Yukarı Çık
23 Ağu

Sarı Yakalı’nın Plak Koleksiyonunda Bulunması Gereken 5 Klasik

plak - kapak - djworx.com

Plak koleksiyonunun eksik kalmaması için, her yönden mükemmel bu klasiklere mutlaka sahip olmalısın!

Gerçek müziğin en kaliteli halde tadına varmak, yapımcılar ve sanatçıların duymanı istediği her ses ve notayı eksiksiz bir şekilde duymak için birçok dinleyicinin tercihi albümleri plaktan dinlemek. Hem müzikaliteyi arttıran hem de evine nostaljik bir rüzgar getiren plakların bağımlılık yaratarak geniş bir koleksiyona dönüşmesi ise kaçınılmaz. İşte yeni başladığın plak koleksiyonunu tamamlayacak, mutlaka sahip olman gereken birkaç klasik öneri…

 

Michael Jackson – Thriller (1982)

Fotoğraf: youtube.com | Kapak Fotoğrafı: djworx.com

Fotoğraf: youtube.com | Kapak Fotoğrafı: djworx.com

Çağımızın en ikonik, en yetenekli ve en şaşırtıcı sanatçılarından olan Michael Jackson‘ın altıncı albümü, 1982 tarihli Thriller, müzik tarihi ve popüler kültür için, hatta toplumsal ve politik olarak büyük önem taşıyor. Jackson’ın pop müzik ve Amerikan pop kültürünün ırk bariyerini sarsmasına, bir siyahi sanatçı için o günlerde pek mümkün gözükmeyen bir şeyi başararak MTV’de videolarını yayınlatmasına ve Beyaz Saray’da konuk edilmesine olanak sağlayan şey albümün kusursuzluğu. Yayınlandığı yıl En İyi Albüm dahil 8 dalda Grammy ödülü kazanan Thriller, dünyanın her köşesinde ezbere bilinen Billie Jean, Thriller ve Beat It gibi Michael Jackson şarkılarını içeriyor. 80’lerin ritimlerini en iyisinden evine taşımak, vereceğin partilerde tempoyu efsane bir sanatçının dehasından faydalanarak yükseltmek için Thriller‘ı koleksiyonuna katmalısın – ve tabii diğer Michael Jackson albümlerini de!

The Beatles – Abbey Road (1970)

Fotoğraf: youtube.com

Fotoğraf: youtube.com

The Beatles’sız bir plak koleksiyonu düşünülemez bile… Peki ilk önce hangi albüm? En popüler The Beatles şarkılarını bir kenara bırakıp, grubun müziğinin en saf haliyle hissedildiği, en kişisel albümlerinden birini seçmeni öneriyoruz: Abbey Road. Grubun bir yaya geçidinden geçtiği fotoğrafını yansıtan kapağıyla dikkat çeken albüm, çok ince bir işçilikle yapılmış kayıtları sayesinde her notayı kalbinde hissetmeni sağlayacak. Albüm (halen değilsen eğer) gerçek bir The Beatles hayranı olman için seni daha fazlasını dinlemeye itecek, Because‘un vokalleri seni bulutlara çıkaracak, Come Together‘ın basları dans etmen için seni yerinden kaldıracak!

 

The Clash – London Calling (1979)

Fotoğraf: youtube.com

Fotoğraf: youtube.com

Popüler müzik tarihi boyunca punk ruhunun en iyi şekilde hissedildiği albümlerden olan London Calling, The Clash‘in üçüncü albümü. Albüm, sosyal dışlanma, işsizlik, ırk çatışmaları ve yetişkinliğin sorumluluklarıyla ortaya çıkan sorunları ele alan derinlikli sözleri ve gitarı olabilecek en iyi şekilde kullanan yorumlarıyla plak koleksiyonunun en isyankar parçalarından biri olacak. Albüme adını veren efsanevi London Calling dışında Train in Vain ve Clampdown gibi The Clash şarkıları da bu albümde… Albüm kapağındaki gitar parçalama sahnesinin grubun müziğini çok iyi yansıtan ikonik bir görüntü olduğunu fark etmişsindir!

Daft Punk – Random Access Memories (2013)

Fotoğraf: youtube.com

Fotoğraf: youtube.com

Tabii bir de günümüzün klasikleri var… Plakların ve pikaptan müzik dinlemenin değerinin yeniden anlaşılmasıyla son yıllarda birçok güncel albüm dijital ve CD olarak yayınlanmanın yanı sıra yeniden plak formatında basılmaya da başlandı. Öyle ki, araştırma şirketi Nielsen’e göre 2014 yılında plak satış rakamları 1990’lardan beri en yüksek rakama, 9.2 milyona ulaştı. İşte bu değişimde önemi büyük olan albümlerden biri de 2013 ve 2014’ün en çok plak satışı olan albümü Random Access Memories. Albüm, Daft Punk‘ın dillerden düşmeyen, kulüplerden ve playlistlerden eksik olmayan Pharrell Williams katkılı şarkısı Get Lucky‘i de barındıyor. Beş yıla yayılan kayıtlarının ardındaki emek ve 70’ler ile 80’lerin Amerikan pop sound’larına yaptığı göndermeler nedeniyle kesinlikle koleksiyonunda yer alması gereken çağdaş bir başyapıt Random Access Memories.

 

Sezen Aksu – Sen Ağlama (1984)

Fotoğraf: youtube.com

Fotoğraf: youtube.com

Sadece Türkçe’yi değil, müziğin dilini konuşan herkesin plak koleksiyonunda bulunması gereken isimlerden biri de Sezen Aksu. Birlikte büyüdüğümüz o hüzünlü, o romantik, o dokunaklı aşk şarkılarını 70’ler, 80’ler ve 90’lar Türkçe pop müziğinin ince işlenmiş altyapılarıyla ve saf halleriyle dinlemeye hangimizin ihtiyacı olmuyor ki? Plakların arasına katmak için Aysel Gürel ve Sezen Aksu‘nun sözleri, Onno Tunç, Ali Kocatepe ve Attila Özdemiroğlu‘nun müzikleriyle Sezen Aksu şarkılarının ardındaki tüm yetenekli isimleri bir araya getiren Sen Ağlama albümü ilk tercihlerinden olmalı. Her dinleyişinde Sen Ağlama, Haydi Gel Benimle Ol, Geri Dön, Tükeneceğiz gibi ezbere bildiğin şarkılarla gözlerin dolacak, Çocuklar Gibi ile aşkın en saf haline, 1945 ile savaşın acılarına tanık olacaksın. Unutma, ağlatmayan bir plak koleksiyonu, acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın