Yukarı Çık
29 Tem

İstanbul’a Yakın Tatil İçin Öneriler

tatil - avsa - avsavip.com

Uzun bir tatile vakit ayıramıyorsan üzülme, İstanbul’a 3-4 saat mesafede de birbirinden güzel beldeler, koylar var!

Yaz günlerinde hepimiz iyi ve uzun bir deniz tatilini hak ettiğimizi düşünsek de, bunu gerçekleştirmek çeşitli sebeplerle mümkün olmayabiliyor. Ama kim demiş deniz tatili yalnızca Ege veya Akdeniz kıyılarında yapılır diye… Marmara ve Karadeniz kıyılarındaki birbirinden güzel tatil beldeleri, üstelik İstanbul’un 3-4 saat uzaklığında seni bekliyor!

 

Büyükada & Burgazada

Büyükada | Fotoğraf: buyukadaotel.com.tr

Büyükada | Fotoğraf: buyukadaotel.com.tr

İstanbul’un yanıbaşındaki Adalar, bir saatten kısa bir vapur ya da motor yolculuğunun ardından başka bir şehre, başka bir dünyaya gelmişsin hissi yaratacak sende. Özellikle Büyükada ve Burgazada‘nın kıyılarında yer alan sayısız plaj ve tekneyle ulaşabileceğin bakir koylar denize girmek için en güzel yakın seçenekler. Eskibağ Plajı Büyükada’daki en çok sevilen plajlardan, öğle yemeğini de Eskibağ’ın keyifli restoranında yiyebilirsin. Bisiklet turları, uzun yürüyüşler, deniz ürünleriyle bezeli zengin sofralar, güneşin altında top top yenilen dondurmalar da ada sefasının vazgeçilmezlerinden. Mobil bir dondurmacı olan ve muhtemelen yürüyüş yaparken karşılaşacağın Yunus Dondurma (Gül Dondurma) adanın vazgeçilmezlerinden. Tatilini unutamayacağın mekan keşifleri ile daha da zenginleştirmek isteyeceksindir 🙂 İşte sana önerilerimiz: Büyükada’da Maden bölgesinde bulunan sempatik bahçesiyle ünlü cafe Bahçede Sinek‘te caz eşliğinde kahvaltı etmeyi veya akşam üstü şarap-peynir keyfi yapmayı unutma. Burgazada’da ise Kalpazankaya Restoran‘da gün batımını izleyerek enfes mezeler deneyimleyebilirsin.

Bonus: Büyükada’dan motorla geçebileceğin Sedef Adası’ndaki Elio‘da da deniz girebilir veya hafta sonları bara dönüşen mekanda tüm sabahtan geceye tüm gününü geçirebilirsin.

Şile & Ağva

Kilimli Koyu | Fotoğraf: Emre Öktenoğlu, gezginemre.blogspot.com

Kilimli Koyu | Fotoğraf: Emre Öktenoğlu, gezginemre.blogspot.com

İstanbul’un Anadolu yakasından yaklaşık bir saatlik bir yolculukla ulaşabileceğin gözde tatil yerlerinden ikisi, Şile ve Ağva. Karadeniz’in dalgalı sularının ve serin plajlarının tadını çıkarmak için tercih edebileceğin bu iki nokta, özellikle hafta sonları çok popüler ve kalabalık oluyor. Daha sakin bir tatilin peşindeysen, otomobil ya da bisikletle çevredeki irili ufaklı birçok koyu keşfe çıkabilirsin. Şile’nin merkezinde lokal lezzetler ve Şile bezi ürünler bulabileceğin sokak pazarlarına uğramayı, Ağva’nın gölgelik kıyılarındaki şirin restoranlarında yemek yemeyi ihmal etme!

 

Kerpe & Kefken

Kerpe | Fotoğraf: heyjjjaded.blogspot.com

Kerpe | Fotoğraf: heyjjjaded.blogspot.com

Şile ve Ağva’dan biraz daha uzağa gidersen eğer, iki Karadeniz kasabasının daha plajları ve tatil atmosferiyle seni beklediğini göreceksin: Karadeniz’in çılgın sularının nispeten sakinleştiği ve kıyı boyunca uzanan plajlarda güneşin tadını çıkarma imkanın olan Kerpe ve Kefken. Yalnızca denizi ve plajlarıyla değil çevresindeki türlü doğal güzellikle de dikkat çekiyor bu iki nokta. Kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğin Kerpe kayalıkları ve Kefken’in pembe kayalıkları, tüm ihtişamı, aralarında gizlenen mağaraları ve Ceneviz döneminden kalma tarihi yapılarıyla seni hayrete düşürecek. Burada da kıyı boyunca uzanan balık restoranlarına ve sokaklarda kurulan köy pazarına uğramayı ihmal etme!

 

Avşa Adası & Marmara Adası

Avşa Adası | Fotoğraf: avsabeyazsaray.com.tr, Kapak Fotoğrafı: avsavip.com

Avşa Adası | Fotoğraf: avsabeyazsaray.com.tr, Kapak Fotoğrafı: avsavip.com

Bostancı ya da Yenikapı iskelelerinden kalkan yaklaşık 3 saatlik bir deniz otobüsü yolculuğuyla ulaşabileceğin Marmara Denizi’nin güneyindeki iki ada, Ege ve Akdeniz kıyılarını aratmıyor! Kalabalığın içinde olmayı seviyorsan Avşa Adası, sakin ve huzurlu bir tatil arayışındaysan Marmara Adası, kolay ulaşılabilen, ekonomik ve nemden uzak bir tatil vadediyor. Upuzun sahiller ve teknelerle ulaşabileceğin gizli koylarda güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, çeşitli saatlerdeki molalarda adaçayının ve karadut dondurmasının tadına doymakta zorlanabilir, dönüş yolu öncesi çantanı adalarda yetişen zeytinlerden elde edilen ürünlerle doldurabilirsin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın