Yukarı Çık
23 Haz

Farklı Kültürlerle İletişim Kurmanın Eğlenceli Yolları

kapak

Dünyanın her noktasından yeni insanlarla tanışıp farklı kültürleri deneyimlemen artık çok kolay!

Akıllı telefonlarımız, internet ve sosyal medya sadece iş hayatının değil günlük hayatımızın da önemli birer parçası. Öğlen yediğin salatanın fotoğrafı Instagram’a yüklediğin saniyede dünyanın öteki ucundaki birine ulaşıyor. Artık İstanbul’u New York’tan, Berlin’i Beyrut’tan ayıran sınırlar, en azından internet üzerinde neredeyse yok oluyor. İnternetin bu birleştirici gücünü yeni insanlarla tanışıp yeni kültürleri öğrenmek için rahatlıkla kullanabilirsin. İşte bu konuda sana yardımcı olacak, yeni deneyimler yaşatacak birkaç eğlenceli uygulama:

 

Postcrossing

postcrossing1

Elektronik posta yaygınlaştığından beri artık pratik nedenlerle posta ile davetiye, tebrik, kartpostal, mektup göndermek eskilerde kaldı. Eğer daha önce kartpostal gönderdiysen, sevdiğin biri için güzel bir kart seçip içinden gelenleri yazdıktan sonra üzerine posta pulu yapıştırıp posta kutusuna atmanın zevkini hatırlayacaksın. Postcrossing, bu pek zevkli kartpostal kültürünü geri getiriyor! Siteye üye olup “send a postcard” dediğin an karşına sitenin üyeleri arasından hiç tanımadığın rastgele birinin adresi çıkıyor. Bu kişinin profilinde yazanlara göre o kişiye özgü bir kart yazıp gönderiyorsun. İlk kartın sahibine ulaştıktan sonra senin de posta kutun canlanmaya başlıyor. Artık sadece sıkıcı faturalarla değil dünyanın farklı noktalarından gelen renkli kartpostallarla doluyor. Postcrossing’in rastlantısal olmasının en güzel yanı da bir gün Hawaii’li bir doktora kart atarken bir başka gün evine Kazablanka’lı bir fotoğrafçıdan kart gelebiliyor olması!

www.postcrossing.com

 

Eatwith

eatwith1

Bir şehri ve oraya ait kültürü tanımanın en iyi yolu oranın yerel mutfağından geçer. Tabii bir şehirde ziyaretçi olunca turistik tuzaklara düşmeden doğru lezzetlere ulaşmak zorlaşıyor. Yerel mutfağı öğrenmek ve deneyimlemek için de en iyi adres tabii ki o şehirde yaşayan yerli insanlar. Eatwith tam bu noktada devreye giriyor ve turistlerle orada yaşayan insanları buluşturuyor. Site üzerinden gittiğin şehirde kim yemek için evini açıyor görebiliyorsun. Bu randevulardan birini seçtikten sonra buluşma günü geldiğinde ev sahibiyle buluşuyorsun. Her buluşmanın ayrı özelliği var; bazısında alışverişi ve yemek hazırlığını beraber yapıyorsun, bazısında ise direkt akşam yemeğinde buluşuyorsun. Tel Aviv’de humusun nasıl yapılacağını, Roma’da gerçek tiramisu yapmanın sırlarını, Barselona’da Katalonya Bölgesi’nin en iyi şaraplarını nerede bulabileceğini kolaylıkla lokallerden öğrenebilirsin! Eatwith sofralarının eğlencesi sadece yemekle de sınırlı değil, yeni insanlarla tanışmak, yerel kültürü onlardan öğrenmek ve yemek üzerinden kurulan bu arkadaşlığı gelecekte de devam ettirmek mümkün.

www.eatwith.com

 

CouchSurfing

couchsrufing2

Yeni bir şehre gittiğinde  artık konaklama seçenekleri otel ve hostellerle sınırlı değil. Airbnb gibi siteler sayesinde yerel insanların evinde para karşılığı kalman mümkün. Ama aslında bu durum da çoğu zaman bir otelde kalmaktan farksız. Eğer gerçekten oranın yerel kültürünü öğrenmek, yeni arkadaşlar edinmek istiyorsan, dünyanın farklı yerlerinden insanları evinde ağırladığın ve tanımadığın insanların evinde konaklama fırsatı bulabileceğin CouchSurfing’i denemelisin. Hiç tanımadığın bir insanın evinde kalmak ya da o kişiyi evinde ağırlama fikri başta ürkütücü gelebilir ama couchsurfing’in bu gerginliği ortadan kaldırmak için iyi bir referans sistemi var. Gideceğin evin sahibinin ya da evine gelecek misafirin daha önceki gezilerine ait yorumları profillerinden okuyabiliyorsun. Arada ticari bir ilişki olmadığı için de couchsurfing üzerinden kurulan ilişkiler oldukça samimi oluyor. Couchsurfing beraberinde sadece bedava konaklama imkanı değil şehir rehberliği, beraber vakit geçirme, yeni insanlarla tanışma gibi bolca güzellik de getiriyor.

www.couchsurfing.com

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın