Yukarı Çık
15 Kas

Kurumsal Dilde En çok Kullanılanlar!

Kurumsal

#soyleona Sarı Yakalı kurumsal dili kullandığı sırada bile, seyahat hayallerininin peşinde koşandır.

Hepimizin istemeden de olsa kullandığı kurumsal dil, böyle karşımıza gelince bakın nasıl etki yapıyor. İncelemeler aşağıda:

wine

1. Toplantı set edelim! Bu hatta birçok zaman “Meeting set edelim” olarak da kullanılınır. Aslında bunun aslı hepimizin bildiği gibi “Toplantı ayarlamaktır.” Eleştirdiğimiz halde, hangilerimiz kullanıyoruz? “Schedule etmek” söylemini de sık sık kullandığımız doğrudur. Biliyoruz: Sarı Yakalı’nın en keyifli aldığı şey, toplantıdan sonra konser, ev partisi schedule etmek!

2. Kurumsalda karşımıza çıkan problemleri “handle etmek” her zaman çok önemlidir. “Bu case’i handle edebiliyor olmalıyız!” cümlesini kaç kez kurdun veya ekip içinde kaç kere sana kuruldu bir düşünsene. Biz yine seni biliyoruz Sarı Yakalı, senin handle edemediğin şeyler başka: Hafta sonunun eğlencesinden sonra pazartesi!

3. “Nice to have değil, must” Bazı şeyler kurumsal hayatta mutlaka gerekiyor; o yüzden bunları keyif için yapmadığımızı beraber çalıştığımız kişilere göstermemiz gerekiyor. Sarı Yakalı için en gerçek “must”, seyahat etmek, şarap içmek, dostlarıyla güzel sohbet etmek…

4. “Seni yeni projeye assign edelim!” Yeni projenin bir parçası olacaksın demek istiyor aslında. Bazı kelimeler artık o kadar hayatımızdaki nasıl çıkarsak biz bile bilemiyoruz. Sarı Yakalı, gel biz seni Arnavutköy’de veya Balat’ta yeni bir café projesine assign edelim. Ne dersin?

5. Bu söylememiz bu sefer İngilizce kelime içermiyor: Yapıyor olmak. Özellikle maillerde sık sık karşılaştığımız “bunu hallediyor olacağım, bunu yapıyor olacağım” söylemlerini kısaltıp, yalnızca “halledeceğim, yapacağım” desek ne olur ki? “Olacağım” bir kibarlık katmıyor, yalnızca senin e-postanı daha uzun yazmana neden oluyor. 🙂

winwin

destinationsdreamsanddogs.com

6. “Win-win” Kim ne derse desin “win-win” kelimesini seviyoruz! Çünkü az lafla çok şey söylememizi sağlıyor. Win-win yerine ne derdik mesela? “Bu durumda sen de kazanıyorsun ben de.” Sarı Yakalı için win-win, Avrupa’ya iş seyahatine çıkmak. Şirketin win’i çalışanının toplantıya katılması, Sarı Yakalı’nın win’i hafta sonunu birleştirmesi 🙂

Blush

7. “Literally” – Son zamanların en popüler kelimesi. Kurumsalda çalışanlar artık “gerçekten” kelimesi yerine direk “literally” diyorlar. Sarı Yakalı’nın literally’i kullanışı: “Şu an bir sahil kenarına ışınlanmak ve Blush’ımla keyif istiyorum, literally!”

8. “FYI, FYA” – For your info, for your action. İtiraf et Sarı Yakalı, ilk kurumsala girdiğinde google’a “FYA nedir” diye yazmış mıydın?

9. Bunların dışında iş arkadaşlarımıza en sık söylediğimiz cümlelerden biri “Mailini aldım.” Bunu günde kaç kez kullanıyorsun, hiç saydın mı? Bizce günde 15 kezden fazla söylüyorsundur bu cümleyi.

10. Peki, mailler forward edildi mi, deadline meet edildi mi? Bu rapor double-check yapıldı mı? Bunlar sana tanıdık geliyor mu Sarı Yakalı? 🙂

Bunu okumayı unutma: Kurumsal hayatta bu dili kullanan Sarı Yakalı’nın, çalışma masası her zaman eğlencelidir! Öneriler burada.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın