Yukarı Çık
10 May

Lezzetli Seyahatler: Katalonya

dogu ispanya - penedes

Deniz ürünleri ve Doğu İspanya bağlarının şaraplarıyla bugünkü lezzet rotamızda Katalonya var!İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan, Akdeniz kıyılarındaki yarı-özerk bölge Katalonya deyince eminiz aklına hemen bölgenin en büyük kenti Barselona geliyor. Peki ya deniz ürünleri bol mutfağı ve özellikle Penedès bölgesinin şarapları? İşte bu yazıda, gezip görmen gerekenleri bir kenara bırakıp, yiyip içmen gerekenleri anlatacağız!

Fotoğraf: welcome-to-barcelona.com

Fotoğraf: welcome-to-barcelona.com

Aslen Valencia bölgesine ait olan bir pilav tarifi olan Paella, Doğu İspanyol mutfağı dendiğinde aklına ilk gelen bölgesel yiyecek muhtemelen. Paella, kendine özgü bir tencerede servis ediliyor, safranla tatlandırılıyor ve İspanyol pirincinin deniz ürünlerinden tavuğa, tavşan etinden kuru fasülyeye birçok malzemeyle pişirilmesiyle yapılıyor. Katalonya’da paellayı diğer et türleri olmadan, yalnızca Akdeniz’in sularından taze çıkarılmış deniz ürünleriyle de deneyebilirsin. Bölgenin diğer ünlü deniz ürünü yemekleri arasında safran, şarap, domates ve patatesten hazırlanan suquet, sarımsaklı-mayonezli parrillada de mariscos ve domatesli-fındıklı bir sosta pişirilen ıstakoz ve tavukla yapılan llagosta i pollastre bulunuyor.

dogu ispanya - butifarra

Katalonya mutfağının bir diğer önemli malzemesinin sucuk olduğunu da unutma. Butifarra adı verilen en ünlü  sucuk türünün butifarra blanca (beyaz butifarra: domuz eti, işkembe, çam fıstığı), butifarra negra (siyah butifarra: kan, domuz karnı, baharatlar), pirinçli butifarra ve yumurtalı butifarra gibi türleri bulunuyor. Bu sucukları ince dilimlenmiş olarak ekmek ve şarap eşliğinde tüketebileceğin gibi, yahni ve çorba gibi yemeklerin içinde de deneyebilirsin. Bunlar arasından ilk akla gelen, siyah butifarra ve kuru fasulyeden yapılan butifarra amb mongetes.

dogu ispanya - cava

Fotoğraf: paladarytomar.com | Kapak Fotoğrafı: vinyesdelpenedes.blogspot.com

Katalonya’nın başlıca şarap bölgesinin Barselona’nın biraz batısında yer alan Penedès olduğunu söylemek mümkün. Bu bölge İspanyol şarabı olarak da bilinen ve şampanya gibi gazlı bir beyaz şarap türü olan cava‘nın yurdu… Doğu İspanya’nın büyük bölümünde olduğu gibi Katalonya’da da yetiştirilen Macabeo, Parellada ve Xarel-lo üzümlerinden üretilen kaliteli beyaz veya rosado (rose) şaraplar ile cava, deniz ürünlerinin hakimiyetinin hissedildiği Katalonya mutfağından tadacağın yemeklere güzelce eşlik edebilir. Hazır Doğu İspanya’dayken, çeşit çeşit sucukların ve et yemeklerinin yanında ise Valencia’daki Utiel-Requena ve Pireneler’deki Somontano bağlarının kırmızı şaraplarını tatmayı da ihmal etme!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın