Yukarı Çık
11 May

Sarı Yakalılara Kitap Önerisi: Rework

RW

Sarı yakalının beyaz yakalıdan büyük farkı, aklının ucunda kendi işini kurma hayalinin olması!

Cafe veya butik otel açmak, eğlenceli bir mobil uygulamayı hayata geçirmek, butik bir ajans kurmak gibi birçok hayali vardır Sarı Yakalının. Aslında bunları hayata geçirmenin çok zor olmadığını, ihtiyacımız olan şeyin, cesaret ve çevremizden destek olduğunu biliyoruz! (Tabii biraz da kapital!)

Bugün Rework adlı kitabı seninle paylaşmak istedik; çünkü Rework kendi işini kurmak isteyenlere aslında tam tersinin doğru olduğunu düşündüğümüz tavsiyeler veriyor. Bu kitabı senin için analiz ettik ve aşağıya yazdık.

Dikkat: Soyleona’nın tarzına göre daha ciddi bir yazıdır. 🙂

37 Signals şirketinin kurucularının yazdığı kitapta işletme derslerinde gördüğümüz bazı doğruların bile ne kadar gereksiz olduğu anlatılıyor. Rework’te aldığımız fazla ciddi kararların, saatlerce üzerinde düşündüğümüz ayrıntıların ve şirket kurulumda harcadığımız fazla masrafın gereksizliği bize hatırlatılıyor:

Yanlışlardan öğrenme fikri fazla önemseniyor.

İşletme dünyasında her zaman şirketlerin yenilgi ve başarısızlıklarından bahsediliyor. Kulağımıza çoğu zaman şirketlerin yaptığı yanlışlar, kaç tane şirketin kapandığı ve bu ortamda tutunamama hikayeleri geliyor. Unutmamalıyız ki, başka insanların başarısızlıkları, bizim değil, başkalarının başarısızlıkları! Duyduğumuz yenilgi hikayeleri bizi durdurmamalı!

Sarı yakalılar olarak, gelecek adımlarımızı neyi yapmayacağımıza göre değil de, başarılarımıza ve neleri yapmamız gerektiğine göre belirlemeliyiz.

Limitler

Büyük bir şirketin anlamı nedir? Bünyesinde çok fazla kişi çalışan bir holding mi? Çok cirosu olan bir müessese mi? Geniş bir kitleye hitap eden bir işletme mi? Yoksa 7/24 çalışan, sürekli üreten bir fabrika mı? Bunların hepsi, yapılan işlere göre değişir. Şirketimiz için bazen 1000 kişiye ihtiyacımız olur, bazen 10 yeterlidir. Bazen sadece 2 kişi bile çok başarılı ve “büyük” bir şirket kurabilir.

Genişlemenin, bünyesinde fazla kişi çalıştırmanın kulağa hoş geldiği kesin, ama bunun hiçbir anlamı yok! Genişleme çoğu işletmede gerekmeyebilir. Az insan çalıştıran veya az ortaklı bir şirket, büyük cirolar yapabilir. O yüzden fazla kişiye değil de, ideal insan sayısına bakmamız gerekir. Belki senin kurduğun şirketi bir tek sen yöneteceksin. Olabilir, bundan korkma!

Limitler konusunda Rework, işimizi kurmamızın işkolik olmamız gerektiği anlamına gelmediğini hatırlatıyor. Bu her zaman geçerli; kendimize her zaman hak ettiğimizden bile fazla vakit ayırmalıyız. Gün içinde zamanımızı iyi organize edersek, hem daha verimli oluruz, hem de erkenden evimize gideriz. Evde film-şarap keyfimize daha hızlı başlarız 🙂

Rework bir de, şirketlerin limitlerini bilmeleri gerektiğinin altını çiziyor. O yüzden bir iş yapıyorsak, onu neden yaptığımız hakkında bilgimiz olmalı! İşimize olan bakış açımız işletmede en az ürümüz ve servisimiz kadar önemli.

Sarı yakalı… Dünyaya ne yaptığını göstermeden önce, yaptığın işe inan, onun için savaşmaya hazır ol. Düzgün, kendinden emin bir duruş, markanı daha da güçlü gösterecek. Bunu unutmamak gerek.

Toplantılar ve Listeler

Rework’ün değindiği diğer iki nokta ise, tüm iş kuranların yaptığı hatalar: To-do listelerimizi çok uzun tutmamız ve gereğinden fazla toplantı yapıp vaktimizi harcamamız. Garip değil mi? Oysa ki kurumsal hayatta bize bu öğretilmişti; bol toplantı ve uzun listeler… Bu hiç doğru değil!

İşini kurarken kendine gereğinden uzun to-do listeleri yaparsan; yapılacaklar gözünde o kadar büyür ki korkarsın. Birçok Sarı yakalının hayalleri olmasına rağmen aksiyona geçememesinin nedeni de bu; her şeyi gözlerinde çok büyütmeleri. Yapılacaklar listemizi kısa ve öz tutarsak, her şey çok hızlı gelişir. Bunu bir yere not al.

Rework’ün “Meetings are Toxic” deyimi de çok doğru: Uzun uzun toplantılara ihtiyacın yok; onlar kurumsal hayatta kaldı 🙂 Toplantıları gereğinden fazla uzatıp vakit öldüreceğine, aksiyona geç. İşlerini tamamla. Listeni kısalt ve işini en başarılı hale getir.

Bunları yaparken işini çok sev; herkese işinden bahset. Bahsettiğin zaman insanlar senin SARI yani pozitif enerjini alıp sana destek olmak isteyecekler. Sen Sarı yakalısın unutma, beyaz yakalıdan farkın hayallerin ve hayallerini gerçekleştirme potansiyelin!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın