Yukarı Çık
15 Şub

Sarı Yakalı’ya !f 2017 Önerileri

if - gala 3

16. !f Bağımsız Filmler Festivali başlıyor! Peki ne izlesek?
16-26 Şubat 2017 tarihleri arasında, 16. kez gerçekleşecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi dopdolu programı ve etkinlikleriyle dikkat çekiyor. Seçimlerini kolaylaştırmak için festivalin farklı bölümlerini ve bu bölümlerin öne çıkan filmlerini senin için sıraladık!

 

Galalar

Moonlight

Moonlight / Ayışığı | Kapakta: A Man Called Ove / Hayata Rövaşeta Çeken Adam

!f’in her yıl merakla beklenen, künyesindeki isimlerle göz kamaştıran, ödüle doyamayan filmleri bir araya getirdiği Galalar bölümü bu yıl da dopdolu. Aralarında neler yok ki… Açılış filmi Moonlight En İyi Film dahil 8 dalda, İsveç’ten A Man Called Ove ise 2 dalda Oscar adayı. Yetişkinler için animasyon Sausage Party hınzırlığıyla, Brezilya filmi Aquarius muhalifliğiyle, Richard Linklater’ın Everybody Wants Some!‘ı nostaljisiyle, bir diğer Oscar adayı, animasyon The Red Turtle ise duygusallığıyla seni mıknatıs gibi çekecek filmler arasında.

 

Keş!f / !f Inspired

People That Are Not Me / Benzemez Kimse Sana

People That Are Not Me / Benzemez Kimse Sana

Türkçe adını keşfetme tutkusundan, İngilizce adını verdiği ilhamdan alan bu bölüm, !f’in ilk yıllarından beri süren uluslararası yarışma bölümü aslında. Her daim yeni yönetmenler tanımamızı, yeni şaşkınlıklara maruz kalmamızı sağlayan bu bölümde yer alan ve ödüllendirilen birçok yönetmen ilerleyen yıllarda adını duyurmaya devam etti. Bu yıl 9 filmin yarıştığı Keş!f’te Mısır’dan Arjantin’e, Fransa’dan İsrail’e farklı ülkelerden ilk ya da ikinci filmlerini çeken yönetmenler seni bekliyor. Bu bölümde dikkatimizi çekenler arasında millenial denilen genç neslin başarılı bir portresini çizen, “İsrail’in Frances Ha‘sı” People That Are Not Me de var.

 

Aşk ve Başka Bi’ Dünya

You Have No Idea How Much I Love You / Seni Ne Kadar Sevdiğimi Bir Bilsen

You Have No Idea How Much I Love You / Seni Ne Kadar Sevdiğimi Bir Bilsen

!f’in daha genç olan ikinci yarışma bölümü Aşk ve Başka Bi’ Dünya, aktivist belgesellerin bir araya geldiği bir bölüm. Bu yıl yedi belgeselin yarıştığı bölümde en çok ilgini çekeceğini düşündüğümüz film, bir psikoterapist eşliğindeki anne ve kız yüzleşmesini konu alan You Have No Idea How Much I Love You.

 

Oyun

The Love Witch / Aşk Cadısı

The Love Witch / Aşk Cadısı

!f’in en sevilen bölümlerinden Oyun, adı üzerinde, oyuncaklı filmlerle dolu… Hiç tahmin etmeyeceğin şeylerin döndüğü, hiç aklına gelmeyecek anlatım biçimlerinin seçildiği filmler ve ‘yok artık!’ diyeceğin gerçekleri konu alan belgesellerin yer aldığı bu bölümde seni popüler kültürü ‘trolleyen’ yazarlardan, Scientology’e kafa tutan bir yönetmene, kuyruklu kadınların aşk hayatından, bir telefonun iki ucunda çıkılan hayali yolculuklara birçok sürpriz bekliyor. Önerilerimiz arasındaki The Love Witch ise seni zehirli feminist iksiriyle büyüler yapan bir cadıyla tanıştıracak; üstelik 60’lı ve 70’li yılların film estetiğine sadık kalarak!

 

!f Music

if - music

Oasis: Supersonic

Festival içinde festivalleri sevdiğini biliyoruz! !f’in sinema ve müziğin kesişim noktasına odaklanan ve birçok partiyi de beraberinde getiren bölümü !f Music’te bu yıl The Rolling Stones, X Japan, Mick Rock ve Oasis gibi birçok efsane sanatçı ve grupla ilgili müzik belgeselleri yer alıyor. Bu hafta önce dinlemelere doyamadığın şarkıların ardındaki isimler hakkında çok daha fazlasını öğrenmek için sinemaya, ardından !f’in birbirinden eğlenceli partileri için Bomontiada’ya!

 

Sanat Hayat İçindir!

Franca: Chaos & Creation / Franca: Kaos ve Kreasyon

Franca: Chaos & Creation / Franca: Kaos ve Kreasyon

Doğru söze ne denir… Yaşamak için ihtiyacın olan en önemli kavramlardan biri olan sanata ayrılmış bu bölüm, yıllardır !f’in bir parçası olan bir başka bölüm. Sanat ve sanatçı hakkındaki belgeselleri bir araya getiren bu bölümde bu yıl Maya Angelou, David Lynch ve Marina Abramovic gibi isimlerin hayatlarına farklı bir bakış atma fırsatı bulacaksın. Bizim öncelikli önerimiz ise İtalyan Vogue dergisinin efsanevi yayın yönetmeni Franca Sozzani’nin yaşamına odaklanan ve oğlu Francesco Carrozzini tarafından çekilen Franca: Chaos & Creation olacak.

 

!f Kült

Trainspotting (1996)

Trainspotting (1996)

!f’te sadece heyecanla beklenen yepyeni filmler yok. Yıllar öncesinde sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış ya da sinema sanatının seyrini değiştirmiş kült yapımlar da yenilenen kopyalarıyla !f 2017 kapsamında karşında olacak. Bunlardan biri de izlemeye doyamadığımız, her seferinde bizi farklı alemlere götüren, Danny Boyle imzalı Trainspotting. 20 yıl sonra çekilen devam filmi T2: Trainspotting‘in de Türkiye’de yalnızca !f 2017’nin Galalar bölümünde gösterileceğini unutma!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın