Yukarı Çık
18 Kas

One-Way-Ticket: Yaşam ve Çalışma Şartları En İyi 5 Ülke

kapak-1800drywall-ca

Eşyalarını toplayıp yeni bir ülkeye doğru yola çıkmanın zamanı geldi mi?
Bu aralar bir “one-way-ticket” alıp, yaşam ve çalışma şartlarının çok daha iyi olduğu bir ülkeye ve yeni bir hayata doğru yelken açmak hepimizin hayali – hatta Amerikalıların bile! Doğru ülkeyi arayıp bulmak, bu hayalini gerçekleştirmek için küçük ama sağlam bir adım olacak kuşkusuz. Bu küçük ama sağlam adımı daha kararlı atabilmen için; işte milyonlara umut olan o ülkelerden birkaçı…

 

Avustralya

Gold Coast, Avustralya | Fotoğraf: paradiseintheworld.com

Gold Coast, Avustralya | Fotoğraf: paradiseintheworld.com

Turist olarak gidenlerin bile ayrılmak istemediği Avustralya, belki araman gereken en önemli iki faktörü sunuyor: Düşük nüfus ve yüksek yaşam kalitesi. Bunların yanında muhteşem plajlar ve ılıman bir iklim vadeden Avustralya özellikle maden, inşaat, mühendislik, bilişim ve finans sektörlerinde iş imkanları sunuyor. Bir çocuk sahibiysen ya da yakın vadede olmak istiyorsan, Avustralya’da eğitim sistemi ve doğayla iç içe ders dışı aktivitelerin standartları da dünya ortalamasının çok üzerinde. Anadili İngilizce olan ve halihazırda birçok yabancının yaşadığı Avustralya’da arkadaş edinmek konusunda da sıkıntı çekmeyeceğin kesin. Ülkeye gelen birçok expat başkent Canberra ve birçok uluslararası şirketin ofisinin bulunduğu Sydney’de yaşamayı tercih ediyor.

 

Hong Kong

Hong Kong | Fotoğraf: worldpopulationreview.com

Hong Kong | Fotoğraf: worldpopulationreview.com

İşte Doğu ve Batı’nın gerçek anlamda buluştuğu bir şehir… Çin’e bağlı özel bir yönetim bölgesi olduğu için Çin’dekinden çok farklı bir yaşam bekleyebileceğin Hong Kong, yüksek gelir ve hızlı yükselen bir kariyer arıyorsan tercih edebileceğin seçeneklerden. Tüm Asya’da en çok uluslararası şirket merkezine sahip olan şehir olma özelliği taşıyan Hong Kong’da sağlık sisteminin standartları da çok yüksek. Özellikle bankacılık ve finans sektöründe iş imkanları sunan şehirle ilgili kesin kararlar vermeden önce bilmen gereken şeyse kiraların çok yüksek olduğu ve bu nedenle iş kontratına kiranı da dahil etmenin önerildiği.

 

Kanada

Toronto, Kanada | Fotoğraf: moneysense.ca | Kapak Fotoğrafı: 1800drywall.ca

Toronto, Kanada | Fotoğraf: moneysense.ca | Kapak Fotoğrafı: 1800drywall.ca

 

Son seçimlerden sonra birçok ABD vatandaşının gözünü Kanada’ya dikmesinin nedenin sadece onlara yakın mesafede olması olmadığını bilmelisin. Ekonomik krizden en az oranda etkilenen ülkelerden biri olan Kanada, yabancılara kucak açan tutumu, dost canlılığı ve özellikle sağlık sisteminin kusursuzluğuyla dikkat çekiyor. Ülkede özellikle petrol, balıkçılık, finans sektörlerinde iş olanakları bulunuyor. Daha iyi bildiğin dil ve daha yakın hissettiğin kültüre göre ülkenin İngilizce ya da Fransızca konuşulan bölgesine yerleşmeyi düşünebilir, bu bölgelerde sırasıyla Toronto ve Montreal kentlerini tercih edebilirsin. Kanada’nın aile dostu bir ülke ve çocuk yetiştirmek için çok iyi bir tercih olduğunu da not edelim.

 

Singapur

Singapur | Fotoğraf: traveltheworldfans.com

Singapur | Fotoğraf: traveltheworldfans.com

İş dünyasının Asya ve Avustralya arasındaki köprüsü niteliğindeki Singapur’da işler o kadar iyi gidiyor ki, ülke dünyanın en fazla milyonere sahip olan ülkesi ünvanını taşıyor. Asya’da Batı kültürüne en açık noktalardan olan bu ada-ülke ve şehir, İngilizce’nin de yaygın şekilde konuşulduğu bir yer. Özellikle finans, sigortacılık, ilaç, turizm, teknoloji ve mühendislik alanlarında iş imkanları sunan Singapur, düşük vergileri, dünyanın en ucuz ve iyi işleyen toplu taşıma sistemi ve eğitim sistemiyle de göz kamaştırıyor.

 

Auckland, Yeni Zelanda | Fotoğraf: workhere.co.nz

Auckland, Yeni Zelanda | Fotoğraf: workhere.co.nz

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, yüksek yaşam standartları ve iş imkanlarının yanı sıra çok aktif ve sınırsız outdoor aktivite ve ekstrem spor seçeneği sunuyor ve bu nedenle özellikle 30 yaş altındaki expat‘ların hedefi haline geliyor. Ayrıca evet Yüzüklerin Efendisi serisinin çekildiği o muhteşem manzaralar da bu ülkedeki yolculuklarında karşılaşabileceğin sıradan (!) manzaralardan sadece bazıları… Ülke özellikle tarım, turizm ve B2B servisler alanında iş imkanları sunuyor. Sosyal yaşam ve iş saatlerinin dengesinin çok iyi sağlandığı ve dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan Yeni Zelanda’da şikayet edilen tek konu internet hızı!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın