Yukarı Çık
23 Eki

Ekonomik Seyahat İçin 10 Tavsiye

wine-travel-debate-header1100x730

Euronun önlenemez yükselişi kalpleri kırmaya devam ediyor! 🙂 Ama hiç endişe etmek yok Sarı Yakalı. Motivasyonunu arttıran seyahatlerin devam etmesi için sana tam 10 ekonomik seyahat tavsiyemiz var. Bu tavsiyeleri sırt çantası al, otostop çek şeklinde değil; gerçekten uygulayabileceğin seyahat boyunca hala keyif alabileceğin; bol keşif yapıp bol anı biriktirebileceğin şekilde düzenledik.

 

Sezon Seçimlerine Dikkat
İlk tavsiye aslında sezonun en yüksek olduğu, en çok talep gören anlarda en çok talep gören yerlere gitmeye çalışmamak olacak. Örneğin bayram dönemleri sizin olduğu gibi tüm çalışanların tatili. Yani doğal olarak hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları daha yüksek. Turlardan bahsetmiyor bile! En doğrusu yıllık izne kıymak ve herkesler çalışırken tatile çıkmak!

Budget 1Görsel: Pinterest

 

Ülke Seçimi
Ülke seçimi bütçeyi direkt etkiliyor. Şuan Pound / Euro kullanan ülkelerden kaçınmak; Türk Lirasının değerli olduğu yerlere yönelmek en doğrusu. Ek olarak, vize derdiniz varsa; vizesiz ülke seçimi de ek bir tasarruf sağlayacaktır. Örneğin Cape Town gibi vize istemeyen ama istemeyen ama ofisteki tüm arkadaşlarının kıskanacağı bir rota harika alternatif! Üstelik şarap bağları harika diye duyduk 😉

Cape TownGörsel: NyTimes

 

Büyük Maliyet Kalemlerinde Tasarruf
Ulaşım ve konaklama en büyük 2 maliyet kalemi. Ulaşım için tek diyeceğimiz tüm havayollarının mail listelerine üyesin değil mi?J Her fırsatı takip etmek lazım! Konaklama için ilk olarak airbnb gibi ev kiralama opsiyonlarına bakman lazım. Üstelik kalabalık bir ekip gidiyorsanız, akşam yemeklerini de evde hazırlayıp, bir kadeh Merlot eşliğinde keyfini çıkartabilirsiniz!

airplaneGörsel:Pinterest

 

Ücretsiz aktivitelere göz at
Çok büyük bir maliyet kalemi oluşturmasa da seyahatinize çok değer katacak bir kalem olan şehri rehberle ücretsiz gezme tavsiyemiz tam #söyleona’lık. Free walking tour yani ücretsiz yürüme turlarına katılarak, tur sonu bahşiş bazlı ödeme yaptığınız da hem ekonomik bir çözüm üretmiş olup hem de seyahatten alacağınız keyfi arttırmış olacaksın. Ya da CityMaps, Bone gibi dergilerin dijital ücretsiz rehberlerinden yararlanmayı da düşünebilirsin.

Aynı şekilde müzelerin çoğu ayda bir gün herkese ücretsiz hale geliyor, gitmek istediğin müzeler için önceden araştırma yaparak bu bilgilere ulaşabilirsin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın