Yukarı Çık
24 May

Lezzetli Seyahatler: Loire Vadisi

Vignes_du_chateau_de_Chinon - wikimedia.org

Verimli toprakları, zengin mutfağı ve ünlü şaraplarıyla, bugünkü lezzet rotamızda Loire Vadisi var! Nantes, Anges, Tours, Chartres, Orléans ve Bourges gibi şehirlerin arasında uzanan uçsuz bucaksız üzüm bağları ve peri masallarından fırlamış gibi duran şatoları vadinin adının şarap ve şato turlarıyla duymanı sağlamış olabilir. Batı Fransa’da, Loire Nehri’nin okyanusa ulaştığı vadi boyunca uzanan bu bölge, nehrin suladığı topraklardan çıkan türlü sebze, meyve, peynir ve üzümle, nehrin kıyılarında yetiştirilen çeşit çeşit mantarla Fransa’nın en zengin mutfaklarından birine sahip. Ve yazımızın konusu tam olarak bu zengin mutfak…

Beurre blanc'lı somon | Fotoğraf: stillwatergrill.com

Beurre blanc’lı somon | Fotoğraf: stillwatergrill.com

Fransız mutfağından bahsedip, konuya soslardan girmemek olmaz. Beurre blanc, yani tam çevirisiyle beyaz tereyağı sosu, Loire Vadisi mutfağında doğmuş. Tereyağını sirke ve/veya Muscadet şarabıyla kaynatarak ve içine arpacık soğanı eklenerek hazırlanan bu sos en çok da Loire somonuna yakışıyor. Vadi boyunca uzanan Loire Nehri, bölge topraklarını verimli hale getirmenin yanı sıra birçok türde balığa da ev sahipliği yapıyor. Yani Fransa’da deniz ürünlerinin tadını çıkarmak için okyanus ya da Akdeniz kıyılarında olmana gerek yok!

Tarte tatin | Fotoğraf: frenchentree.com

Tarte tatin | Fotoğraf: frenchentree.com

Loire Vadisi’nde tatman gereken bir başka lezzet ise Tarte tatin. Tereyağı ve şekerde karamelize edilmiş elmalarla hazırlanan ve tersyüz olarak pişirilen bu turta, adını bölgedeki Lamotte-Beuvron’da bulunan Hotel Tatin’den alıyor. Söylentiye göre 1880’lerde oteli işleten ve müşterilerine elmalı turta yapmak isteyen Tatin Kardeşler’den Stéphanie, elmaları şeker ve tereyağında gereğinden fazla pişirince bir yanık kokusu duymaya başlamış. Tatlıyı kurtarmak için de hamuru elmaların üzerine atıp bir an önce fırına vererek bir felaketi, imza bir tatlıya dönüştürmüş! Bu güzel tatlıyı elma dışında armut ya da ayva ile de tatma şansın da var.

Crottin de Chavignol | Fotoğraf: thatperfectbottle.wordpress.com

Crottin de Chavignol | Fotoğraf: thatperfectbottle.wordpress.com

Uçsuz bucaksız üzüm bağlarından bahsettiğimiz Loire Vadisi, birçok farklı üzüm ve üreticiden olma çok kaliteli şarapların da diyarı. 1000 kilometre boyunca uzanan nehir ile birbirine bağlanan önemli şarap bölgeleri; nehrin kaynağı olan Burgonya bölgesindeki Sancerre ve Pouilly Fumé, ardından Touraine ve Anjou-Saumur, son olarak da nehrin okyanusa ulaştığı Pays Nantais.  Çoğunlukla beyaz şarap üretilen vadide, Muscadet, Chenin Blanc ve Sauvignon üzümleri sayesinde hemen hemen her damak zevkine uygun (sert, yarı-sert, tatlı) bir beyaz şarap bulman mümkün. Kendi zevkine uygun beyaz şarabı bulduktan sonra, yanında  vadinin en ünlü chèvré’lerinden (keçi peyniri) olan Crottin de Chavignol’den tatmayı da unutma!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın