varsa; batıdaki Rajasthan’ı, Taj Mahal’e ev sahipliği yapan Agra ve yakınlarındaki Jaipur’u, bembeyaz kumlarıyla güneydeki Kerala’yı ya da kalabalığı ve sokak yemekleriyle aklını başından alacak başkent Delhi’ye öncelik verebilirsin. Ve bir uyarı; seyahatini yağmurun neredeyse hiç durmadığı Haziran-Ekim ayları arasına denk getirmemeye dikkat et.

 

 

Fotoğraf: nationalgeographic.com

Fotoğraf: nationalgeographic.com

Honduras | Orta Amerika

Orta Amerika genellikle Güney Amerika’nın ve Karayipler’in gölgesinde kalsa da hem tarihi ve doğal güzellikleriyle bu bölgeleri aratmayacak hem de gerçekten hesaplı bir tatil geçirmeni sağlayacak. Belize, Guatemala ya da Kosta Rika gibi ülkeler bir yana, gerçekten hesaplı bir tatil arayışındaysan tercih etmen gereken ülke Honduras. Maldivler’i hatırlatan bembeyaz kumsalları, Kızıldeniz’i anımsatan sualtı manzaraları ile ülkenin dünyanın herhangi bir yerindeki tatil cennetlerinden pek farkı yok. İşlek limanıyla Puerto Cortes, sahil kenti Omoa ya da bir zamanlar ülkenin politik ve dini merkezi olan tarihi kent Comayagua’yı ziyaret etmelisin. Adını belki de ilk kez duyduğun bu Orta Amerika ülkesinde, konaklama dahil günde yaklaşık 20€ harcayarak, muhteşem günler geçirebilirsin.

 

Fotoğraf: skyscanner.net | Kapak Fotoğrafı: ovationdmc.com

Fotoğraf: skyscanner.net | Kapak Fotoğrafı: ovationdmc.com

Kamboçya | Güneydoğu Asya

Uzakdoğu’nun popülaritesi gittikçe artan ülkesi Kamboçya, bir zamanlar insanların adım atmaya korktuğu, birçok olumsuzlukla mücadele eden bir ülkeydi. Son yıllarda hızla gelişen ve turistler için güvenli ve hesaplı bir destinasyon haline gelen bu ülkede yaşayacağın en güzel deneyim, günümüzün dünya harikalarından birini, Angkor Wat tapınak kompleksini görmek olacak. Doğa, mimari, din ve tarihin iç içe geçtiği bu komplekste izleyeceğin gündoğumu ya da günbatımı da ömür boyu unutamayacağın bir anı olarak seninle kalacak. 1€’nun altında bulabileceğin konaklama ve yeme-içme seçenekleri bir yana, ülkenin süper lüks otellerinde konaklamak bile herhangi bir Avrupa metropolündeki ortalama bir otelle hemen hemen aynı bedele sahip. (250€)

 

Fotoğraf: moveabroadnow.com

Fotoğraf: moveabroadnow.com

Macaristan | Orta Avrupa

Bu listede bir Avrupa ülkesi görmeyi beklemiyordun, değil mi? Avusturya-Macaristan İmparatorluğu kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun da izlerini ve etkilerini taşıyan Macaristan, sana tanıdık ve sıcak gelecek. Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü başkent Budapeşte’de müzeler, kafeler, alışveriş merkezleri ve gece kulüpleri arasında mekik dokuyabilir ya da huzurlu bir doğa tatili için Avrupa’nın en büyük gölü Balaton Gölü’nü ziyaret edebilirsin. Lezzetli yemek ve tatlıları, sert içkileri ve meşhur, rahatlatıcı kaplıcalarıyla bu ülkeyi çok seveceksin! Hesaplı konusunu da açıklığa kavuşturalım; örneğin Budapeşte’de bir öğün yemeğe yaklaşık 2€, tren biletlerine 1€, bir gece konaklamaya ya da kaplıcalarda rahatlatıcı birkaç saate ise 10€ ödeyeceksin.

 

Fotoğraf: huffpost.com

Fotoğraf: huffpost.com

Vietnam | Güneydoğu Asya

Turistler arasındaki en popüler destinasyonlardan biri olma yolunda ilerleyen Vietnam, gelişme sürecindeki bölgelerden biri olarak halen hesaplılığını koruyor. Başta başkent Hanoi olmak üzere, bir zamanlar Fransız sömürgesi oluşunun etkilerini hissedeceğin Vietnam’da aynı zamanda dünyanın her yerinde ilgiyle tüketilen Vietnam mutfağının en otantik lezzetlerini keşfedebilirsin. Sahilleri ve pirinç tarlaları kadar dağ yamaçlarında da muhteşem manzaralar vadeden bu ülkede yaklaşık bir günde konaklama dahil 5€ harcayarak yaşaman mümkün.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın