Yukarı Çık
3 Ağu

Kuzey İtalya’da Gurme Lezzetler Peşinde

kuzey İtaly Kapak Slider

Virgina Wolf’un da dediği gibi “İyi Yemek” yemeyen insan iyi düşünemez, iyi sevemez, iyi uyuyamaz. (“One cannot think well, love well, sleep well, if one has not dined well” )

İşte tam da bu nedenle seni Kuzey İtalya’ya gurme bir yolculuğa çıkıyoruz.

Kuzey İtalya’nın coğrafyası ve iklimi bölgeyi eşsiz kılan özelliklerden. İtalya’nın diğer ülkelerle sınırını çizen Alp’ler ve Akdeniz’in sıcak ve nemli havası birleşince bölge doğal olarak gurme üreticiler için oldukça verimli ve popüler hale geliyor.

Bu bölgeyi keşfederken rotamız sırasıyla Bolonya (Emilia Romagna bölgesi), Milano (Lombardy bölgesi), Toskano ve Umbria bölgesi olacak. Bu bölgelerde en iyi ne yenir, nerede yenir; nerede bir kadehin keyfi layığıyla çıkar hepsini inceliyor olacağız.

 

Bolonya- Emilia Romagna

Bolonya’nın öne çıkan lezzeti “Parmesan” peyniri, bu nedenle keşfe “Parmigiano Peynir Fabrikası”nda başla. Burada bir kadeh şarap eşliğinde farklı parmesanların tadına bakabilir, meraklıysan parmesan peynirinin üretimi hakkında bilgi alabilirsin.

Daha sonra Bolonez sosluyla hazırlanmış Tagliatelle için rotayı Trattoria Annamaria’ya çevir. Dükkanın sahibi 75 yaşındaki AnnaMaria, bu nedenle Bolonya’da yiyebileceğin en lokal & en lezzetli tagliatelle’nin burada hazırlandığını iddia ediyoruz.

Bolognez Sos Makarna

Görsel: www.seriouseats.com

 

Milano- Lombardy

Milano- Lombardy bölgesinde mutlaka Risotto yemelisin. Sarı rengini safrandan alan meşhur Risotto Alla Milanese için iddialı bir önerimiz var. Restoran Ratana şehrin geleneksel ve modern değerlerini buluşturmak adına açılmış; sunduğu geniş şarap menüsü ve klasik Safranlı Risotto’suyla şehrin son zamanlarda adından en çok söz ettiren mekanı.

Ratana Milan

Görsel: Restaurant Ratana

 

Safranlı Risotto İtalyaGörsel: http://www.taste.com.au

 

Siena-Toskano

Toskano diyince akla ilk geleni biliyorsun! Bölgenin meşhur bağlarını ve köy evlerini kesinlikle deneyimlemen gerek. Antik ortaçağ şehri Siena bu keşifte bizim odak noktamız olacak. Chianti Bağlarına yakınlığı sayesinde Toskano bölgesinde en iyi şarapları bulacağınız yer kesinlikle Siena. Şehirde ise bu şarapların tadımı ve keyifli bir workshop için önerimiz, hem cana yakın ev sahiplikleri nedeniyle hem de sundukları şarap seçenekleri nedeniyle Cantina in Piazza.

Tuskany alternatif 1Görsel: http://fantastictuscanytours.com

 

Umbria

Umbria bölgesi mantarları ile meşhur! Avrupa’nın her yerinden insanlar yalnızca “Truffle/Mantar” avı için Umbria bölgesine geliyor, kendi elleriyle topladıkları mantarlar ile keyifli yemekler hazırlıyor. Bu bölge belki de isimlerini dahi duymadığın bir sürü ufak köy ve kasabadan oluşuyor. Mutlaka ziyaret etmen gereken yerler ise: Assisi, Perugia ve Bevegna.

Mantar Avı İtalyaGörsel: http://www.italymagazine.com/

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın