Yukarı Çık
20 Şub

Sarı Yakalı’nın İştahını Kabartacak Filmler Vol.1

trip

Keşfetmeyi seven, lezzetin ve şarabın peşinden koşan Sarı Yakalı’ya ilham verecek onlarca film var!

Bu filmleri izlerken, mutfağa olan ilgin artacak, dünyanın en ünlü bağları ve bölgelerini araştıracak, restoran açma hayallerini tekrar değerlendirmeye başlayacaksın.

A Good Year (Ridley Scott, 2006)

A Good Year

Başarılı bir iş adamı olan Max, amcasının Güney Fransa’daki şatosunun ve üzüm bağlarının kendisine miras kalması üzerine bu mülkleri satmak amacıyla Fransa’ya gidiyor. Çocukluğun geçtiği bu şatoya tahmin ettiğinden çok daha fazla bağlı olduğunu zamanla fark eden Max’in macerasına bayılacaksın! Bol şaraplı ve pozitif bir film izlemek isteyenler için “A Good Year” muhteşem bir seçenek!

***

Soul Kitchen (Fatih Akın, 2009)

Soul Kitchen

Hamburg’da daha çok lokallerin gittiği bir restoranın sahibi olan Zinos, hayatındaki her şeyin kötü gittiği bir dönemde, geçirdiği kazana nedeniyle yemek pişirememeye başlıyor. Büyük tutkusunu olan yemek pişirmekte problem yaşayınca, restorana yeni bir aşçı alıyor. Zinos’un macera dolu hikayesini konu alan Soul Kitchen’ı izlemediysen mutlaka listene almalısın Sarı Yakalı! Bu filmi izledikten sonra “café açma” fikri yine ağır basmaya başlayacak. Haberin olsun!

***

The Trip (Michael Winterbottom, 2010) ve The Trip To Italy (Michael Winterbottom, 2014)

the-trip-to-italy

Ünlü bir aktör olan Steve Coogan, The Observer’dan, ülkenin en güzel restoranlarını gezmesi için teklif alıyor. Kız arkadaşının gelememesi üzerine, en yakın arkadaşı Rob Brydon ile beraber ülkenin en güzel restoranlarına gitmek için yola çıkıyorlar. Bu yolculuk sırasında en iyi restoranlara giden, muhteşem yemekler yiyen ve leziz şaraplar içen bu ikilinin sohbetleri sana çok keyif verecek. Eğlenceye doyamayanların “The Trip” bittikten sonra 2014’te çekilen “The Trip to Italy”i de izlemeri tavsiyemizdir. Keşfetmeyi seven Sarı Yakalıların filmin hemen sonunda uçak bileti arayışına girecekleri kesin!

***

Sideways (Alexander Payne, 2004)

Sideways

Side Ways, şarap aşığı Miles’ın bu tutkusunu takip ederek, arkadaşı Jack ile beraber Kaliforniya bağlarına olan yolculuklarını ve orada yeni kişilerle tanışmalarını konu alıyor. Side Ways’i izlerken yanında sevdiğin bir kadeh şarabın olmasına dikkat et Sarı Yakalı, çünkü Miles’ın şaraba olan tutkusuna hayran olurken canın sürekli olan şarap tadımı yapmak istiyor. “En iyi Şarap Filmi” sayılan Side Ways’i tüm şarap severler seyretmeli!

***

Today’s Special (David Kaplan, 2009)

Todays Special

Manhattan’da bir chef olan Samir, terfi almayınca işini terk ediyor ve Paris’e kendisini geliştirmek için staj bulmaya gitmeye karar veriyor. Ancak babasının sağlık durumun kötüleşmesi geçirmesi üzerine, ailesinin Queens’de işlettiği Hint restoranının başına geçmek zorunda kalıyor. Samir’in Hint yemekleri pişirmeyi bilmemesi, restorandaki aşçının ayrılmasından sonra problem oluyor! Bu sırada tesadüfen tanıştığı eski bir aşçı olan Akbar, Samir’e restoranda yardım ederek, Hint restoranına farklı bir vizyon kazandırıyor… Her sahnesinden ayrı keyif alacağın bu filmden sonra Hint yemeklerine merak saracaksın Sarı Yakalı!

***

Big Night (Campbell Scott, 1996)

big night

İtalya’dan Amerika’ya bir İtalyan restoranı açmak için gelen Primo ve Secondo kardeşlerin işleri umdukları gibi gitmiyor. Aslında başarılı olma potansiyelleri olan kardeşler, restoranlarını ayağa kaldırmak için ünlü bir müzisyen arkadaşlarından bir geceliğine restoranlarında çalmalarını istiyorlar. Bu “Büyük Gece”de her şeyin kusursuz olması için uğraşan ikilinin mutfaktaki maceralarını izlerken sen de restoran açma hayallerine dalacaksın! 🙂

Bu filmleri izledikten sonra “Lezzet Burada” kategorimiz sana çok iyi gelecek Sarı Yakalı!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın