Yukarı Çık
8 Haz

Lezzetli Seyahatler: San Francisco

napa valley - insidethecellar.com

Bugünkü uçuş noktamız üzüm bağlarının yeşili ve okyanusun mavisi arasında kalmış San Francisco! California’nın, San Francisco gibi güzel bir şehri barındıran Körfez Bölgesi, yalnızca dünyanın teknoloji üssü Silikon Vadisi’ne değil, birçok şarap evinin bulunduğu bağlarıyla Napa ve Sonoma gibi vadilere ev sahipliği yapıyor. Böylece bu verimli topraklar ve engin okyanusun arasında kalan San Francisco’da tadabileceğin lezzetlerin de ardı arkası kesilmiyor! San Francisco mutfağında bu doğal güzelliklerin olduğu kadar kentte yaşayanların köklerinin de etkisi çok büyük. Çin mutfağı, İtalyan mutfağı ve Meksika mutfağı, ülkelerinden göçerek San Francisco’ya yerleşmiş halkların kentin yeme-içme kültürünü şekillendirmesini sağlamış. Öyle ki, dünyanın farklı köşelerindeki Çin restoranlarında karşımıza çıkan bazı ürün ve tariflerin kökeninin Çin değil, San Francisco olduğu söyleniyor. Fakat bizim sana bu yazıdaki önerilerimiz, daha çok deniz ürünlerinden olacak, çünkü San Francisco tam bir deniz ürünü cenneti!

Dungeness Yengeci | Fotoğraf: foodnetwork.com // Kapak Fotoğrafı: Napa Vadisi | Fotoğraf: insidethecellar.com

Dungeness Crab | Fotoğraf: foodnetwork.com // Kapak Fotoğrafı: Napa Vadisi | Fotoğraf: insidethecellar.com

Lezzetli etiyle ünlü Dungeness Crab (Dungeness Yengeci), kasım ortasından haziran sonuna kadar San Francisco’yu ziyaret edersen mutlaka tatman gerekenlerden… Körfez bölgesindeki birçok restoranda, barda ya da sokak tezgahında rastlayabileceğin bu yengeç türü, neredeyse çeyreğinin etten oluşmasıyla türdaşlarından ayrılıyor. Hal böyle olunca, özellikle mevsiminde, bu yengeçle farklı yöntemlerle pişirilmiş ve farklı dokunuşlarla hazırlanmış yüzlerce şekilde karşılaşabilirsin. Ya da basitçe, terayağı ve ekşi mayalı ekmek eşliğinde, kırarak tüketebilirsin.

Clam Chowder | Fotoğraf: sftodo.com

Clam Chowder | Fotoğraf: sftodo.com

San Francisco’da çokça tüketilen ve dünyanın birçok bölgesine kıyasla fiyatı oldukça uygun olan bir başka deniz ürünü ise istiridye ve deniz tarakları. Özellikle Ferry Building‘deki yiyecek pazarında ve Fisherman’s Wharf‘ta tadabileceğin istiridyelerin yanı sıra, Clam Chowder‘ı da es geçmemelisin. Deniz taraklarından yapılan bu çorba, Fisherman’s Wharf’taki Boudin Bakery‘e dünyaca ün kazandırmış. Clam chowder, mekanda top top ekmeklerin içerisinde servis ediliyor.

Fotoğraf: napavalleyinns.com

Fotoğraf: napavalleyinns.com

Ve şarap… San Francisco’nun çok yakınındaki güneşli ve verimli topraklarda, Napa ve Sonoma vadilerindeki bağlarda yetişen üzümlerden elde edilen şaraplar, üstün standartlardaki şarap üreticileri ve şarapevlerinin elinden çıkıyor.  Kırmızılardan Cabarnet Sauvignon, Pinor Noir, Merlot ve Zinfandel, beyazlardan ise Chardonnay çeşitlerinin öne çıktığı kaliteli şaraplar hem Avrupalı üreticilerin California’ya da yatırım yapmasına hem de bu vadilerin adının şarap tadım turlarıyla anılmasına neden olmuş durumda. Öyle ki, ziyaretçileri alkollü araba kullanmaktan uzak tutan, vadideki birçok şarapevine uğrayan bir trenle gerçekleşen bir şarap tadım turu bile mevcut! (The Napa Valley Wine Train) Sen de San Francisco seyahatini şehrin dışındaki bu güzellikleri keşfedecek şekilde en az bir gün daha uzun tutmalı ve filmlere konu olan bu tadım macerasına katılmalısın.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın