Yukarı Çık
28 Kas

Sarı Yakalılarla Söyleşiler: Gizem Ömür Ünsal’la Girişimi Üzerine

leona_soyleona_2016

#soyleona Sarı Yakalı Gizem Ömür Ünsal’la yeni girişimi ve hayalleri hakkında konuştuk!

Sevgili Gizem, seni daha yakından tanıyabilir miyiz? Nerede okudun, nerede hangi pozisyonda çalışıyorsun?

Merhaba, tabi. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezunum ve kariyerimi pazarlamada ilerlettim. Sosyal konularla ilgilendiğim için teorik kısmını da öğrenmek adına Bilgi Üniversitesi’nde Sosyal Projeler alanında master yaptım. Şu anda sadece yeni girişimim olan Bumerangla ile ilgileniyorum.

 

bumerangla

 

Bumerangla’dan bize biraz bahsedebilir misin?

Bumerangla’yı Airbnb’nin lifestyle eşya versiyonu olarak özetleyebilirim. Sadece tatiller gibi kısa dönem ihtiyaç duyduğun ya da yeni çıkan merak ettiğin ürünleri Bumerangla üzerinden kiralayarak deneyimleyebiliyorsun. Bir taraf normalde harcayacağından çok daha az bir miktarla deneyimine kavuşurken diğer taraf da elindeki eşyaları kiralayarak ek gelir sahibi oluyor. Türkiye’de ilk olan bu projeyle satın almak yerine kiralayarak hem kaynakların verimli kullanılmasına, hem de yepyeni ve sürdürülebilir bir kullanım alışkanlığı yaratılmasına aracı olmayı hedefliyoruz.

 

Bir girişimci olmaya seni neler itti? Mutlu musun, iyi ki yaptım diyor musun?

Hayatımda gerçekten fark yaratacak anlamlı bir şey yapmanın ihtiyacını hissettim. Şikayet etmek yerine bir yerlerden tutmamız gerektiği inancını hissederek ufak da olsa bir değişim yaratmak istedim. Tabi değişim önce kendimde başladı.. Bu zamana kadar bir pazarlamacı olarak “tüketin” diyen taraftaydım şimdi ise Bumerangla ile masanın öbür tarafına geçip “tüketmeyin” diyorum. Girişimcilik umut, emek, sürekli öğrenme, heyecan, hayal, kimi zaman hayal kırıklığı ve tekrardan toparlanma, fedakarlık, yaratıcılık gibi onlarca duyguyu barındıran benim için yepyeni bir macera. Ve evet kesinlikle mutluyum, iyi ki yaptım diyorum.

 

bumerangla1

 

Sen de tüm sarı yakalılar gibi Pazartesi Sendromunu yaşıyor musun?

Kendi işim olduğu için aslında her an iş düşünüyorum, ve o yüzden tatil dönüşüne özel bir sendrom olmuyor 🙂

 

Şu an girişimini yaptın ama geçmişe dönüp baktığında kurumsal hayatı baştan yaratabilseydin, ilk değiştireceğin noktalar neler olurdu?

Ne zaman ve nerede istersek öyle çalışabilmenin özgürlüğü çok keyifli ve motive eden bir duygu. O yüzden esnek çalışma düzenlerini kurumsal hayata uygulamak isterdim. Önemli olan size verilmiş işi doğru ve zamanında çıkarabilmek. Biz şuan ekibimizle de öyle uyguluyoruz toplantılar haricinde kimsenin ofis mecburiyeti yok ve çok daha verimli olduğuna inanıyorum.

 

Eline yüklü bir para geçse ve çalışmayı bırakabilsen nereye yerleşirdin? Ve nasıl bir hayat sürerdin?

Hiçbir yere yerleşmezdim çünkü o zaman dünyayı dolaşırdım! Aslında buaralar çok örneklerini gördüğümüz gibi dünyayı dolaşmayı para ve iş engeline takılmadan yapanlar da var ve çok imreniyorum. Hatta benim de yakın bir zaman için değil ama planlarımda var, çok yaşlanmadan yapmak lazımJ Yeni insanlarla tanışıp yeni kültürleri tanıyarak bir hayat sürmek çok dolu dolu olurdu eminim.

 

Son yıllarda hangi şehirleri ziyaret ettin ve önünde hangi tatil planları var?

En son Floransa’yı ziyaret ettim, önümde bir Düsseldorf planı var, bir de motorla Doğu Avrupa turu planımız var.

 

gizem

 

Hafta sonları seni hangi semtlerde ve mekanlarda görebiliriz? Özellikle neden buraları tercih ediyorsun?

Evime yakın olduğu için Teşvikiye ya da Beşiktaş’ta görebilirsiniz. Hafta sonları trafikle saatlerimi öldürmemek için evden çok uzaklaşmıyorum.

Beşiktaş kahvaltıcılar sokağı bana öğrencilik günlerimi hatırlatıyor samimi bir kampüs ortamı var. Havalar güzelken de Maçka parkı tüm planlarım için favori yerim.

 

Bize birkaç tavsiyede bulunabilir misin?

> Pazartesi sendromumuzu yenmek için bir öneri: Haftaya sevdiğiniz bir sporu yaparak başlayın, koşu yürüyüş yoga farketmez hareket etmek iyi gelecektir.

> Keyifli şarap içip, güzel müzik dinleyebileceğimiz bir mekan: Delicatessen Nişantaşı

> Bu aralar izleyebileceğimiz bir film: Cafe Society

> Spotify listemize eklememiz gereken 2 şarkı: You want it darker – Leonard Cohen & Kırlangıçlar gibi – Can Kazaz

Teşekkürler!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın