Yukarı Çık
25 Ağu

Boş Zamanını Yaratıcı Bir Şekilde Değerlendirmeni Sağlayacak Hobiler

IMG_9548 - 1800 x 1200

Sarı Yakalı boş zaman nedir bilmez; kendine ayırdığı zamanı en yaratıcı ve en eğlenceli şekilde kullanır!
Gelişen teknolojiler ve değişen trendlerle günümüzde ilgi alanlarımız ve hobilerimiz de değişmeye, çağa ayak uydurmaya başladı. Pul koleksiyonu yapmak, puzzle parçalarını yerleştirmek ya da bulmaca çözmek gibi hobilerin yanına hızla yenileri eklenirken, bu klasiklerin popülerliği sarsılmaya başladı. Teknolojik ya da trendy olanların yanı sıra nostalji duygusuna oynayan ya da retro bir uğraşı yeni bir ifade biçimi haline getiren hobiler de günümüzde çok popüler. Sen de boş zamanlarında yaratıcılığını arttıracak, kendini ifade etmeyi kolaylaştıracak yeni bir uğraş, yeni bir hobi arıyorsan; işte bunlar tam sana göre!

 

LEGO

Fotoğraf: guardian.co.uk

Fotoğraf: guardian.co.uk

Çocukken yaratıcılığını doruklara çıkaran, sualtı gözlem evini, korsan gemisini, benzin istasyonunu saatlerce uğraşıp inşaa ettiğin LEGO setleri senin için bir çocukluk anısı olarak kalmak zorunda değil. LEGO da hayatının bir parçası olmaya devam etmek istediği için yetişkinleri de cezbedecek seriler tasarlıyor. Kurmak ve oynamak dışında LEGO insanın içinde durdurulamaz bir koleksiyon oluşturma hissi de uyandırıyor. Star Wars, Avengers, Batman gibi popüler kültür ikonlarını konu alan serileri bazen filmin kendisini izlememiş olsan bile cezbedici olabiliyor. Eğer daha küçük ve masrafsız bir koleksiyonun peşindeysen, LEGO Minifigure serisini takip etmelisin. Bu seride her mevsim koleksiyonuna eklemen için 16 yeni LEGO karakteri piyasaya çıkıyor. LEGO Architecture serisi ise Villa Savoye, Sydney Opera Evi, Willis Tower gibi dünyanın önemli mimari başyapıtlarını en minimal halleriyle  tekrar inşaa etmeni sağlıyor.

 

Terarium Bitkiciliği

Fotoğraf: hype.me

Fotoğraf: hype.me

İlk kez 1860’larda Viktoryan dönemde evlerde narin bitkileri yetiştirebilmek için ortaya çıkan Wardian Case’ler günümüze teraryum olarak ulaşıyor. Bitkiler -için -akvaryum diyebileceğimiz teraryumlar ev bahçeciliğini estetik ve eğlenceli bir hale getiriyor. Alacağın herhangi yarı kapalı ya da tam kapalı cam kap içerisinde seçeceğin kaktüs, sukulent gibi bitkilerle minik bir ekosistem yaratabilirsin. Tabii kendini sadece bitkilerle sınırlamak zorunda değilsin. Bronz figürler, kristaller, ahşap parçaları ile oluşturacağın yaratıcı kompozisyonlar hayal gücünle sınırlı!

 

Drone Fotoğrafçılığı

Uzaktan kumandalı insansız hava araçları, yani drone’lar günlük hayatımıza hızlıca girdiler. Artık sinek gibi etrafta uçan drone’lar yadırganmıyor. Bu küçük çılgın aletler normalde ulaşamayacağımız bakış açılarına ulaşarak inanılmaz fotoğraflar çekebiliyor. Sen de akıllı telefonunla direkt olarak bağlandığın drone ile çıkamayacağın yüksekliklere çıkıp etkileyici fotoğraf ve videolar çekebilirsin. Özellikle mimari fotoğraflar çekmeyi seviyorsan drone bu iş için biçilmiş kaftan. Drone’u tatil anılarını kaydetmek için de kullanabilirsin. Drone selfie’ler yani Dronie’ler bu ara oldukça popüler. Klişe bir tatil fotoğrafını bir dronie sayesinde yıllarca saklanacak etkileyici bir görsele dönüştürebilirsin.

 

Kaykay

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: prweb.com

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: prweb.com

Eğer cesur ve macerayı seviyorsan kaykay senin için yaratılmış bir spor. Kaykay sayesinde şehrin merdivenleri, rampaları, yokuşları birer oyun alanına dönüşüyor. Cool’luğunu hiçbir zaman kaybetmeyen eğlenceli bir aktivite olmanın yanı sıra kaykay sporu oldukça zengin bir kültüre sahip. Bu kültürü sinemadan modaya çeşitli alanlarda okumak mümkün. Huf, Supereme gibi ünlü tekstil markaları skater kültürünün birer ürünü; aynı zamanda artık kaykayın kendisi de bir moda unsuru haline geldi. İnanılmaz güzellikteki yedek parçaları, board’ları ve tekerlekleri kaymasan bile sana bir kaykay alıp modifiye ettirmeyi istetecek. Eğer kaykay konusunda gaza gelmek istiyorsan This Ain’t California belgeselini izlemen yetecek.

 

Kanaviçe

Fotoğraf: etsy.com

Fotoğraf: etsy.com

Kanaviçe, artık miadını doldurdu dendiği noktada hiç umulmadık bir şekilde geri dönüş yaptı. Genelde havlu kenarlarına, örtülere, perdelere çiçek – böcek desenleri yapmak için kullanılan kanaviçe, modern dünyada bir ifade aracına dönüştü. Sen de eline iğne-ipilği alıp kanvas, delikli bir kumaş ve renkli iplerle istediğin ikonu, istediğin alıntıyı bir duvar çerçevesi haline getirebilirsin. Kanaviçe hem kolaylığı hem ortaya çıkan işlerin güzelliği hem de bir çeşit meditasyon oluşuyla seni cezbedecek ve kendini arkadaşlarına kanaviçe çerçeveler, defter kapları, duvar süsleri yaparken bulacaksın.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın