Yukarı Çık
29 Nis

Hafta Sonuna Öneriler: 30 Nisan – 1 Mayıs 2016

pera thai

Bu hafta sonu için iki farklı program önerimiz, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’ne özel!

Tüm dünyada Caz Günü olarak kutlanan 30 Nisan nedeniyle, İstanbul’un birçok konser mekanında da birbirinden çekici caz konserleri var bu cumartesi. İşte aralarından senin için seçtiğimiz ikisi ve konser öncesinde güzel bir akşam yemeğinin tadını çıkarman için birer mekan önerisi…

Bomonti’de Pizza ve Caz:

Farkındasındır, son zamanlarda oldukça canlanan semtlerden biri Bomonti ve bunda Babylon’un yeni konser mekanını da barındıran Bomontiada’nın açılmış olmasının etkisi büyük. Bu canlılığı, Bomonti sokaklarında her geçen gün aralarına bir yenisi eklenen mekanlar da arttırıyor. Bu cumartesi için sana önerimiz, Bomontiada’nın hemen karşısında konumlanan Bomonti65 Pizzeria olacak. Burası, hem 26 çeşit lezzetli pizzasıyla hem de müziklerinden masa örtülerine kadar yarattığı gerçek İtalyan atmosferiyle seni mutlu edecek. 26 çeşit pizza arasından seçim yapmakta zorlanacağın kesin. Bizim önerimiz, Bomonti65 Pizzeria’nın spesiyallerinden, mozzarella, ıspanak, bresoala ve trüf mantarı yağı ile hazırlanan Principessa di Bomonti adlı pizza. Tabii bir kadeh kırmızı şarap eşliğinde!

bomonti65

Fotoğraf: thecyprea.com

Pizzanın son dilimini de mideye indirdikten sonra Bomontiada’ya geçip Babylon Bomonti’de cazla dolu bir geçirmeye gelecek sıra… Babylon’un 30 Nisan Uluslararası Caz Günü için seçtiği konuk, müzik tarihinin yaşayan efsanelerinden Quincy Jones’un dünyaya sunduğu Alfredo Rodríguez Trio. Küçük yaşlarda perküsyon ve piyano ile başladığı müzik eğitimine caz ve doğaçlama müziğe karşı gittikçe artan bir ilgiyle devam eden sanatçı 2006 yılında Montreux Jazz Festivali’nde sahne aldıktan sonra Quincy Jones ile birlikte çalışmaya başlamış bir isim. Alfredo Rodríguez Trio’nun ardından Babylon’da geceye Korhan Futacı & Kara Orkestra ile devam edebilirsin.

Fotoğ

Pera’da Thai Mutfağı ve Caz:

Beyoğlu ve çevresinde birçok dünya mutfağının izlerini kolayca bulmak mümkün. Bu cumartesi akşamı için sana önereceğimiz ikinci program da bu izleri sürerek başlayacak. Pera’da, Meşrutiyet Caddesi’nde yıllardır varlığını sürdüren ve kısa süre önce aynı cadde üzerinde daha geniş bir mekana taşınan Pera Thai, İstanbul’da Thai mutfağını deneyimleyebileceğin en iyi restoranlardan. Açılışı kızarmış wanton kraker ya da hindistan cevizli çıtır kalamar gibi başlangıçlarla yapabilirsin. Ana yemek olarak hindistan cevizi sütlü buharda pilav ve Tayland usulü körilerden seçeceğin dana eti, tavuk ya da karidesli bir köri sana gerçek bir Thai mutfağı deneyimi yaşatacak.

12307370_960409434033493_6156104121278130605_o

Pera Thai’nin ardından konser için Salon İKSV‘ye geçebilirsin. 2011’den bu yana nuDC ve Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleşen konser serisi Caz Ağacı, caz sahnesinin önde gelen müzisyenlerini ve cazın efsanelerini anmaya bu yıl da devam ediyor. Sezonun konserlerinden birinin Uluslararası Caz Günü’nde olması ise tabii ki tesadüf değil. Bu konserde anılacak isim, caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından olan Django Reinhardt. Vedat Özdemiroğlu’nun sunuculuğunu üstleneceği gecede Türkiye caz sahnelerinin sevilen isimlerini bir arada dinleme fırsatı bulabileceksin: Vokallerde  Şirin Soysal, Başak Yavuz, Ülkü Aybala Sunat, gitarda Bilal Karaman ve Mehmet Mutlu, kontrbasta ise Baran Say yer alacak.

salon

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın