Yukarı Çık
22 May

Sarı Yakalı İçin Yeldeğirmeni Rotası

yeldeğirmeni bop_

Anadolu Yakası’nın Cihangir’i olmaya aday gösterilen Yeldeğirmeni’nin altını üstüne Sarı Yakalılar için getirdik.

Yeldeğirmeni , Ayrılık Çeşmesi olarak bilinen Kadıköy metro durağının yukarısında, rıhtımdan 5 dakika uzaklıkta çok merkezi ama henüz herkeslerin bilmediği bir yer. Son yıllarda açılan kafeler, atölyeler ve artan etkinlikler ile canlanan semt aslında hala mahalle kültürünü sonuna kadar yaşatıyor.

 

yeldeğirmeni duvar 1

 

Semt 2012’de ev sahipliği yaptığı Mural Istanbul ile tarihi evlerin, daracık sokakları yanı sıra dev duvar sanatlarıyla da şaşırtıyor. Mural avına çıkıyorsan bakman gereken sokaklar/yerler ise bunlar : Mühendis Sarı Ali Sokak, Prof.Dr Macit Erbudak Sokak, Yeldeğirmeni Kültür Merkezi Karşısı, Tayyareci Sami Sokak, İskele Sokak.

 

yeldeğirmeni duvar 2

 

Yeldeğirmeni’ne gelmişken İstanbul’un en eski apartmanlarından biri olan Sünget Apartmanı’nı görmeden gitmek olmaz. Burası Haydarpaşa’nın yapımı sırasında çalışan alman mühendislerin konaklaması için inşaa edilmiş mahallenin en eski binasıymış. Yeldeğirmeni Kültür Merkezi her daim sanatsever Sarı Yakalı’nın radarında olmalı. Aylık olarak değişen etkinlik takvimi dolu dolu ve oldukça ekonomik fiyatlı.

 

yeldeğirmeni duvar 3

 

Nerde yiyelim, nereleri gezelim dediğini de duyar gibiyiz. Kahvaltı için Breakfast of Pan yani BOP’u önereceğiz. Ev yapımı pesto soslu efsane bir sahanda yumurtası ve içeriğini seçerek kendi bagel’ını yaratabileceğin kahvaltı seçenekleri var. Alternatif bir durak istersen Karakolhane Caddesi üzerindeki Küff’ü önereceğiz.

Öğle yemeği için ise adres belli. Müdavim Lokantası. Günlük değişen menüsüyle modern esnaf lokantası arayanlar için müdavimi olunacak bir adres. Önerimiz:

 

yeldeğirmeni müdavim

 

Vintage & antika avı için Yeldeğirmeni yine doğru adres. The Stuff & Luna’yı rotaya eklemelisin. Hush Galeri, Tasarım Bakkalı da sanat & tasarım severlerin mutlaka görmesi gereken adreslerden.

 

yeldeğirmeni luna

yeldeğirmeni luna2

 

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın