Yukarı Çık
4 Ağu

Sarı Yakalı’ya İlham Verecek Girişimcilik Hikayeleri

Daniel-Wellington-Diotima-fashion-blog-13

İşte, basit ama yaratıcı bir fikirden dünyaca ünlü başarı öykülerine dönüşen 4 başarı öyküsü…

Her başarı hikayesinin ardında hayallerinden vazgeçmeyen, bulduğu fikrin yaratıcılığına ve şansa sığınmadan azimle onu gerçekleştirmeye çaba gösteren bir girişimci oluyor. Bu girişimcilerin hikayeleri sana hem hayallerinin peşinden koş diyecek hem de sana  hem de yeni fikirler üretebilmek için ilham verecek.

 

Daniel Wellington

Fotoğraf: danielbamford.com

Fotoğraf: danielbamford.com / Kapak Fotoğrafı: diotima.rs

Daniel Wellington saatleri günümüz modasının arzu nesenelerinden biri. Minimal kuzey estetiğini şık ve zamansız bir üslupla kollara taşıyor. Markanın hikayesi Filip Tysander’ın Avustralya’ya sırt çantasıyla yaptığı bir yolcukla başlıyor. Bu gezi sırasında onu hem moda zevki hem de karakteriyle etkileyen bir İngilizle tanışıyor. Dikkatini ilk çeken şey ise bu karakterin kolundaki şık saatler. Rolex’in nato kayışlı Submariner modeli ve bu İngiliz beyefendi Tysander’in ilham kaynağı oluyor. Bir Rolex’i karşılayamayacağını anlayan Filip Tysander, pazardaki açığı fark ediyor ve cebindeki 25 bin dolar ile en az Rolex kadar şık Daniel Wellington saatlerini yaratıyor. Bugün yılda 220 milyon dolar kar elde eden markanın adı yolculuk sırasında ilham kaynağı olan İngiliz’den, Daniel Wellington’dan geliyor.

 

Dahon

Fotoğraf: lawrenceatienza.com

Fotoğraf: lawrenceatienza.com

Katlanır bisikletler özellikle son yıllarda sağladıkları mobilite sayesinde şehir hayatında oldukça popüler oldu. Belki teknoloji olarak çok öncelerde keşfedilse de bu bisikletlerin estetik olarak gündelik hayata dahil olmaları gecikti. Bugün katlanır bisiklet sektöründe en büyük paya sahip olan Dahon, fizikçi Dr. David T. Hon tarafından kuruluyor. 70’lerin başında doktorasını almak üzere UCLA’ye gidip gelen Hon her seferinde bisikletini araba bagajına sığdırmak için ön tekerini çıkartmaktan sıkılıyor ve çalışmalarını katlanabilir çevreci bi ulaşım aracı üzerine yönlendiriyor. Ve böylece bugün bir tren koltuğunun bile altına sığan Dahon bisikletler ortaya çıkıyor.

 

TOMS

Fotoğraf: livinglikewedo.files.wordpress.com

Fotoğraf: livinglikewedo.files.wordpress.com

Espadril modasının yaygınlaşmasını sağlayan ve her sene “artık modası geçti” dense de tekrardan yeni modelleriyle vitrinlerde gözükmeye başlayan bir marka TOMS. Modaya verdiği yön dışında marka önemli bir sosyal sorumluluk da taşıyor. Firma kurucusu Blake Mycoskie Arjantin’e yaptığı gezi sırasında ayakkabısız büyüyen çocuklarla karşılaşıyor. Bu durumdan çok etkilenen Mycoskie ihtiyacı olanlara yardım etmek üzerine kar edebilecek bir iş modeli üzerine çalışıyor. TOMS, ihtiyacı olanlara yardım edebilecek seviyeye ulaştıktan sonra bununla yetinmeyip One for One projesine başlıyor. One for One projesi sayesinde bugün TOMS’dan alının her çift ayakkabıdan bir çift de ihtiyacı olan bir çocuğa gidiyor.

 

Field Notes

Fotoğraf: greatlakesprep.files.wordpress.com

Fotoğraf: greatlakesprep.files.wordpress.com

Hipster kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan Field Notes bugünün tasarımcı, sanatçı, yazarları arasında oldukça popüler. 48 sayfa beyaz kağıt, kraft kağıdından kapakları ve bir çift zımbadan oluşan cep boyundaki bu not defterlerinin bir anda popülerleşmesi ise bir hayli şaşırtıcı. Grafik tasarımcı Aaron Draplin bütün Amerika’da kendine uygun yaratıcı fikirlerini not edecek bir not defteri bulamayınca kendi not defterlerini yapmaya karar veriyor. Field Notes defterlerinin asıl esin kaynağını 1920’lerde Amerika’da traktör firmalarının çiftçilere verdiği not defterlerinden alıyor. Bu vintage Amerikan kültürünü günümüze taşıyan Field Notes kendine dünya çapında bir kitle oluşturmuş durumda. Special edition’larının yüzlerce dolara satıldığı marka, basit bir fikrin nasıl bir başarı öyküsüne dönüşebileceğinin başlıca örneklerinden.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın