Yukarı Çık
17 Oca

Keşfetmen Gereken Bağlar ve Bölgeler

mainimagesrc-adapt-1620-medium

Lezzet, doğa ve mimarinin birleştiği muhteşem üzüm bağlarını gezmelisin!

Dünya’da keşfedecek çok yer var. Klasik turistik turlar seni kesmeyecektir. Seyahat rotalarını belirlerken lezzet, mimari ve doğanın birleştiği üzüm bağlarını gözardı etme. Uçsuz bucaksız bağlarda gün batımını izleyip şarabını yudumlarken huzur bulacaksın.

 

NAPA / ABD

fotoğraf: castellodiamorosa.com

fotoğraf: castellodiamorosa.com

 

Kuzey Amerika’nın en bilindik, popüler şarap vadisi NAPA klişe bir seçenek gibi gözükse de en lezzetli Kaliforniya şaraplarını burada bulacaksın. Özellikle bölgede yer alan Castello di Amorosa seni büyüleyecek. Saintsbury, William Hill, Schramsberg bağları bu bölgenin vazgeçilmezlerinden.

 

La Rioja / İspanya

fotoğraf: Bodegas Ysios buildipedia.com

fotoğraf: Bodegas Ysios buildipedia.com

 

İspanya’daki La Rioja bölgesi şarap kültürüyle öylesine özdeşleşmiş ki bölgenin insanların birbirleri üzerine şarap döktüğü Batalla de Vino adında bir festivali bile var. Buradaki Bodegas Muga bağlarını rotana almanı tavsiye ederiz.

 

Elazığ / Türkiye

kayra-baglari

 

Seni etkileyecek bir bağ bulmak için çok da uzaklara gitmene gerek yok. Topraklarında on bin yıldır şarap üretilen Elazığ sana hem kültür, hem tarih hem de Anadolu şaraplarının lezzetini sunacak. Bölgede 68 çeşit üzüm yetişiyor. Bunlardan en ünlüsü ise dünyaca ünlü Anadolu üzümü Öküzgözü. Elazığ’nın şarap kültürünü öğrenmek için bu yazıya mutlaka göz at.

 

Toskana / İtalya

fotoğraf: tstyledme.com

fotoğraf: tstyledme.com

 

İtalya, şarap ve Toskana birbirini tetikleyen üç kelime. Eğer şarap kültürünü derinlemesine deneyimlemek istiyorsan Toskana bölgesinde bir tura çıkmalısın. Chianti ve Montepulciano Toskana’ya ziyaretinde gezmen gereken bölgeler. Montepulciano’da Avignonesi bağlarına, Chianti’de ise Quarciabella bağlarını gezmeyi ihmal etme. Toskana’da Bölgede klasik İtalyan kültürü dışında Antinori Winery gibi çağdaş örnekleri ziyaret listene ekle.

 

Bordeaux / Fransa

fotoğraf: luxeaboire.co.uk

fotoğraf: luxeaboire.co.uk

 

Şarap rengine ismini veren Bordeaux, bağ gezisi denince atlanmayacak destinasyonlardan biri. Bölgede en seçkin Fransız şaraplarını deneyebilir, lüks bağ evlerini, şatoları ziyaret edebilirsin. Saint-Emilion bağları Bordeaux’un en ünlüsü.

 

Stellenbosch / Güney Afrika  

fotoğraf: south-african-hotels.com

fotoğraf: south-african-hotels.com

 

Stellenbosch Güney Afrika’nın önemli şarap üretim bölgelerinden biri. Stellenbosch’ta çıkacağın şarap safarisinde bölgenin doğal güzellikleri seni büyüleyecek. Bu bölgede uğraman gereken bağlar ise; Jordan Winery, Ernie Els ve Tokara. 

 

Barossa Vadisi / Avustralya

barossa

 

150’den fazla bağ evi, ödüllü restoranları ve unutulmaz bağlarıyla Barossa Avustralya’nın vazgeçilmez şarap üretim bölgelerinden biri. Barossa özellikle shiraz konusunda iddialı. Chateau Yaldara, Basedow, Bethany bağlarını Barossa’nın en çok tercih edilen bağlarından. 

kapak fotoğrafı: Barossa Vadisi //  Goista.comAustralia.com

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın