Yukarı Çık
26 Ağu

İstanbul’un Yerel Lezzetlerden Beslenen Lokantaları

lokanta - kapak - gezelimgorelimbilelim.com

Sarı Yakalı yemek yiyeceği yeri seçerken mekanın adına değil, yediklerinin tadına bakar!

İstanbul, dört bir yanında farklı dünya mutfaklarını tatmayı mümkün kılması sayesinde “bugün ne yesek?” sorusuna sayısız cevap sunan bir şehir. Fakat sushiden pizzaya, fajitadan burgere dünyanın türlü yiyeceğine ulaşabilmenin kolaylığı bir yana, ülkemiz mutfağının lezzetlerini de unutmamak gerek! İyi yemeğin yalnızca pahalı restoranlarda olmadığını bilen biri olan senin için, şehrin farklı semtlerinin sokaklarında en iyi yerel lezzetleri sunan lokantaları bir araya getirdik:

 

Çiya Sofrası | Kadıköy

Fotoğraf: yearinistanbul.wordpress.com | | Kapak Fotoğrafı: gezelimgorelimbilelim.com

Fotoğraf: yearinistanbul.wordpress.com | Kapak Fotoğrafı: gezelimgorelimbilelim.com

Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’nda bulunan Çiya Sofrası, Mezopotamya’dan Osmanlı’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya bu toprakların yemek kültürünü şekillendirmiş tüm mutfaklardan lezzetler sunuyor. Kapıdan içeri girer girmez karşına çıkacak olan onlarca tencerenin içinde ne olduğunu ustalara sormak Çiya deneyiminin en önemli parçalarından. Mevsimsel ve günlük olarak değişiklik gösteren yemekler arasında Analı Kızlı, Borani, Keşkek, Vişneli Köfte, Kuru Patlıcan Dolması gibi etli yemekler, Enginar Dolması, Ayva Dolması, Falafel gibi etsiz yemekler, çeşit çeşit çorba ve pilav bulunuyor. Başlangıç olarak salata barda yer alan salata ve mezelerle tabağını doldurabileceğini, yemeğin ardından Turunç Tatlısı, Kabak Tatlısı, Patlıcan Tatlısı, Ceviz Tatlısı ve baklava çeşitleri gibi tatlılarla muhteşem bir final yapabileceğini de unutma. Çiya Sofrası‘nı her ziyaretinde karşına yeni ve keşfedilmeyi bekleyen bir yemek çıkacağına emin olabilirsin.

 

Fıccın | Beyoğlu

Fotoğraf: yemek.com

Fotoğraf: yemek.com

Adını bir Çerkes yemeği olan ve kıymalı böreğe benzeyen fıccından alan Fıccın, menüsünü özellikle Çerkes ve Kafkas mutfağından besleyen bir mekan. Fıccın‘ın her gün değişen menüsünde iki çeşit çorba, et ve sebze yemekleri, zeytinyağlı ve mezeler ile tatlılar bulunurken, üçer çeşit yemekten oluşan öğle menüleri ekonomik seçenekler de sunuyor. Her biri birbirinden lezzetli zeytinyağlı ve mezeler arasında seçim yapmakta zorlanırsan her şeyi tadabileceğin Zeytinyağlı Tabağı ya da Meze Tabağı‘nı tercih edebilirsin. Karnıyarıktan karalahana dolmasına birçok ev yemeğini burada tadabilirsin ama, sana asıl tavsiyemiz, Tülen Çorbası, Çerkes Tavuğu, Fıccın, Çerkes Mantısı ve Haşhaşlı Revani gibi özel Fıccın lezzetlerini kaçırmaman. Beyoğlu Kallavi Sokak‘ta sayısı yıllar geçtikçe artan farklı dükkanlara yayılmış olan Fıccın‘ın sokağa kurulmuş masaları, öğle ya da akşam yemeklerinde arkadaşlarınla sohbet etmek için de ideal!

 

Hayvore | Beyoğlu

Fotoğraf: theguideistanbul.com

Fotoğraf: theguideistanbul.com

Lazca’da “Ben Buradayım” anlamına gelen Hayvore, Karadeniz mutfağının tadı damağında kalacak lezzetlerini İstanbul’a taşıyan bir lokanta. Karalahana Çorbası, Akçaabat Köftesi, Çayeli Kuru Fasulyesi, Karalahana Sarması gibi Karadeniz yemeklerinin yanında bölge mutfağının vazgeçilmezi hamsi ile yapılabilecek her türlü yiyeceği de burada tatman mümkün: Hamsi Tava, Hamsi Mücver, Hamsili Pilav, Hamsili Kaygana… Karadeniz lezzetlerinin yanında taze fasülyeden karnıyarığa birçok geleneksel ev yemeğini de günlük olarak çıkaran Hayvore‘nin sıcak ve leziz mısır ekmeği de kendini dilim dilim yediren cinsten. Yemeğin ardından geleneksel tatlıların yanı sıra Hayvore Bohçası, Giresun Ezmesi ya da Laz Böreği gibi Karadeniz tatlılarıyla da tanışabilirsin.

 

Kanaat Lokantası | Üsküdar

Fotoğraf: poycafe.wordpress.com

Fotoğraf: poycafe.wordpress.com

Köklü tarihi 1930’lara dayanan, Üsküdar Meydanı‘na bakan merkezi konumu sayesinde her gün yüzlerce kişinin karnını doyuran Kanaat Lokantası, İstanbul’un gözdelerinden… Başta Osmanlı saray mutfağı olmak üzere birçok geleneksel Türk lezzetini en iyi şekilde müşterilerinin karşısına çıkaran Kanaat Lokantası‘nda yemeğine şehriyeli tavuk, işkembe, yayla, domates ya da mercimek gibi çorba çeşitleriyle başlayabilir, ardından günlük olarak değişen et ve sebze yemekleri, zeytinyağlılar ve tatlılarla devam edebilirsin. Beğendili kebaptan enginar dolmasına, arnavut ciğerinden kuzu tandıra onlarca seçenek arasından seçim yapmak zor değilmiş gibi, bir de kokusu ve görüntüsüyle cezbedici döner kafanı karıştırabilir!

 

Helvetia | Asmalımescit

helvetia

Fotoğraf: timeout.com

Müdavimlerinin gözü kapalı bir şekilde içeri girip rutinini gerçekleştirdiği, bilmeyenin ise yerini bile bulmakta zorlanabileceği bir saklı hazine Helvetia… Tabelasız bu mekan, Asmalımescit‘teki Sofyalı Sokak ve General Yazgan Sokak’ın kesiştiği köşede, birbirine yabancı insanları aynı masalarda, çeşit çeşit yemeği aynı tabaklarda buluşturuyor. Her gün neredeyse birebir aynı yemekleri çıkarsa da her ziyaretinde farklı şeyler deneyebileceğin, tabağını farklı kombinasyonlarla renklendirebileceğin, üstelik bir hayli ekonomik bu mekanda, siparişini verirken büyük ya da küçük tabak seçimini yapman ve tezgahın üzerindeki soğuk ya da sıcak yemeklerden istediğin çeşitleri sayman gerekiyor. Ege mutfağına ve ev yemeklerine ağırlık veren Helvetia‘da tavuk graten, pazı borani, fırında makarna, zeytinyağlı kabak ve erişteli mercimek favoriler arasında. Helvetia’da ayrıca yazın soğuk, kışın sıcak çorba çeşitleri de bulunuyor. Haydi, doldur tabağını!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın