Yukarı Çık
19 Eyl

Sarı Yakalı Televizyonda “En İyileri” İzler!

game-of-thrones-battle-of-bastards-1

Dün geceki Emmy Ödülleri’nin kazananları ve unutulmaz anları, aradığın diziyi bulmanı sağlayacak!

İşten eve gidip bir sonraki bölümde ne olacağını öğrenmek için sabırsızlandığın, bazen bir oturuşta tüm sezonunu tükettiğin, bazen bir karakteriyle kendini özdeşleştirdiğin yabancı dizilerin en iyileri, her yıl eylül ayında seçiliyor. Dün gece sahiplerini bulan 68. Primetime Emmy Ödülleri, bir kez daha farklı kategorilerde, Amerikan televizyonunun en iyilerini seçti. Dizi seçerken önceliği en iyilere vermek istiyorsan, seçimini aşağıda listelediğimiz kazananlar arasından yapabilir, uykundan feragat edip töreni izleyemediysen gecenin unutulmaz anlarını notlarımızda bulabilirsin.

emmy-2016-emmys

68. Primetime Emmy Ödülleri’nde büyük ödüller bir kez daha geçtiğimiz yılın kazananlarına gitti:En İyi Drama Dizisi  Game of Thrones ve En İyi Komedi Dizisi Veep‘i halen izlemeye başlamadıysan daha fazla geç kalmaman için bir uyarı bu! George R.R. Martin’in milyonları peşinden sürükleyen fantastik romanlarının olabilecek en iyi şekilde televizyonda hayat bulduğu Game of Thrones‘un sürprizlerle ve bol kanla dolu altıncı sezonu, toplam 12 dalda ödüllendirilmiş oldu. Julia Louis Dreyfus’ın Amerikan başkan yardımcısı Selina Meyer rolünde kahkahalara boğduğu politik taşlama Veep ise toplamda üç ödül alsa da gecenin en büyük kazananlarından… Diğer yandan tercihin birkaç yıl boyunca bağlanmak zorunda kalmayacağın, kısa formatlı dizilerse, izlemen gereken yapım minidizi/tv filmi kategorilerini silip süpüren (En İyi Minidizi dahil toplam 10 ödül) The People v. O.J. Simpson: American Crime Story. Yakın tarihteki önemli bir davayı en heyecanlı şekilde anlatan, yetenekli oyuncuları bir araya getiren minidizi, 10 bölümden oluşuyor.

emmy-2016-kimmel-2

Jimmy Kimmel

Gecenin unutulmaz anlarına gelecek olursak… Sunuculuk görevini üstlenen Jimmy Kimmel‘ın törene yetişmek için otostop çektiği ve televizyonun farklı karakterlerinin otomobillerine konuk olduğu açılış sekansı beklentileri ne kadar karşıladı bilinmez. Fakat bir Game of Thrones hayranı olarak tek beklentin ejderha görmekse, Youtube’da aratacağın ilk Emmy videosu bu açılış sekansı olmalı. Kimmel’ın törene yetişmek için televizyon tanrılarına (isim vermek gerekirse Oprah) yalvarırken karşılaştığı sürprizin yanı sıra, sunucunun kendi şovuna da taş atması görülmeye değerdi. Fakat asıl kaçırmaman gereken, bu açılışın hemen ardından, törenin ilk saniyesinde bir ödül heykelciğiyle seyircinin arasına karışan Kimmel’ın “bir 20 dakika kazanmak adına” Jeffrey Tambor‘un eline bir adet ödül heykelciği tutuşturması – ama bunun töreni izleyenlere bir 20 dakika kazandırdığını düşünüyorsan yanılıyorsun.

emmy-2016-transparent-2

Jill Soloway

Her ödül töreninde olduğu gibi, kazananların konuşmaları şovun hem en sıkıcı hem de en ilham verici anlarını bir araya getirdi ve bazıları klişe cümleleri ve teşekkür edeceği isimleri birbiri ardında sıralamayı tercih ederken, bazıları fark yaratacak, iz bırakacak konuşmalar yapmayı tercih etti. Gecenin mutlaka dinlemen gereken iki konuşması Transparent dizisi ile ödül kazanan yönetmen Jill Soloway‘e, diğeri ise Veep‘in başrol oyuncusu Julia Louis-Dreyfus‘a ait. Soloway toplumdaki ve sektördeki ayrımcılıklara isyan ettiği konuşmasıyla dizisi aracılığıyla bir fark yaratabilmenin mutluğunu paylaşırken, Louis-Dreyfus rol aldığı politik taşlamanın gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu esprili bir dille hatırlattı.

emmy-2016-sandwich

Sunucu Jimmy Kimmel, gece boyunca kendini göstermeye ve konukları eğlendirmeye devam etti. Fakat bunlar arasında iki tanesi uzun süre hatırlanacak: (1) Törenin uzunluğuna gönderme yaparak konukların acıktığını düşünen Jimmy Kimmel, annesinin hazırladığını söylediği fıstık ezmeli sandviçleri ve meyve sularını konuklara Stranger Things dizisinin küçük oyuncularıyla birlikte dağıttı. (2) Törenin başında ‘Maggie Smith Kuralıolarak adlandırdığı yeni bir kural koyduğunu söyleyen Kimmel, törene gelmeyen kazananlara ödüllerinin verilmeyeceğini söyleyerek dalga geçti. Gerçekten de, Downton Abbey‘deki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Maggie Smith daha önce defalarca olduğu gibi yine törende bulunmuyordu. Bu iki an karşısında konukların verdiği tepkilere ve Kimmel’la eğlenceli diyaloglarına mutlaka göz atmalısın.

Julia Louis-Dreyfus

Julia Louis-Dreyfus

Törendeki bu anların kısa videolarını izlediysen, gelelim asıl sorununu çözmeye… İzleyecek bir dizi arıyorsan ve en iyilere layık olduğunu düşünüyorsan, işte ana dallardaki 68. Primetime Emmy Ödülleri kazananları:

En İyi Dizi – Drama: Game of Thrones
En İyi Dizi – Komedi: Veep
En İyi Minidizi: The People v. O.J. Simpson: American Crime Story
En İyi TV Filmi: Sherlock: The Abominable Bride

En İyi Erkek Oyuncu – Drama: Jeffrey Tambor (Transparent)
En İyi Kadın Oyuncu – Drama: Julia Louis-Dreyfus (Veep)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Drama: Louie Anderson (Baskets)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Drama: Kate McKinnon (Saturday Night Live)

En İyi Erkek Oyuncu – Komedi: Rami Malek (Mr. Robot)
En İyi Kadın Oyuncu – Komedi: Tatiana Maslany (Orphan Black)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Drama: Ben Mendelsohn (Bloodline)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Drama: Maggie Smith (Downton Abbey)

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın