Yukarı Çık
20 Mar

Sarı Yakalı’nın Tayland’a Giderken Alması Gereken 10 Not

Phi

Bu aralar tüm Sarı Yakalı’lar arasındaki en popüler rota: Tayland!

Tayland’ı keşfetmek için lokal önerilere ihtiyacın olduğunu duyar gibiyiz. Senin için hazırladığımız bu listeye mutlaka göz at:

Phi Phi

Görsel: adventurouskate.com/

1. Tayland deyince akla ilk olarak Phuket ve etrafındaki adalar geliyor. Sana önerimiz Phuket yerine eğlenceli, genç turistlerin tercih ettiği, gece partilerin boyca gösterdiği ve en önemlisi muhteşem bir denize sahip olan Phi Phi Adası’nda kalman. Leonardo Di Caprio’nun 2000 senesinde oynadığı Maya Beach’e sabahın erken saatlerinde gidip, güneşin doğuşu seyredebilir, Phi Phi Island National Park’ta yeşilliğin en güzel haline doyabilirsin.

2. Phi Phi Adası’ndan arkadaşlarınla beraber kiralayacağın ahşap teknelerle koyları ziyaret edip, utunamayacağın bir snorkel deneyimi yaşayabilirsin. Göreceğin mercanlar, büyük midyeler, renkli balıklar seni büyüleyecek. Su altı kameranı yanında götürmeyi unutma!

 

doi

Görsel: adventureinyou.com

3. Belki de hiç duymadığın Chiang Mai şehrini mutlaka ziyaret etmelisin. Tipik bir Asya şehri olan Chiang Mai’de Doi Inthanon National Park’ına gidip, Tayland’ın en yüksek noktasına ulaşabilirsin.

4. Chiang Mai’de mutlaka bir Thai yemekleri kursuna katılmalısın. Thai Farm Cooking Class adlı yemek okulunu tercih ederek, organik bir tarlada gün boyu doğaya ve Thai yemeklerine doyabilirsin.

 

Corba

Görsel: standard.co.uk/

5. Thai yemeklerine gelince denemen gereken lezzetler şöyle:

  • Tom Yum Goong – Karidesli, biraz acılı (!) bir çorba olan Tom Yun Goong’un lezzetine inanamayacaksın!
  • Gaeng Daeng – Kırmızı köriyle ve hindistan cevizi sütü ile yapılan bu yemeğin yeri başka!
  • Mangolu Sticky Rice – Tayland’ın en ünlü tatlı seçeneklerinden olan Sticky Rice’ta buharda pişirilen yapışkan pirincin mango ile olan uyumuna bayılacaksın.

6. Tayland’a gittiğin zaman bolca Mango yemeyi unutma. Burada yediğin mango meyvesiyle alakası olmayan bu meyvenin lezzetine şeftali kadar güzel diyebiliriz.

 

durian

 

7. Besin olarak tüm meyvelerden daha yüksek olan Durian adlı meyveyi keşfedebilirsin. Durian’ın en büyük problemi, çok kötü kokması 🙂 O yüzden Tayland’da gezerken meyve pazarlarından alacağın bu meyveyi orada yemelisin. Otellerde not olarak Durian getirmeyin yazıyolar. O kadar kötü kokuyor. Ancak unutma, çok sağlıklı bir meyve ve Tayland’a bir Sarı Yakalı olarak yeni tatlar keşfetmek için gittin!

 

Fil

Görsel: adventuresofagoodman.com

8. Tayland’a gittiğin zaman Asya filleriyle kesinlikle tanışmalısın! Turistik fil parklarından uzak durup, etik bir fil parkını tercih etmelisin. Chiang Mai’deki Elephant National Park’ta fillerle geçireceğin günü hayatın boyunca unutamayacaksın.

 

Long

Görsel: darkroom.baltimoresun.com/

9. Tayland’da yaşayan Long Neck kabilelerini görmek istiyorsan, Chaing Mai’nin 2buçuk saat uzaklığındaki Karen Long Neck Tribe’ı ziyaret edebilirsin.

10. Tayland’da sokak yemekleri yemek en popüler aktivite. Bu yüzden her tarafta “Night Bazaar”lar ve “Food Market”ler var. Gerçek Tayland kültürünü yaşamak istiyorsan, bu pazarlara gitmen şart! Chiang Mai’de bulunan Ploen Rudee Night Market’i güzel yemek ve güzel müzik için tercih edebilirsin. Bangkok’ta Khlong Toey Market’inden alacağın ürünlerle evine döndüğün zaman arkadaşlarına muhteşem bir Thai yemekleri gecesi ayarlayabilirsin!

Diğer seyahat rotalarını buradan takip edebilirsin Sarı Yakalı!

 

Kapak görseli: hellojetlag.com/

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın