Yukarı Çık
16 Ağu

Sarı Yakalıya Kendi Girişimcilik Hikayesi İçin İlham Verecek Kitaplar

kitaplar

Hayallerinin peşinden giderek kendi işini kurmak için sana yol gösterecek ve motivasyon sağlayacak bu kitapları okumalısın!
Hayalindeki ürünü ve markayı yaratmak, kendi işinin patronu olmak ama en önemlisi girişimci ruhunla dünyaya iyi bir şeyler katmak istiyorsan tek ihtiyacın olan biraz yatırım, bol emek ve bol motivasyon. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da motivasyonel tavsiyeler sunan, kişisel gelişim sağlayan kitaplar mevcut. Fakat aradığının sıradan bir “İş nasıl kurulur?” kitabı olmadığını biliyoruz. İşte sana yalnızca adım adım yol göstermekle kalmayacak, aynı zamanda çıkacağın bu yolda yaratıcılığından ve ideallerinden taviz vermemeni sağlayacak, seni daima pozitif tutacak öneriler…

Kapak Görseli: travisluther.com

thiel - masters

Sıfırdan Bire, Blake Masters & Peter Thiel:

Orijinal adı Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future olan kitap, günümüzün Facebook, Microsoft, Paypal, Instagram, Twitter, Linkedin ve Whatsapp gibi önemli teknolojik girişimlerinin hikayelerinden ilham alsa da sıra dışı bir önerme ile seni ters köşeye yatırarak başlıyor söze: “Küçük mobil cihazlar bize her ne kadar birer mucize gibi görünse de aslında teknolojik açıdan durgun geçen bir çağda yaşıyoruz.” Teknolojik gelişimin yalnızca internet ve yazılım alanlarında olmaması gerektiğini ve tüm sektörlerin yaratıcı fikirlere ihtiyacı olduğunu savunuyor. Sıfırdan Bire‘den alacağın en büyük tavsiyeyse, bu çağda başarılı bir girişime sahip olmak için yapman gerekenin başarılı olanın bir benzerini yapmaktansa orijinal bir fikre sahip olman gerektiği. Günümüzde birçok genç girişimciye ilham veren bu kitapla belki sen de kalıpların dışında düşünmeye başlar, motivasyonunu çalıştığın ya da ilgilendiğin sektörü geliştirecek o mucize fikri bulmak için kullanırsın!

horowitz

The Hard Thing About Hard Things, Ben Horowitz:

Tam adı The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers olan kitabın yazarı Ben Horowitz, 2007’de Hewlett-Packard’ın 1.6 milyar dolara satın aldığı girişimci yazılım şirketi Opsware’in kurucusu olmanın yanı sıra tavsiyeleri ve yazılarıyla milyonlara yol gösteren bir blogger. Horowitz, The Hard Thing About Hard Thingsde okulda öğrenemeyeceğin şeyleri öğretiyor; gerçek hayatta bir girişimcinin karşılaşması kaçınılmaz zorluklar, engeller ve tersliklerin nasıl en az zararla aşılabileceğine dair örnekler veriyor. Hayalindeki start-up‘ı kurarken elinin altında bulunması gereken bu kitap, karşılaştığın sorunlara karşı bir destek merkezi olarak hizmet verecek!

ries

The Lean Startup, Eric Ries:

Tam adı The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses olan kitabın yazarı Eric Ries, start-up‘ları “olağanüstü bir belirsizliğin içinde yeni bir şey yaratmaya adanmış organizasyon” olarak tanımlıyor. Kitapla aynı adı taşıyan lean startup hareketini ve metodunu ortaya atan yazar, iş ve ürün geliştirme sürecininin belli tekniklerle kısaltılabileceğini ve risklerin azaltılabileceğin savunuyor. Günümüzde değeri kat kat artan, başarılı bir girişimcilik hikayen olmasını istiyorsan en değer vermen gereken para birimi olan zamanı iyi ve akıllıca kullanmalısın ve bu kitaptaki tavsiyeler bunun için var!

guillebeau

The $100 Startup, Chris Guillebeau:

Henüz 30’lu yaşlarında dört girişimcilik kitabının ve çokça ziyaret edilen bir blogun sahibi, dünyanın farklı köşelerindeki 175 ülkede girişimcilik konusunda tavsiyeler veren Chris Guillebeau‘nun bugüne kadar hiçbir “gerçek” işi ya da düzenli maaşı olmamış. Yazarın yeteneği, alışılmışın dışında bir girişimcilik öyküsüne sahip olmaya giden yolu ve iş dünyasının kısayollarını biliyor olması. Guillebeau’nun The $100 Startup: Reinvent the Way You Make a Living, Do What You Love, and Create a New Future başlıklı kitabını hazırlarken incelediği 1500’den fazla girişimcinin ortak özelliği bugün 50 bin dolardan fazla kazanan ve kurulduğunda oldukça mütevazı yatırımlarla (çoğu zaman 100 doların altında) yola çıkmış olmaları. Kim bilir, belki senin de 100 dolarla başlayan hikayen Guillebeau’nun bir sonraki kitabında verdiği örneklerden biri olur!

ferriss

4 Saatlik Hafta – Az Çalış , Çok Kazan ve İyi Yaşa!, Timothy Ferriss:

Neden dolu dolu yaşamak istediğin yıllarda emekliliğinde yapacaklarını düşleyerek bütün gün çalışasın ki? Timothy Ferriss‘in The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich başlıklı kitabı, ertelenmiş yaşam planları yerine haftada dört saat çalışarak zenginliğe ulaşabileceğini, geri kalan vakti istediğin gibi geçirebileceğini savunuyor. Bunun yolu zamanını kaliteli kullanmak ve işlerin yürümesi için gereken maksimum kalitedeki minimum işlere vakit ayırmaktan geçiyor. İster kendi kuracağın işte, ister şu an çalıştığın işte kullanabileceğin bu yöntemlerle sen de işlerinin %50’sini eleyerek kendine ve hayallerine zaman ayırabilirsin!

“Sarı Yakalı’nın Plaj Keyfine Keyif Katacak Kitap Önerileri”ni de buradan okuyabilirsin!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın