Yukarı Çık
28 Eki

3. İstanbul Tasarım Bienali: Biz İnsan Mıyız?

iksv3tb_sahirugureren_095

Sarı Yakalı, şehirdeki en güncel etkinlikleri merakla takip eder!

Bugünlerde şehrin farklı binalarının cephelerinde, reklam panolarında hatta bez çantaların üzerinde gördüğün o soru işaretlerinin tek bir anlamı var: İKSV tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleşen İstanbul Tasarım Bienali başladı! 20 Kasım’a kadar sürecek bienal, yola çok basit, çok genel fakat cevaplamasının yüzlerce, komplike yolu olan bir soruyla çıkıyor: “Biz insan mıyız?” İnsan ve insanın tarihinin tasarım tarihiyle hemen hemen paralel ilerlediği düşüncesiyle hareket eden bienal arkeolojiden tıpa, biyolojiden mimariye, iletişimden mühendisliğe farklı alanların tasarımla ve insanla kesiştiği noktalarla ilgili birbirinden ilginç projeleri beş farklı mekanda bir araya getiriyor.

İşte, dört proje grubu ve dört başlıkla beş mekana,Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, DEPO, Studio-X, Alt Sanat Mekanı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne yayılan 3. İstanbul Tasarım Bienali’nden notlar:

Kapak Fotoğrafı: Soyutlar Kenti / City of Abstracts | William Forsythe

 

Bedeni Tasarlamak | Galata Özel Rum İlköğretim Okulu & DEPO

Ebola | Küratöryal Ekip

Ebola | Küratöryal Ekip

William Forsythe‘in Soyutlar Kenti işi sayesinde henüz Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun merdivenlerini çıkarken kendi bedenini inceleyerek ve fotoğraflayarak başlayacağın bu bölüm, daha çok tıp, anatomi ve biyoloji alanlarındaki projelerden ve eserlerden meydana geliyor. Cam Adam adlı, 20. yüzyılın başlarından kalma bir gerçek boyutlu insan modelinden, insan üzerine yine insan tarafından yapılan tüm müdahaleleri özetleyen infografik ekranı Değişken Beden‘e birçok proje ile organlar, hastalıklar, tedaviler, protezler ve tıbbi araştırmalar üzerine düşünecek ve tasarımın (her alanda olduğu gibi) bu alanda da güçlü bir varlığı olduğunu fark edeceksin. Diğer yandan 1 Beyin, 100 Milyar Nöron, 100 Trilyon Bağlantı gibi bazı projeler sana biyolojinin sanata dönüşebildiğini de kanıtlayacak.

 

Gezegeni Tasarlamak | Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

7 Milyarlık Şehir / City of 7 Billion | Joyce Hsiang & Bimal Mendis

7 Milyarlık Şehir / City of 7 Billion | Joyce Hsiang & Bimal Mendis

Bienalin en geniş mekanı, dört katındaki onlarca projeyle Galata Özel Rum İlköğretim Okulu; bu nedenle mekanda bienalin dört ana proje grubundan ikisine ait projelerin hemen hemen hepsini görmek mümkün oluyor. Mekanın üçüncü ve dördüncü katlarındaki bu bölümde, insanın doğaya, doğal yaşama, gezegene ve hatta uzaya olan etkilerini inceleyen projeleri bulacaksın. Başta tasarım, mimari ve mühendislik aracılığıyla insanlığın nasıl gezegenin her noktasına ulaştığını, dokunduğunu bunkarı bazen gaddarca ve düşüncesizce yaptığını, doğal yaşamı nasıl geri dönüşü olmayan şekilde değiştirdiğini göreceksin. Katın tavanını kaplayan görkemli çalışma 7 Milyarlık Şehir yerin kilometrelerce altına, Beyaz Üzeri Beyaz Antarktika’ya, Uzay Çöpü 1957-2016 ise uzaya nasıl yayıldığımızı göstererek seni şaşırtacak.

 

Yaşamı Tasarlamak | Studio-X

Selfie Perdesi: Mimarisiz Model Figürlerin Bitmemiş Ansiklopedisi Selfie Curtain: An Unfinished Encyclopaedia of Scale Figures without Architecture | MOS Architects

Selfie Perdesi: Mimarisiz Model Figürlerin Bitmemiş Ansiklopedisi Selfie Curtain: An Unfinished Encyclopaedia of Scale Figures without Architecture | MOS Architects

Fındıklı’daki Studio-X’in tamamına yayılan bu bölümde, seni tasarımın insanın günlük yaşamını nasıl şekillendirdiği üzerine düşünmeye itecek ve bu konuda bilgilendirecek projeler yer alıyor. Mekanın girişindeki projeler genetiği değiştirilen organizmalar ve biyoloji, biyomühendislik gibi alanların beslenme alışkanlıklarımıza ve günlük yaşantımıza nasıl etki ettiğini gösteriyor. Bunlar arasında en ilgi çekici olansa her biri farklı bir mayayla hazırlanmış 30 farklı simite odaklanan Mikrobiyal Tasarım Stüdyosu: 30 Günlük Simit Diyeti projesi. Studio-X’in üst katını kaplayan Selfie Perdesi: Mimarisiz Model Figürlerin Bitmemiş Ansiklopedisi başlıklı perdede keyifli ve interaktif dakikalar geçireceğine, her iki kattaki birer araştırma masasından oluşan ve Türkiye’de tasarımın tarihine farklı açılardan yaklaşan projeleri inceleyebileceğin Türkiye Tasarım Kronolojisi – Deneme projesi ile çokça vakit geçireceğine eminiz.

 

Zamanı Tasarlamak | Alt Sanat Mekanı & İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İnsanın İcadı / The Invention of the Human | Küratöryel Ekip

İnsanın İcadı / The Invention of the Human | Küratöryel Ekip

İnsanın tarih ve zamanla olan ilişkisini, geçmiş ve gelecek hakkındaki projeler aracılığıyla tasarım üzerinden düşünmeye iten bu son bölüm için tarihle iç içe iki birbirinden güzel ve ilginç mekan seçilmiş: Eski bir fabrikadan dönüştürülen Bomontiada içerisinde yer alan Alt Sanat Mekanı (Bomonti) ve İstanbul’da arkeolojinin kalbi İstanbul Arkeoloji Müzeleri (Sultanahmet)… Bu bölümde Yenikapı kazılarında keşfedilen binlerce yıl öncesine ait ayakizlerini görebileceğin İnsanın İcadı, yine binlerce yıllık bir alet üzerine tasarım aracılığıyla yapılmış modern müdahale ve çeşitlemeleri sunan Düş Nesneleri ve yıllar önce insanlığı anlatmak için uzay boşluğuna gönderilen araçta yer alan görüntüleri izleyip sesleri dinleyebileceğin Voyager – Yıldızlararası Boşlukta İnsanlık gibi projeleri bulabilirsin.

bienal

20 Kasım’a kadar Karaköy’den Bomonti’ye Fındıklı’dan Sultanahmet’e uzanan bienalin tüm mekanlarını gezerek şehirde ufak bir tur atman mümkün olacak. Daha fazlasını görmek istiyor, merak ediyorsan, bienal kapsamındaki Tasarım Rotaları başlıklı yürüyüşlere katılabilir, farklı mahallelerde düzenlenecek Yaratıcı Mahalleler etkinliklerini takip edebilirsin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın