Yukarı Çık
23 Eyl

Sarı Yakalı’ya Filmekimi Tavsiyeleri

filmekimi-kapak

Sonbaharını Filmekimi’yle renklendirmek için tavsiyelerimize kulak ver!

Sonbaharla birlikte kaybolduğunu düşündüğümüz yazın canlı renkleri, ekim ayında 10 günlüğüne sinema salonlarında kendini göstermeye devam edecek. Her yıl olduğu gibi Cannes ve Venedik başta olmak üzere dünyanın önde gelen film festivallerinde prömiyerini yapmış, usta isimlere ait ve yeni keşiflere imkan tanıyan birbirinden güzel filmler, 7-17 Ekim tarihleri arasında Filmekimi‘yle İstanbul’da olacak. Zamanının değerli ve kısıtlı olduğunun, dolayısıyla programında 51 (elli bir!) filmin yer aldığı bu görkemli film haftasında seçim yapmakta zorlanacağının farkındayız. Bu nedenle kaçırmak istemeyeceğin filmlerden bazılarını, dört ana başlık altında topladık:

Julieta (Pedro Almodóvar)

Julieta (Pedro Almodóvar)

Filmekimi’nin en büyük güzelliği, tabii ki seni durgun geçen bir yaz sezonunun ardından yine sinema salonlarına çekmesi ve en sevdiğin yönetmenlerle buluşturması. Bunlar ismini henüz sinemayla ilgilenmeye başlar başlamaz öğrendiğin usta yönetmenler de olabilir, birkaç yıl önce ilk filmini izleyerek kısa sürede hayranı ve takipçisi olduğun genç isimler de… Ve Filmekimi 2016’nın dopdolu programında sayıları bir hayli fazla! Öncelikli olarak izlemeni önerdiklerimiz arasında Pedro Almodóvar, Jim Jarmusch, François Ozon ve Xavier Dolan‘ın yeni filmleri var.

Frantz (François Ozon)

Frantz (François Ozon)

Canlı renklerden oluşan paleti ve güçlü kadın karakterleriyle her zaman büyüleyen Almodóvar’ın Julieta‘sı, Nobel ödüllü yazar Alice Munro’nun bir öyküsünden uyarlanmış. Yönetmenin bu yirminci filmiyle, bir kez daha kadınları ne denli iyi anladığını ve anlattığını fark edeceksin. Jim Jarmusch ise bir kez daha şiirsel bir filmle karşında olacak; Paterson, New Jersey’deki Paterson’da yaşayan Paterson adlı bir otobüs şoförünün sıradan yaşantısına odaklansa da, bu sıradanlığın içinde yazdığı şiirler seni Jarmusch’un alıştığın tarzıyla buluşturacak. Filmin başrolünde son yıllarda birçok bağımsız ve büyük bütçeli yapımda, televizyonda, sinemada, hatta dergi kapaklarında karşına çıkan Adam Driver yer alıyor. Fransız sinemasının üretken yönetmenlerinden Ozon, Frantz ile bir kez daha yaşamın, kaderin ve tesadüflerin buluştuğu bir hikayeye odaklanıyor. Genç bir Alman kadın ve bir Fransız askerin I. Dünya Savaşı ertesindeki karşılaşmaları ve kesişen geçmişleri seni şaşırtacak. “Sinemanın harika çocuğu” Xavier Dolan ise Fransız sinemasının ünlü simalarını bir araya getirdiği yeni filmiyle yine görsel ve duygusal anlamda doyurucu bir yapımla karşında olacak; Juste le fin du monde (Alt Tarafı Dünyanın Sonu) adıyla bile izleme isteğini arttırmıyor mu?

My Life As a Courgette / Kabakçığın Hayatı (Claude Barras)

My Life As a Courgette / Kabakçığın Hayatı (Claude Barras)

Animasyondan bilimkurguya, fantastikten korkuya birçok farklı türdeki yapım da Filmekimi 2016 programında dikkat çekiyor. Kahkaha ve melankoliyi harmanlayan İsviçre yapımı animasyon Ma vie de courgette (Kabakçığın Hayatı) ve edebiyat yakın tarihinin en başarılı çocuk romanlarından A Monster Calls‘un (Canavarın Çağrısı) sinema uyarlaması çocuklar kadar senin de yüreğini ısıtacak filmlerden. Hayran olduğum tür bilimkurgu diyorsan da Filmekimi’nin hit filmlerinden, Denis Villeneuve’ün ilk bilimkurgu filmi Arrivalı kaçırmamalısın. Film, ansızın gezegenimizi ziyaret eden dünyadışı araçların verdikleri mesajı ve niyetlerini anlamaya çalışan bir dilbilimcinin (Amy Adams) hikayesini anlatıyor.

The Handmaiden / Hizmetçi (Park Chan-wook) | Kapak Fotoğrafı: It's Only the End of the World / Alt Tarafı Dünyanın Sonu (Xavier Dolan)

The Handmaiden / Hizmetçi (Park Chan-wook) | Kapak Fotoğrafı: It’s Only the End of the World / Alt Tarafı Dünyanın Sonu (Xavier Dolan)

Film festivallerinin en sevdiğin yanı farklı kültürlerden, farklı dillerden filmler izlemekse, senin için de önerilerimiz var: Ünlü Koreli yönetmen Park Chan-wook’un 1930’ların Japon işgali altındaki Kore’sinde geçen dönem filmi Ah-ga-ssi (Hizmetçi), tamamı bir polis kamyoneti içinde geçen Mısır yapımı politik gerilim Eshtebak (Çatışma) ve seni kalabalık bir aileyle baş başa bırakacak Romanya Yeni Dalgası’nın son harikalarından Sieranevada.

American Pastoral / Pastoral Amerika (Ewan McGregor)

American Pastoral / Pastoral Amerika (Ewan McGregor)

Yeni başlangıçlar, yeni yönetmenler tanımak hoşuna gidiyorsa Filmekimi 2016 ilk filmler konusunda da oldukça zengin. Aralarında dikkat çeken iki film, ünlü oyuncu Ewan McGregor’un ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu dönem filmi American Pastoral (Pastoral Amerika) ve ülkemizi yurt dışındaki film festivallerinde başarıyla temsil eden, Mehmet Can Mertoğlu’nun ilk filmi, evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çifte odaklanan Albüm. 

Şimdiden iyi seyirler!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın