Yukarı Çık
6 May

Hafta Sonuna Öneriler: 7-8 Mayıs 2016

hafta sonu - kapak

Yeni bir hafta sonunu daha dolu dolu geçirebilmen için bu haftaki önerilerimiz Pera sokaklarından!

Sanata Zaman Ayır: Pera Müzesi Sergileri İçin Son Hafta Sonu

Fotoğraf: Giorgio Chirico: Dünyanın Gizemi | Hektor ile Andromakhe (1970), Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı Koleksiyonu | Kapak Fotoğrafı: Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu'ndan Bir Seçki | Sarkis, A Melbourne Serisi (1966-1967)

Fotoğraf: Giorgio Chirico: Dünyanın Gizemi | Hektor ile Andromakhe (1970), Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı Koleksiyonu | Kapak Fotoğrafı: Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki | Sarkis, A Melbourne Serisi (1966-1967)

Pera Müzesi’nde devam eden iki farklı sergi, sana farklı dünyaların kapılarını açacak. Bunlardan ilki, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico‘nun eserlerini ilk kez ülkemizdeki sanatseverlerle buluşturan Dünyanın Gizemi başlıklı sergi. Metafizik sanatının kurucusu olan ve sürrealizm akımına ilham veren sanatçının 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykeli, Roma’daki Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı işbirliğiyle müzede yer alıyor. Pera Müzesi’ndeki ikinci sergi ise Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki. 1980’lerden itibaren Nahit Kabakcı tarafından oluşturulmaya başlanan ve ülkemizin en zengin çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olma özelliği taşıyan Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan seçilen eserler, seni hem sanat koleksiyonculuğu ve farklı kuşakların koleksiyonlara katkıları hakkında bilgilendirecek hem de dünyaca ünlü sanatçıların eserleriyle bir araya getirecek. Sergide işleri yer alan sanatçılar arasında Joseph Beuys, Damien Hirst, David Hockney, Sarkis ve Fahrelnissa Zeid gibi isimler de var. Şubat sonundan beri sürmekte olan ve 8 Mayıs’ta sona erecek bu iki sergiyi henüz görmediysen, bu hafta sonu son bir şansın var, bizce kaçırma!

Haftanın Film Önerisi: Queen of the Desert

hafta sonu - queen of the desert

Bu hafta sonu için önereceğimiz Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi), sana I. Dünya Savaşı yıllarında çöllerde geçen bir dönem hikayesi anlatacak. Film, yaşamı boyunca Anadolu, Suriye, Irak ve Arabistan’ı gezen, yazar, seyyah, arkeolog, kaşif, haritalama uzmanı ve casus Gertrude Bell’in yaşamına odaklanıyor. Gertrude Bell rolünde günümüz sinemasının en büyüleyici aktrislerinden Nicole Kidman’ı izlemek sana ilham verecek. Filmin oyuncu kadrosunda James Franco, Robert Pattinson ve Damian Lewis gibi isimler de yer alırken, Robert Pattinson’ın canlandırdığı karakterin, hikayesi sinema tarihinin en önemli yapıtlarından Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence) filmine konu olmuş T.E. Lawrence olması da merakını arttıracak bir detay. Filmin yönetmen koltuğunda ise daha çok belgesel yapımlarıyla tanınan Alman yönetmen Werner Herzog oturuyor.

Mola: Cachi Lokanta Bar

hafta sonu - cachi lokanta bar

Fotoğraf: facebook.com/cachilokantabar

Pera sokaklarına, Galata’ya, Tarihi Yarımada’ya ve Haliç’e tepeden bakmak ve bahar aylarıyla birlikte yüzünü gösteren güneşin tadını çıkarmak için teraslar gibisi yok! Bunları gerçekleştirmek için, Pera bölgesinin en güzel teraslarından birine sahip olan, Adahan Istanbul’un üst katında yer alan Cachi Lokanta Bar‘ı tercih edebilirsin. Zengin şarap menüsünden seçeceğin bir kadeh şarap eşliğinde Cachi’nin taze ev yapımı makarnalarından, adaçayı ve parmesan sos ile servis edilen Mantar ve Ceviz Dolgulu Tortellini‘yi deneyebilirsin. Manzaranın tadını yöresel lezzetler eşliğinde çıkarmak istersen sana önerimiz ise Patlıcan, Közlenmiş Biber ve Tulum Peynirli Pide olacak.

Bu pazar gününün Anneler Günü olduğunu da unutma! Belki hafta sonu molası için önerdiğimiz bu mekanı, annenle baş başa bir kahvaltı için değerlendirmek istersin. Çünkü  Açık Büfe Bol Çeşitli “Türk Kahvaltısı” da Cachi Lokanta Bar’ın manzarasına çok yakışanlardan…

 

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın