Yukarı Çık
30 Haz

Sarı Yakalı Tatilde Maceradan Maceraya Koşmayı Sever

kapakboyutlu

Klasik tatil planlarını unutup yeni maceralara adım at, hayatına unutamayacağın anılar kat!

Tatil yaklaşıyor ve yorgunluğunu atmak, dinlenmek için harika bir fırsat var önünde. Deniz, kum, güneş tabii ki yaz tatilinin vazgeçilmezleri. Ama dinlenmenin ötesinde unutulmaz bir tatil yaşamak istiyorsan işin içine macera katmak şart. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapacağın heyecan dolu aktiviteler hem yaratıcılığını tetikleyecek hem de sana unutulmaz deneyimler yaşatacak!

Fotoğraf: atlasdergisi.com / Yıldırım Güngör

Fotoğraf: atlasdergisi.com / Yıldırım Güngör

Kızılırmak // Kano

Kızılırmak Türkiye’de doğup Türkiye’de denize dökülen 1355 km uzunluğuyla ülkenin en uzun akarsuyu ve pek çok şehirden geçtiği için beraberinde bu kültürleri de taşır. İklim değişikliği, üzerine yapılan barajlar nedeniyle tehlike altında olan nehri güzelliği kaybolmadan yakından deneyimlemelisin. Özellikle yaz aylarında nehir üzerinde yapılan kano turları çok meşhur. Sivas’tan başlayarak nehrin akıntısına kendini kaptırarak hem nehrin belirli bir kısmını hem de içinden geçtiği kasabaları ziyaret edebilirsin.

Fotoğraf: dreamofdivers.com

Fotoğraf: dreamofdivers.com

Kaş // Tüplü Dalış

Deniz kenarında olmak kadar denizin dibindekiler de ilgini çekiyorsa Kaş’ta tüplü dalışı mutlaka denemelisin. Yirmiden fazla farklı dalış noktası bulunan Kaş dünyanın en önemli dalış bölgelerinden biri kabul ediliyor ve her dalış noktası farklı bir deneyim sunuyor dalgıçlara. Gemi batığının yer aldığı V şeklindeki sualtı kanyonundan, nadir deniz canlılarının yaşadığı Neptün resifine, milattan önce 1300 yılından kalan Uluburun gemi batığından, İtalyan bomba uçağı batığının yer aldığı Flying Fish’e çeşitli dalış seçenekleri bulunuyor. Her rotada farklı bir şey keşfedebilirsin. Aynı zamanda bölge nesli tükenen Caretta Caretta’ların da yaşam alanı olduğu için dalış sırasında onları doğal alanında gözlemlemek mümkün.

Fotoğraf: kelaynakhavacilik.org.tr | Kapak Fotoğrafı: muglakulturturizm.gov.tr

Fotoğraf: kelaynakhavacilik.org.tr | Kapak Fotoğrafı: muglakulturturizm.gov.tr

Fethiye // Yamaç Paraşütü

Paraşüt dendiğinde akla ilk gelen adreslerden biri Fethiye. Hem yerli hem yabancı birçok turist yamaç paraşütü yapmak için bu bölgeyi tercih etmekte. Bu kadar popüler olmasının etkisi tabii ki gökte uçarken ayaklarının altında kalan muhteşem manzara. Babadağ’ın iki bin metre yükseklikteki yamaçlarından kendini Ölüdeniz’in maviliğine doğru bırakmak adrenalin salgılatıp heyecanı doruklara ulaştırmanın yanı sıra aynı zamanda özgürlük hissi de uyandırıyor.

Fotoğraf: advenport.com

Fotoğraf: advenport.com

Artvin // Rafting

Artvin kaleleri, yıldız gölü, Cehennem deresi kanyonu gibi pek çok güzelliğe ev sahipliği yapar. Ama tüm bunların yanında en heyecanlısı Çoruh nehrinde rafting yapma imkanı. Çoruh Nehri rafting konusunda dünyaya yayılmış bir üne sahip. 260 km’ye varan parkur çeşitli bölümlere ayrılıyor. Çoruh nehrinde rafting yaparken etrafta çeşitli yabani hayvanları doğal ortamında görmen mümkün. Rafting yapılan bölgelerde yer alan köyler de kültür ve tarih açısından oldukça zengin. Özellikle bölgede pek çok tarihi kilise yer alıyor. Çoruh nehri üzerinde rafting seni hem maceraya, hem de Karadeniz’in eşsiz yeşiline ve yemeklerine doyuracak.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın