Yukarı Çık
3 Haz

Hafta Sonuna Öneriler: 3-4 Haziran 2016

hafta sonu - pera cafe 1

Yazı karşıladığımız bu hafta sonunda, İtalya’nın güneşini ve 1900’lerin Pera’sının izlerini bulacaksın!

_ABS3174.NEF

Haftanın Film Önerisi: A Bigger Splash

Bu hafta sana vizyondan önerimiz, aşk ve gizemle renklenen, tam bir yaz filmi!  A Bigger Splash (Sen Benimsin), Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Matthias Schoenaerts ve Dakota Johnson‘ı buluşturuyor. Geçtiğimiz aylarda !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Galalar bölümünde yer alan filmde, bu yetenekli oyuncuların dışında Güney İtalya’nın muhteşem doğası, tam bir İtalyan zevkine sahip yeme-içme sahneleri ve zevkle seçilmiş kostümler de boy gösteriyor. Pantelleria adasında kiraladıkları, manzarası ve havuzuyla göz kamaştıran bir yazlık evde tatillerini geçiren bir rock yıldızı ve bir belgesel sinemacının, eski bir arkadaşlarının sürpriz ziyareti ile başlıyor film. Sonrasında ise geçmişin gizemi, yaşanmış olanların yaşanmamış gibi davranıldığı eğlenceler ve eşzamanlı olarak bolca gerilim ve mizah var! A Bigger Splash‘i sadece Ralph Fiennes’ın dans sahnesi ve Tilda Swinton’ın film boyunca konuşmadan çok şey anlattığı oyunculuğu için bile izlemelisin!

Kuzgun (1952) | Ağaç baskı, 28 x 36 cm. | Centre d’Archives Mario Prassinos © ADAGP, Paris 2016

Mario Prassinos, Kuzgun (1952) | Ağaç baskı, 28 x 36 cm. | Centre d’Archives Mario Prassinos © ADAGP, Paris 2016

Sanata Zaman Ayır: Mario Prassinos

Geçtiğimiz günlerde Pera Müzesi‘nde kapılarını açan ve yaz boyunca devam edecek Bir Sanatçının İzinde: İstanbul – Paris – İstanbul başlıklı Mario Prassinos sergisi, birçoğumuzun adını ilk kez duyduğu bir sanatçıyla tanıştıracak seni. Prassinos, 100 yıl önce tam da müzenin bulunduğu semtte, Pera’da doğmuş. Sanat yaşamına ise küçük yaşta ailesiyle gittiği Paris’te başlamış. Sergide sanatçının farklı dönemlerde ürettiği birçok eserini görecek, sürrealizmden realizme geçişine tanık olacak ve çocukluğunda hatırladığı İstanbul’u betimlediği bazı eserlerine de rastlayacaksın. Resimlerden kitap illüstrasyonlarına, dokumalardan gravürlere farklı tarzlardaki eserler arasından, bakalım senin favorin hangisi olacak…

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: zomato.com

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: zomato.com

Akşam Üstü Molası: Pera Cafe

Sergi turunun ardından yalnızca soluklanmak ve sergi hakkında konuşmak için değil, karnını doyurmak ve bir şeyler içmek için uğrayabileceğin önerimiz de müzenin içinden… Pera Café, müzenin giriş katındaki geniş salonu ve zengin barıyla seni bekliyor olacak. Kafenin büyüleyici dekorasyonunun, tıpkı Mario Prassinos sergisi gibi 1900’lerin Pera’sı ile bağ kuran bir zaman yolculuğu olduğunu unutma; zira art deco tarzındaki kafe, 1893’te inşa edilen ve 1970’lere kadar otel olarak kullanılan bu binanın izlerini taşıyor. Kafenin menüsünde müzenin süreli sergilerine paralel olarak hazırlanan dönemsel menülerin yanı sıra salata, sandviç ve makarna çeşitlerini, taptaze tatlı ve pastaları bulman mümkün. Fakat bizim sana önerimiz, Anadolu’nun ve Avrupa’nın farklı köşelerinden seçilmiş peynir çeşitlerinden oluşan iki peynir tabağından birini sipariş etmen ve yanında şarabınla, her yudumda 100 yıl öncesine bir yolculuk yapman!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın