Yukarı Çık
15 Nis

Hafta Sonuna Öneriler: 16-17 Nisan 2016

Photographs of Murat Akagunduz's reproductions for Mana gallery.

Hafta sonunu keyifle geçirmen ve yeni haftayı güzelce karşılaman için sana önerilerimiz var!

Kapak Fotoğrafı: Murat Akagündüz İsimsiz, 2015 Google Earth Dağ Desenleri serisi Kağıt üzerine yağlı pastel, 30 x 42 cm

 

Sanata Zaman Ayır: ARTER

Bahar Yürükoğlu, Devridaim Sergiden yerleştirme görüntüsü: Arter, 2016 Fotoğraf: Ali Taptık

Bahar Yürükoğlu, Devridaim Sergiden yerleştirme görüntüsü: Arter, 2016 Fotoğraf: Ali Taptık

İstiklal Caddesi üzerindeki en çok ziyaret edilen sanat alanlarından olan ARTER, bahar aylarını üç ayrı sanatçının üç ayrı solo sergisi ile karşıladı. Bahar Yürükoğlu’nun Devridaim sergisi, sanatçının Kuzey Kutbu’na yaptığı seyahatlerdeki deneyimlerinden yola çıkarak yarattığı ve yeni-manzaralar (neo-scapes) adını verdiği oldukça renkli yerleştirmelerden ve  doğanın başrolde olduğu büyüleyici fotoğraflardan oluşuyor. Murat Akagündüz’ün Vertigo sergisinde, sanatçının dünyanın en yüksek zirvelerinin Google Earth görüntülerini betimlediği, sade, ışık ve gölge ilişkisini gözler önüne seren resimler yer alıyor. Şener Özmen’in Filtresiz başlıklı sergisi ise üç adet tahttan oluşuyor. Sanatçı, tarihi, sosyal, mitolojik ve daha birçok anlamı olan bu sembolü video dahil farklı tekniklerle birleştirmiş. Sana ilham veren, sanat anlayışına hitap eden çağdaş sanat türü hangisi olursa olsun, bu üç sergiden en az birinin seni etkileyeceğine eminiz!

 

Kahve Molası: Brewlab

brew lab

Fotoğraf: https://www.facebook.com/coffeebrewlab

Üç sergi birden gezdikten sonra biraz soluklanmak, belki biraz da gördüklerini ve düşündüklerini tartışmak için bir mola şart! İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Lisesi’nin sokağına saptığında, yokuşta biraz ileride solda kalan Brew Lab, İstanbul’da en iyi kahvecileri arasında üst sıralarda yer alıyor. Ödüllü baristası, dünyanın farklı köşelerinden gelen kahve çekirdekleri ve üçüncü dalgayı yansıtan demleme teknikleriyle olduğu kadar kahvenin sunumu ve yanında tadabileceğin lezzetli tatlıları da takdire değer. Bu arada, Brew Lab’in aynı lezzetleri vadeden, geniş bir şubesi de Cihangir’de bulunuyor, sen hangisini tercih edersen…

 

Haftanın Film Önerisi: How to Be Single

how to be single

Yılın en eğlenceli filmlerinden biri olmaya aday bir film giriyor bu hafta vizyona: How to Be Single (Bekar Yaşam Kılavuzu) aşkın peşinde olan, sadece eğlenmenin derdinde olan ya da ikisinin arasında bir yerde duran tüm bekarların hayatına (ve özellikle gece hayatına!) bir bakış atıyor. “Hiç uyumayan şehir” New York’un gece hayatını ve bu şehirde kısa, oldukça kısa ya da uzun vadeli eşler arayan arkadaşları izlemek seni de çok güldürecek! Filmde, Rebel Wilson ve Leslie Mann gibi güldürmeyi çok iyi beceren iki kadının yanı sıra, Fifty Shades of Grey filmi ile tanıdığımız Dakota Johnson da rol alıyor.

35. İstanbul Film Festivali’nin de sürmekte olduğunu hatırlatalım. Gözün en iyilerdeyse, festivalin bu gece gerçekleşecek ödül töreninde ödül alan filmlerden Altın Lale Uluslararası Yarışma En İyi Film ödülünü alacak film Cumartesi günü 13:30 seansında, Altın Lale Ulusal Yarışma En İyi Film ödülünü alacak film ise Cumartesi günü 21:30 seansında Fitaş Sineması’nda gösterilecek.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın