Yukarı Çık
15 May

Hollanda’da Mutlaka Tatmanız Gereken Sokak Lezzetleri

StroopWaffle 1100 x730

Hollanda denince akla ilk gelenin “yemek” olmamasına rağmen , snacking/atıştırmalık olarak sunduğu sokak lezzetlerini bir deneyenin bir daha unutamaması da aşikar 🙂

Tatlı tuzlu oldukça çok alternatif var , klasik sayılanları ve en beğeneceklerinizi sizin için derledik :

  • Pannenkoeken : Krep/ Pancake arası tatlı ya da tuzlu olarak deneyebileceğiniz bir lezzet. Amsterdam’ın en iyi Pancake noktaları listesi içerisinde yer alan The Pancake Bakery & Mook Pancakes bu klasik lezzeti denemek için rotaya eklenmesi gereken 2 adres.

pannenkoeken

  • Stroopwaffle: Türkiye’de de en bilinen Hollanda atıştırmalığı: Stroopwaffle. İncecik karamelli waffle’lar 5-10’ar paketler halinde hem marketlerde hem de kafelerde satılıyor. Lanksroon şehrin; hatta ülkenin en iyi ev-yapımı Stroopwaffle’cısı olarak listelere girmiş, mutlaka sizinkinde de yer almalı.

stroopwaffle

 

  • BitterBallen: Çoğunlukla et dolgulu sunulan, çıtır bir kızartmalık. Şarap yanında atıştırmalık olarak en çok tercih edilen ve sunulan lezzet. Jordaan bölgesinde yer alan Cafe de Tuin’de BitterBallen özel sunumuyla tercih edilebilir.

bitterballen

 

  • Waffelolly: Bildiğimiz waffle bilmediğimiz haliyle çubuk üzerinde servis ediliyor. Özellikle Christmas dönemleri kurulan pazarlarda seyyar araçlar içinde satılıyor. Yemesi zor, kendisi keyifli 🙂WaffleLolly
  • Patat: Bildiğimiz patates kızartması bilmediğimiz haliyle! Kalın kesim patatesler kızartılıyor ve üzerine özel soslar eklenerek servis ediliyor. Sos önerimiz ise: “Patat Speciaal” ( Körili Ketçap & Mayonez ve Soğan). Patat’ları kesinlikle kızartma üzerine uzmanlaşmış Vlaams Frieteshuis ya da Manneken Pis gibi minik ama etkili dükkanlarda denemek lazım.

patat 2

 

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın