Yukarı Çık
17 Haz

İstanbul’u Güzelleştiren 3 Sanat Rotası

hafta sonu - misir apartmani

Her köşesi sanat dolu İstanbul’da, bir günde en fazlasına tanık olmak için sanat rotalarımıza göz atabilirsin!

Beyoğlu Sanat Rotası:

İstanbul’da eğlencenin ve kültür-sanatın merkezi olan Beyoğlu, tabii ki tek bir güne sığdırılamayacak kadar zengin… Gezintine Taksim Meydanı’ndan başlayıp İstiklal Caddesi’ni takip edersen, birçok farklı sanat galerisi, sanat alanı ve müzede Türkiye’nin ve dünyanın çok önemli sanatçılarının işleriyle karşılaşacaksın. Rotanın hemen başlangıcında, Sıraselviler Caddesi’ndeki Mixer‘de farklı tekniklerle uygulanmış baskı çalışmalarından oluşan Printed’16 sergisini, Akbank Sanat‘ta ise Türkiye’den genç sanatçıların işlerine yer veren Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü sergisini ziyaret edebilirsin. Çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler ve film gösterimleriyle de zengin bir programa sahip olan Akbank Sanat’ta, bugünlerde devam eden Nordik Film Günleri kapsamında Kuzey Avrupa sinemasından güncel örnekler izleyebileceğini de unutma.

İstiklal Caddesi’nde sanatın en yoğunlaştığı noktalardan biri ise Galatasaray’da karşına çıkacak: Mimarisiyle göz kamaştıran, tarihe tanıklık etmiş Mısır Apartmanı‘nın katlarında birçok sanat galerisi seni bekliyor. Bugünlerde Galeri Zilberman‘da Antonio Cosentino‘nun cigara viski kolileri denizlerde, ferâre sevgilim başlıklı sergisi, Galeri Nev‘de Robert Mapplethorpe fotoğrafları sergisi, PiArtWorks‘te ise Yeşim Akdeniz‘in Club Dystopia başlıklı sergisi devam ediyor.

ARTER | Fotoğraf: artfulliving.com.tr | Kapak Fotoğrafı: Galeri Nev | Fotoğraf: galerinevistanbul.com

ARTER | Fotoğraf: artfulliving.com.tr | Kapak Fotoğrafı: Galeri Nev | Fotoğraf: galerinevistanbul.com

Beyoğlu rotasının son durağı, seni zaten önünden geçerken içine çekecek. ARTER’de geçtiğimiz günlerde kapılarını açan Her Düşenin Kanadı Yoktur başlıklı karma sergi, fiziksel düşüş ve düşme imgesinden hareket eden birçok işi bir araya getiriyor. Mekanın girişinde yer alan Phyllida Barlow imzalı görkemli, kırmızı sahne enkazı kesinlikle dikkat çekmeyi başarıyor!

Karaköy Sanat Rotası:

hafta sonu - salt galata

SALT Galata | Fotoğraf: bantmag.com

İstanbul’un hareketli, canlı ve trendy olduğu kadar sanat dolu olan bir semti Karaköy. Karaköy sanat rotasının tadını çıkarmaya Bankalar Caddesi’ndeki SALT Galata’dan başlamanı öneriyoruz. Anıtsal mimarisi, aydınlık ve geniş alanları, zevkli detaylarıyla güne mutlu bir başlangıç yapmanı sağlayacak olan SALT Galata, aynı zamanda Almanya-Türkiye arasındaki kültürel etkileri işleyen mimari bir sergiye, Göçebe Mekânlar‘a ev sahipliği yapıyor.

Karaköy rotasında Bankalar Caddesi’nin bir diğer göz kamaştırıcı binası olan Minerva Palas’ta yer alan Kasa Galeri’de Elçin Ekinci ve Emirhan Eren’in üretimlerini yan yana getiren Anı/Anlatı sergisi ile devam edebilirsin. Karaköy’ün köklü galerilerinden artSümer ise Gözde İlkin’in bulunmuş kumaşlar kullandığı işlerinden oluşan Kara Mülk başlıklı sergisine yer veriyor. Son durak olarak ise İstanbul’un en eski modern sanat duraklarından ve en büyük müzelerinden olan İstanbul Modern‘i seçmen gerekiyor. Günün geri kalanını müzenin güncel sergilerini gezerek, kalıcı koleksiyonunu bir kez daha keşfederek ve film gösterimlerine katılarak değerlendirebileceğin gibi müzenin tasarım ürünlerle dolu mağazası ve harika bir manzara ve eşsiz lezzetlere sahip restoranında da vakit geçirebilirsin.

Nişantaşı – Akaretler Sanat Rotası:

hafta sonu - cam galeri

C.A.M. Galeri | camgaleri.com

Adı daha çok alışverişle ve kafeleriyle anılsa da Nişantaşı da İstanbul’da sanatın merkezlerinden biri, özellikle de sanat galerileri açısından… Bu rotaya Nişantaşı’nda kahvaltıyla başlayabilir, Nişantaşı ve Teşvikiye sokaklarında kendini sanata bırakacağın saatler için enerji toplayabilirsin. Rotana ekleyebileceğin galeri ve sergiler arasında, Ebru Uygun‘un boyayı ve tuvali alışılmadık şekilde kullandığı eserlerinden oluşan Random Process sergisi ile Dirimart, Korku / Fear başlıklı karma sergi ile bu duyguya yoğunlaşan Bozlu Art Project, Akaretler’e doğru yöneldiğinde farklı disiplinlerde üretim yapan birçok genç sanatçının işlerini bir araya getiren Whatever Forever başlıklı sergi ile C.A.M. Galeri ve şairane ismiyle dikkat çeken, RAMPA‘daki Ergin Çavuşoğlu sergisi Hangi Güneş Seyre Daldı Son Rüyanı?.

Unutma, yazın şehirdeysen de yapacak, keşfedecek çok şey var!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Cevap bırakın