Yukarı Çık
28 Nis

New York’ta Üç Öğünde Dünya Mutfağı

plataforma

Tüm kültürlerin bir arada yaşadığı New York’ta, üç öğünde farklı dünya mutfaklarını denemek mümkün!

Fotoğraf: yelp.com

Fotoğraf: yelp.com

Kahvaltı: Cafe Mogador (Fas)

Café Mogador günün üç öğününde de gidebileceğin, Fas mutfağının çeşitli lezzetlerini deneyebileceğin bir café. Hem Williamsburg hem de East Village’da yer alan Café Mogador’un brunchları özellikle çok ünlü! Amerikan dinerlarında bulunan klasik  kahvaltı tabakları Fas’ın yemek kültürüyle yeniden yorumlanmış. Burada sipariş edeceğin poşe ya da kızarmış yumurtanın yanında zahterli pita ekmeği, tabule, humus, kızarmış hellim peyniri gibi ortadoğu ve akdeniz lezzetleri gelecek. Kahvaltının yanına mutlaka Fas’ın ünlü nane çayını söylemelisin.

Fotoğraf: cafehabanablog.wordpress.com

Fotoğraf: cafehabanablog.wordpress.com

Öğle Yemeği: Café Habana (Küba/Meksika)

Café Habana New York’un olmazsa olmazlarından! Amerika’da çok yaygın olan Küba ve Meksika mutfağını deneyimlemek için en doğru adreslerden biri. Nolita bölgesindeki Habana’yı özellikle öğle saatlerinde içerisinin kalabalıklığından tanıman mümkün. Sipariş etmen gereken ilk şey Meksika usulü üzeri cojita peyniri, chilli ve mayonezle kaplı ızgara mısır! Mısırın ardından içinde jambon, fırınlanmış domuz eti, turşu, hardal olan Küba’nın ünlü sandviçi Cubano’yu denemelisin. Gün ortası yorgunluğunu da burada içeceğin frozen margarita alacaktır.

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: plataformaonline.com

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: plataformaonline.com

Akşam Yemeği: Churrascaria Plataforma (Brezilya)

Hell’s Kitchen’da yer alan Churrascaria Plataforma, Brezilya mutfağınin ağız sulandıran etlerini sınırsızca deneyimleyebileceğin bu restoranın menüsü yok! Mutfaktan şişler, tepsiler üzerinde sürekli flank steak, pirzola, bonfile gibi çeşitli  etler çıkıyor. Masaya oturunca verdikleri bir tarafı kırmızı bir tarafı yeşil diskin yeşil tarafı görünür olduğu sürece tabağına et servisi yapılıyor. Tabii etlerin yanına eşlik edecek hasat tarihleri 2012’den 1941’e dayanan geniş bir şarap listeleri de var. Ayrıca geniş açık büfesinden istediğin kadar başlangıç alabiliyorsun ama bunlarla çok doymayıp Churrascaria Plataforma’da bol et ve şarabın tadını çıkarman gerek!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Cevap bırakın