Yukarı Çık
4 Ara

Sarı Yakalılarla Söyleşiler: Emre Erbirer

leona_soyleona_2016_3a470f

Bugün kültür-sanat sektöründen Emre Erbirer’le kurumsal hayatı ve kendi girişimini konuştuk!

Sevgili Emre, seni daha yakından tanıyabilir miyiz? Nerede okudun, nerede hangi pozisyonda çalışıyorsun?

Selam! Lisansımı Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi’nde yaptım, yüksek lisansımı ise yine Bilgi’de Pazarlama İletişimi alanında yaptım. 2008-2010 yılları arasında kültür sektöründe çeşitli kurumlarda çalıştım, 2010-2014 yılları arasında İKSV’de Pazarlama departmanında görev aldım, sonrasında 1 yıl Doğuş Yayın Grubu’nda Dergiler bünyesinde çalıştım. 2015 yılının Aralık ayında Türkiye’deki kültür profesyonelleri için kültür.limited adlı platformu kurdum. 2016 Eylül ayından beri ise ATÖLYE’de İletişim Koordinatörü olarak çalışıyorum.

kültür.limited’den bize biraz bahsedebilir misin?

kültür.limited uzun zamandır aklımda olan bir fikirdi, fakat ne yazık ki hep bazı meseleler yüzünden erteliyordum. Vakitsizlik, maddi imkânlar, insan kaynağı vb. derken bütün bunların hiçbir zaman bir arada olmayacağını anladım ve 2015 yılının Aralık ayında bu platformu kurdum. Platform, Türkiye’deki kültür profesyonellerini bir araya getirmeyi, onlara hem birbirleri hakkında hem de dünyadaki diğer sektör paydaşları hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor. Bir yandan da bu sektördeki kariyer ve eğitim gibi alanlardaki boşluğu doldurup bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Gelecek planlarımızda kültür sektöründe kariyer odaklı bir girişim ve kültür.limited konuşmaları var.

 

emre-erbirer4

 

Son zamanlarda kültür-sanat alanında heyecanlandıran gelmiş/gelecek projelerden bahseder misin?

Son zamanlarda kültür-sanat alanında beni heyecanlandıran projelerin arasında British Council’in kültür sektöründeki mesleki beceriler araştırması, SAHA’nın Graph Commons haritası ve SALT’ın ecevityazilari.org projesini sayabilirim. Kültür kurumlarının alanlarında gidilmeyen yerlere gitmelerini seviyorum.

Biraz daha senden bahsedelim…

Pazartesi Sendromu yaşıyor musun? Bu sendromu atlatmak için neler yapıyorsun?

Pazartesi sendromu yaşamıyorum sanırım. Pazartesi günlerini severim hatta. Spora ve diyete başlamak için ideal ve yeni bir karar almak için gayet iyi bir gün 🙂 Ama bir sendromum olsaydı, atlatmak için öğlen kendime güzel bir yemek ısmarlamaya çalışırdım.

Kurumsal hayatta en çok kullandığın 3 cümleyi bizimle paylaşabilir misin?

“Lütfen ‘reply all’ yapmayın.”

“E-postamı okudunuz mu?”

“Toplantı yapmaktan iş yapamıyoruz.”

 

emre-erbirer2

 

Kurumsal hayatı baştan yaratabilseydin, ilk değiştireceğin noktalar neler olurdu?

İlk değiştireceğim noktalar arasında iş saatleri başta geliyor. Sabah 8’de, hatta 7’de başlayan işler hiç mantıklı değil. Hiyerarşik yapılanmalar da yine değiştirmeyi isteyeceğim bir konu. Sanırsam önümüzdeki dönemde Z kuşağı sayesinde köklü değişiklikler olacak.

Yüksek bütçeli bir girişim yapma şansın olsa, ne yapmak isterdin? Hayallerinden biraz bahseder misin?

Kurduğum girişimimi büyütmek ve oradan bir kültür-sanat ağı oluşturmak isterdim. Sektördeki tüm paydaşların birbirleriyle iletişim kurabileceği ve paylaşım yapacağı bir ağ hayal ediyorum!

 

new-york

 

Eline yüklü bir para geçse ve çalışmayı bırakabilsen nereye yerleşirdin? 

New York! Hayallerimin şehrinde her gün müze ve galeri ziyaret ettiğim, her akşam konsere, müzikale, tiyatroya gittiğim, her gün yeni bir yer keşfedeceğim bir hayat sürerdim.

Hafta sonları seni hangi semtlerde ve mekanlarda görebiliriz? 

Hafta sonlarımı genelde mahallem olan Kadıköy’de geçiriyorum. Kadıköy’de Moda, Bahariye ve Yeldeğirmeni tarafında bir arkadaşlarımın çeşitli kafeleri var, genellikle onlardan birinde kahvaltı yapıyorum, dergi okuyorum, çalışıyorum… Bir de Anadolu yakasında Haydarpaşa’da The Badau var. Caz yapıyorlar, çok güzel. Tavsiye ederim!

Bize birkaç tavsiyede bulunabilir misin?

_Keyifli şarap içip, güzel müzik dinleyebileceğimiz bir mekan: Şimdi Cafe.

_Bu aralar izleyebileceğimiz bir film: 2013 yapımı olsa da bu aralar içinizi ısıtacak bir film; L’écume des jours

_Spotify listemize eklememiz gereken 2 şarkı: IAMX – After Every Party I Die // Kalben – Yol

_Bilet almamız gereken bir konser/festival: Ocak’ta Volkswagen Arena’da Oscar and The Wolf konseri var, ona biletlerinizi alın derim. 🙂

Teşekkürler!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın