Yukarı Çık
26 Eki

Şarap 101: Şarap Tadımı

b_womansippingwine-tallgrasspictures-com

Sarı Yakalı sevdiği şarabı tanır, tüm duyularıyla ayırt eder!

Şarap tadımının temel kurallarını ve farklı şarapların ayırt edici özelliklerini bilmek, sevdiğin ve sevmediğin şarapları kolayca ayırmana, farklı yemeklerin yanına şarap seçmene ve başkalarına da seçimi konusunda yardımcı olmanı sağlayacak. Eğer şarap tadımı sana uzak ve imkansız gözüküyorsa yanılıyorsun; birkaç basit yöntemle başlayıp, kademe kademe burnunu ve dilini geliştirmen mümkün…

Fotoğraf: squarespace.com

Fotoğraf: squarespace.com

 

Tadıma Başlamadan Önce

Şarap tadımında ilk dikkat etmen gereken nokta, şaraptan tamamen bağımsız olarak, tadım yaptığın ortamın koşulları olmalı. Kalabalık ve gürültülü salonlar konsantre olmanı zorlaştıracağı gibi, yemek ya da parfüm kokulu ortamlar koku duyunu olumsuz etkileyecektir. Şarap bardağı dışındaki bardaklardan tadım yapman zaten düşünülemez, fakat şarap bardağının bulaşık deterjanı kokmaması ya da tozlu olmaması da tadıma başlamadan önce dikkat etmen gerekenlerden.

Bu koşulları sağladıktan sonra, üç maddenden oluşan basit bir planla, bir şarap uzmanı olma yolunda ilk adımı atabilirsin!

 

Fotoğraf: snobfreewinetasting.com

Fotoğraf: snobfreewinetasting.com

 

Şarap 101: Şarabı Görmek

Öncelikle tadım notlarını yazacağın kağıt gibi beyaz bir yüzey üzerinden kadehindeki şaraba bakabilirsin. Şarabın kırmızı mı, beyaz mı yoksa roze mi olduğunu bilmek, basit bir adım olsa da en önemli adımlardan biri. Dilersen bunu daha da geliştirip detaylandırabilir, şarabın renginden bahsederken açık limon sarısı ya da koyu mor gibi daha ayırt edici renkleri kullanabilirsin.

 

Fotoğraf: huffpost.com | Kapak Fotoğrafı: tallgrasspictures.com

Fotoğraf: huffpost.com | Kapak Fotoğrafı: tallgrasspictures.com

 

Şarap 101: Şarabı Koklamak 

Şarabı önce doğrudan, ardından kadehi kendi ekseni etrafında çevirerek, kokladığında, yaptığın çevirme hareketinin aromaları nasıl açığa çıkardığını göreceksin. Şarabın kokusu temiz olmalı ve hatalı kokular barındırmamalıdır. Şarabın karakteriyle ilgili ipuçları verecek aromatik kokulardan önce, farkına varması çok daha kolay olan hatalı kokuları aramalı ve hoşnutsuzluk verici (örneğin şıramsı, nemlenmiş mukavva gibi, sirkemsi ya da ojemsi) kokular alırsan o şarabı içmemelisin. Ardından şarapta, bir sonraki (tat) adımda doğrulayacağın meyve, çiçek, baharat, meşe, bitki gibi aromaların izini koku yoluyla sürebilirsin.

 

Fotoğraf: buffalojumpwines.com

Fotoğraf: buffalojumpwines.com

 

Şarap 101: Şarabı Tatmak

Sonunda, sıra şarabı tatmaya geldi! Ağız dolusu koca bir yudumla değil, küçük bir yudumla başlaman gerektiğini sakın unutma. Ağzındaki yudumu etrafındakilerin bakışlarına aldırmadan, ağzındaki havayla birlikte tat reseptörlerinde gezdirmelisin. Hayır yanlış yapmadın, o sesi çıkarman gerekiyor; çünkü böylece aromaları daha fazla ortaya çıkarmış olacaksın ve kolayca ayırt edebileceksin.

Şarabı tadarken dikkat etmen gereken dört öğe bulunuyor:

(1) Tatlılık, şarabın sek, orta ya da tatlı oluşunu tanımlıyor. (2) Aroma Karakteri, şarabın üretildiği üzümler, bu üzümlerin yetiştiği toprak, bölge ve iklim, üretim ve depolama yöntemleri gibi farklı süreçlerin izlerini taşır. Meyve ve çiçek aromaları, genellikle şarabın yapımında hangi üzüm çeşidinin kullanıldığını ortaya koyabilir. Örneğin Cabarnet Suvignon siyah frenk üzümü aroması taşıyabilir ve bazı Riseling’ler çiçek aromaları içerebilir. Baharat ve Meşe aromaları, vanilya gibi meşe kaynaklı olabilir ya da Shiraz gibi bazı üzümlerde olduğu gibi türün kendisinden dolayı baharatlı ve karabiberli aromalar taşıyabilir. Bitki aromalarının en önemlileri yeşil dolmalık biber, kuşkonmaz ve kesilmiş çimendir. Özellikle Sauvignon Blanc gibi taze ve genç şaraplarda görülebilir. Diğer aromalar ise şişede uzun süre olgunlaştırılmış bazı şaraplarda gelişen, ıslak yaprak veya mantar gibi sıra dışı aromalardır. (3) Gövde, şarabın hafif, orta veya tam gövdeli oluşunu tarif ederken, (4) diğer öğeler arasında tanen ve asidite gibi etkenlere bakılır.

 

Bu bilgilerle artık içtiğin şarabı farklı özellikleriyle sınıflandırabilir ve tanımlayabilir, sevdiğin şarabın nasıl bir şarap olduğunu daha iyi tarif edebilirsin. Unutma, şarap tadımı sadece tek bir duyunu değil, üç duyunu kullanarak tam olarak yaşayabileceğin bir deneyimdir!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın