Yukarı Çık
3 Kas

Lezzetin Dizisi: Chef’s Table

chefs-table-niki-nakayama

Bugün sana, lezzeti merkezine alan, tam da Sarı Yakalılar’a göre bir dizi önerimiz var!

İkinci sezonu kısa süre önce yayınlanan Netflix dizisi Chef’s Table, dünyanın farklı köşelerindeki yıldızlı restoranları, ödüllü şefleri ve mutfaklarında olup bitenleri her bölümü kısa bir belgesel formatında olmak üzere bir araya getiren bir dizi. Daha önce Jiro Dreams of Sushi adlı, Tokyo’daki bir metro istasyonundaki ufak restoranında dünyanın en iyi sushilerini yapan Jiro’nun hikayesini anlatan belgesel filmi izlediysen, Chef’s Table‘ın ardındaki yaratıcı kadro sana yabancı gelmeyecek. Belgesel filmin yönetmeni David Gelb, Chef’s Table‘ın da ilk bölümünü yöneten isim ve aynı zamanda dizinin yaratıcısı.

chefs-table-massimo-bottura-1

Dizinin bir solukta izleyeceğin ilk sezonu, 2016 The World’s 50 Best Restaurants listesinin birinci sırasında yer alan, Modena, İtalya’daki Osteria Francescana’nın şefi Massimo Bottura ile başlıyor ve Dan Barber (Blue Hill Restaurant, New York, ABD), Francis Mallmann (El Restaurante Patagonia Sur, Buenos Aires, Arjantin), Niki Nakayama (N/Naka Restaurant, Los Angeles, ABD), Ben Shewry (Attica, Melbourne, Avustralya) ve Magnus Nilsson (Fäviken, Järpen, İsveç) ile devam ediyor.

chefs-table-magnus-nilsson-1

Bu diziyi tam bir Sarı Yakalı dizisi yapan yanlarından biri, izleyenin içinde herhangi bir yemek değil, tam da o bölümde anlatılan restorandaki çok özel tatları yemek, gördüklerini yerinde deneyimlemek isteği uyandırması. İzledikçe yeni restoranlar öğrenecek, belki bir sonraki seyahatini sadece o restoranda yemek yiyebilmek için aylar öncesinden planlayacaksın. Örneğin kar, buz ve küçük kasaba evleri dışında hiçbir şeyin olmadığı Fäviken’e gitmek için seni yanıp tutuşturacak olan şey, Magnus Nilsson’un mutfakta yarattığı harikalar olacak ya da kendini bir sonraki California seyahatini Niki Nakayama’nın restoranında yer bulabildiğin tarihe ertelerken bulacaksın.

chefs-table-dan-barber

Dizinin bir diğer özelliği de sana birçok farklı açıdan ilham verecek olması: Öncelikle, her bölümde öğreneceğin yeni teknikler, yeni malzemeler, yeni sunumlar ve yeni dokunuşları, olabildiğince kendi mutfağında uygulamaya çalışacağın kesin. Diğer yandan dizinin beslenme alışkanlıkları, malzeme seçimi, mutfak düzeni gibi konularda verdiği ipuçları ve ufuk açıcı bilgiler, seni daha sağlıklı ve daha bilinçli bir tüketici yapacak. Son olarak her birinin yeteneği olağanüstü olan bu şeflerin şu an geldikleri noktaya sadece yetenekleriyle gelmediğini, her bir restoranın ardında bu yetenekli insanların birer girişimci ve işletmeci olarak da emeklerinin var olduğunu göreceksin. Bu hikayeler sana kendi girişimine dört elle sarılmak, hatta belki bir gün kendi restoranını açmak için ilham verecek.

chefs-table-dan-barber

2 sezonu boyunca dünyanın farklı noktalarındaki restoranlar ve şeflerle vakit geçirmek sana yetmezse, dizinin Fransa özelindeki versiyonu olan Chef’s Table France‘i de izleyebileceğini unutma.

İyi seyirler!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın