Yukarı Çık
12 Tem

Lezzetli Seyahatler: Porto, Portekiz

poto - douro - privatetoursportugal.pt

Kaliteli şarap ve zengin bir mutfak arıyorsan unutma; Portekiz futbolda olduğu kadar, mutfakta da başarılı!Bugünkü seyahat rotamızda da Portekiz’in başkent Lizbon’dan sonraki en büyük kenti olan, ülkenin kuzeyinde yer alan Porto var…

Porto’nun okyanus ve dağlar arasında yer alması nedeniyle hem deniz ürünleri hem de et ürünleri açısından zengin, Portekiz mutfağında önemli yere sahip bir mutfağı var. Birçok yemeğin ve kaliteli Porto şarabının kaynağı olan bu bölgede tatman gereken ilk geleneksel yemek Tripas à Moda do Porto (Porto usulü işkembe). Dana işkembesinin beyaz fasülye ile pişirilmesi ile hazırlanan bu yahni, Porto ile o kadar özdeşleşmiş ki, şehrin sakinlerine Portekizce argosunda işkembe kelimesinden türetilen “tripeiros” denilmeye başlanmış.

Tripas à Moda do Porto | Fotoğraf: cozinhadeafectos.blogspot.com

Tripas à Moda do Porto | Fotoğraf: cozinhadeafectos.blogspot.com

Eğer işkembeye mesafelisiyen, bölgeye ait bir diğer ünlü et yemeği olan Francesinha’yı deneyebilirsin. Tam kelime anlamı “Küçük Fransız” olan bu sandviç, jambon, linguiça (isli domuz sosisi), chipolata (taze sosis), biftek, eritilmiş peynir, pişmiş domates ve bira sosu ile hazırlanıyor. Yanında patates kızartmasıyla lezzeti doruğa ulaşan Francesinha, adını Portekiz’den Fransa ve Belçika’ya göç eden bir aşçının ülkesine döndüğünde croque-mosieur’ü Portekiz mutfağına uyarlamak istemesi ile ortaya çıkmış.

Francesinha | Fotoğraf: silvasausage.com

Francesinha | Fotoğraf: silvasausage.com

Porto’ya ait bir diğer ünlü yemek ise Bacalhau à Gomes de Sá adlı balık yemeği. Patates, yumurta, zeytin, soğan ve zeytinyağı eşliğinde güveçte pişirilen morina balığından oluşan bu yemek, adını 19. yüzyılda balık ticaretiyle uğraşan bir ailenin aşçı oğlundan alıyor. Porto ve Portekiz’in diğer şehir ve bölgelerinde morina balığıyla ne kadar fazla çeşit yemek hazırlandığını görüp şaşıracağını da özellikle ekleyelim; bu balık Portekiz mutfağında önemli bir yere sahip.

Bacalhau à Gomes de Sá | Fotoğraf: cabralesilva.pt

Bacalhau à Gomes de Sá | Fotoğraf: cabralesilva.pt

Gelelim Porto’nun en önemli, en  prestijli ürünü ve ekonomisinin direği olan Porto şaraplarına… Portekiz’in kuzeydoğusunda yer alan Douro bölgesindeki bağlar, dünyanın en eski üçüncü şarap bölgesi olarak anılıyor. Tatlı şarabı olarak servis edilen bu kaliteli şarap genellikle kırmızı üzüm çeşitlerinden yapılsa da, aralarında beyazlar da yer alan onlarca çeşit üzüm sana sonsuz bir Porto Şarabı tadım deneyimi vadediyor. Porto seyahatinde bir gününü kırlara ve dağlara doğru bir yolculuğa ayırabilir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Douro bölgesinin doğal güzelliklerini izlerken şarap turizmine önem veren bu bölgedeki tadımlara katılabilir ve Porto Şarabı Müzesi’ni ziyaret edebilirsin. Porto şarabı dışında bir şarap  tatmak istersen de önerimiz ülkenin kuzeybatısındaki Vinhos Verdes bağlarından gelen Alvarinho, Arinto, Avesso, Azal, Batoca, Loureiro ve Trajadura gibi üzümlerle yapılan beyaz şarapları olacak.

Porto Şarabı | Fotoğraf: wikimedia.org, Kapak Fotoğrafı: privatetoursportugal.pt

Porto Şarabı | Fotoğraf: wikimedia.org, Kapak Fotoğrafı: privatetoursportugal.pt

Güneybatı Avrupa’da lezzet dolu seyahatlere devam etmek istersen, Katalonya yazımıza göz atabilirsin!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın